Quantcast

Banská Bystrica je jedným zo slovenských miest, ktoré majú vlastných kvalifikovaných miestnych sprievodcov, uplatňujúcich sa v mestskom cestovnom ruchu a významne sa podieľajúcich  na jeho rozvoji.

V sobotu 19. februára 2011 o 14.00 h si Banská Bystrica už ôsmy raz pripomenie Svetový deň sprievodcov. Mesto Banská Bystrica a Informačné centrum mesta Banská Bystrica spolu so sprievodcami pripravili bezplatné prehliadky historickým jadrom mesta.  Program je určený pre všetkých záujemcov o kultúrne dedičstvo mesta, ale aj pre zvedavcov, ktorí sa sprievodcovskej akcie zúčastnia prvý raz bezplatne. Účastníci si budú môcť po krátkom úvodnom programe  vybrať z troch pripravených okruhov, ktoré zahŕňajú aj prehliadky historických budov, čo je  pre túto akciu tento rok novinka. Pre záujemcov o zrekonštruovanú Radnicu je pripravená prehliadka s názvom RADNICA V NOVOM ŠATE. Pôjde o  prehliadku historickej budovy, spojenú s rozprávaním o jej minulosti a samozrejme osobnostiach, ktoré v nej žili.

Ďalším lákadlom bude Lazovná ulica s tajuplným názvom BANSKÁ BYSTRICA V ZNAMENÍ KALICHA, kde si účastníci budú môcť prezrieť Evanjelický chrám a pripomenúť si osobnosti pochované na evanjelickom cintoríne.

Tretím okruhom bude Národná ulica s príznačným názvom NAJMLADŠIA ULICA V HISTORICKEJ ZÓNE, kde bude možnosť nazrieť aj do zákulisia Štátnej Opery. Mottom tohtoročnej sprievodcovskej slávnosti je „Spoznajte Banskú Bystricu ako ju ešte nepoznáte…“

V roku 2010 sa do akcie zapojilo podľa údajov Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu 14 miest a celkovo 1 823 ľudí. V Banskej Bystrici to bolo 372 návštevníkov. Cieľom projektu je prezentovať verejnosti náročnú a zároveň zmysluplnú prácu sprievodcov cestovného ruchu, priblížiť záujemcom pamiatky svojho mesta.

Veríme, že aj tento rok prilákame na akciu čo najviac Banskobystričanov, že prekonáme v počte účastníkov vlaňajší rok a zaradíme sa v porovnaní s ostatnými mestami na popredné miesta v počte návštevníkov. Hlavným cieľom však zostáva, aby sa toto podujatie stalo pre všetkých pozvánkou na príjemné popoludnie s možnosťou znovuobjaviť skryté zákutia nášho krásneho mesta“, konštatuje primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.