Vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica budú v pondelok až stredu – 13. až 15. mája bezplatne vyšetrovať znamienka. Vo vzdelávacom centre EDUKA lekárky z Dermatovenerologickej kliniky SZU skontrolujú návštevníkom znamienka a poradia, aký spôsob ochrany pred slnečným žiarením je pre ich pokožku najvhodnejší.

Nádory kože vrátane malígneho melanómu sú celosvetovo najčastejšími zhubnými nádormi. Nemocnica chce touto akciou prispieť k šíreniu prevencie a včasnému záchytu ochorenia v rámci európskej kampane Euromelanoma days.

„Môže prísť naozaj ktokoľvek, vrátane detí. V Eduke budeme v čase od 9 do 13 hod. Verejnosť určite poteší, že na toto vyšetrenie sa nemusí nikto objednávať,“ pozýva Petra Mečiarová, lekárka kliniky.

„Na našej klinike máme s liečbou nádorov kože dlhoročné skúsenosti. Rakovina kože je jednou z najlepšie liečiteľných foriem rakoviny, pokiaľ je rozpoznaná včas. Preto veríme, že ľudia využijú príležitosť a zúčastnia sa tejto preventívnej kampane,“ uvádza Slavomír Urbanček, prednosta Dermatovenerologickej kliniky.

Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 7000 prípadov nemelanómovej rakoviny a takmer 1000 nových prípadov melanómu. Napriek nesporným pokrokom v diagnostike a liečbe zostáva úmrtnosť na melanóm vysoká.

Hlavným rizikovým faktorom je UV žiarenie, so spolupodielom iných faktorov, ako ionizujúce žiarenie, vyšší vek, fajčenie, HPV infekcia, imunosupresívna terapia, zvlášť u pacientov po transplantácii a svetlá pokožka – fototyp I-II.

„Medzi priority našej nemocnice patrí ochorenia nielen liečiť, ale prispieť aj k účinnej prevencii ich vzniku. V rámci nemocnice realizujeme viacero projektov, ktoré sú zamerané na prevenciu ochorení a to najmä tých onkologických. Do kampane Euromelanoma days sme sa zapojili s veľkou radosťou,“ dodáva na záver riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.