Centrum roboticky asistovanej chirurgie FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica minulý týždeň dosiahlo významný míľnik. Odborníci z urológie uskutočnili päťtisícu roboticky asistovanú operáciu.

Jubilejný pacient, pán Milan (74) z Banskej Bystrice pocítil výhody roboticky asistovanej operácie na vlastnej koži dokonca dvakrát. Pred desiatimi rokmi mu v banskobystrickom centre operovali nádor na obličke. Nádorové ochorenie ho, žiaľ, postihlo opäť. Ohraničený karcinóm prostaty mu pomocou robotického systému daVinci operoval Jozef  Babeľa.

Vďaka tejto jedinečnej operačnej technológii nemal pán Milan  takmer žiadne straty krvi a nádor s prostatou  boli odstránené s minimálnym poškodením okolitých tkanív. Pacient mohol ísť už po dvoch dňoch domov a rýchlo sa mu vrátili aj funkcie kontinencie a močenia.

Práve pri urologických operáciách je asistencia robotického systému využívaná najviac. Zo spomínaných 5-tisíc operácií to bolo až v 3710 prípadoch. Operácie s pomocou robotického systému daVinci sa v centre využívajú pri odstránení nádorov – prostaty, močového mechúra, obličky, ale aj pri gynekologických zákrokoch maternice, krčka maternice, vaječníkov, chirurgických operáciách konečníka, hrubého čreva či ORL špecializáciách na operácie nádorov hrtana, hltana a koreňa jazyka.

„Päťtisíca operácia nie je pre nás len číslom. Je to päťtisíc príbehov našich pacientov, ktorých postihla zákerná rakovina. Vďaka zanietenému tímu, odhodlanému vedeniu nemocnice a spoľahlivej inovatívnej technológii sme poskytli postihnutým pacientom najšetrnejšiu medicínsku starostlivosť, aká je v súčasnosti na svete v chirurgii dostupná,“ uvádza Vladimír Baláž, prednosta II. Urologickej kliniky a vedúci Centra roboticky asistovanej chirurgie.

„Som veľmi rada, že túto modernú operačnú technológiu sme priniesli pacientom ako prvá nemocnica na Slovensku. Teší ma, že sa centrum vďaka našim výborným odborníkom vypracovalo na školiace centrum pre strednú a východnú Európu. Našim cieľom je program ďalej rozvíjať. Verím, že v tomto roku sa nám podarí obstarať tretí robotický systém, čím sa zvýši dostupnosť metodiky pre ďalších pacientov a viem, že kolegovia majú ambíciu rozšíriť aj spektrum výkonov o transplantačnú a hrudníkovú chirurgiu a operácie pečene a pankreasu,“ priblížila plány centra riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Oproti klasickým a laparoskopickým operáciám je robotom asistovaný zákrok omnoho šetrnejší, dochádza k nižšej traumatizácii tkaniva a stratám krvi, pacient je kratšie hospitalizovaný, má menej pooperačných komplikácii, rýchlejšie sa vracia do bežného života a metodika má veľmi dobré onkologické výsledky.