Júnový animačný program pre verejnosť sa uskutoční v sobotu 25. júna o 13-tej hodine vo Vile Dominika Skuteckého.

unnamedPočas animačného programu sa môžu návštevníci rozmanitými aktivitami oboznámiť nielen so životom a tvorbou umelca Dominika Skuteckého (1849-1921), ale i maliarky Karoly Skuteckej-Karvašovej (1893-1945), Skuteckého dcéry a matky spisovateľa a dramatika Petra Karvaša. V súvislosti s týmito osobnosťami si pripomíname 95. výročie maliarovho úmrtia, a práve v mesiaci jún 123. výročie od narodenia jeho dcéry Karoly.

V rámci prebiehajúceho programu Stredoslovenská galéria ponúka deťom predškolského veku hry s magnetickými skladačkami portrétov, veľkoplošnými puzzle, pexesom a podobne. Uvedené edukačné pomôcky sú súčasťou dlhoročného vzdelávacieho programu Dominikov zábavný kufrík. Pre deti vo veku 7-14 rokov sú pripravené interaktívne pracovné listy s rozmanitými úlohami. Pre mládež a dospelých sú k dispozícií nové tematické kartové hry Time line, Art line a Fashion line, približujúce život a tvorbu maliara z pohľadu histórie, vedeckých objavov, vývoja umenia ako i módy. Pre návštevníkov zaujímajúcich sa o osudy maliarových detí je pripravený lektorský výklad zameraný na životný príbeh Karoly Skuteckej-Karvašovej, tragicky poznačený druhou svetovou vojnou.

Po maliarovi Dominikovi Skuteckom sú dnes pomenované ulice na rodnom Záhorí a v Banskej Bystrici. Jeho známe obrazy nájdeme na slovenských poštových známkach. Viaceré jeho maľby reprodukujú rôzne prehľadové a vzdelávacie publikácie, nielen o umení, či histórii. Umelcove diela sú vystavené v galériách, zahrnuté v zbierkach a predávané na aukciách ako na Slovensku, tak aj v Maďarsku, Čechách, Rakúsku, Taliansku, či Veľkej Británii.