Chrípka ešte nepovedala posledné slovo a ohrozuje naozaj všetkých. Medzi ľuďmi sa navyše šíria jej rozličné podoby. Epidemiológovia sú pozorní najmä v súvislosti s výskytom novej chrípky A(H1N1) v Českej republike. Zvlášť, keď sa jeden prípad aktuálne potvrdil i u nás.

Aj napriek neustálym upozorneniam epidemiológov, že proti chrípkovým ochoreniam a ich komplikáciám sa majú očkovaním chrániť hlavne rizikové skupiny, medzi ktoré patrí predovšetkým zdravotnícky personál, či chorí na cukrovku, alebo aj tehotné ženy, prax ukazuje, že ľudia tieto rady väčšinou ignorujú.

nemocnicaPrípad SARI – ťažkého akútneho respiračného ochorenia sa pre respiračné zlyhávanie týka 64-ročnej pacientky s cukrovkou. Bola prijatá na internom oddelení Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ako dekompenzovaný pacient s diabetes mellitus (cukrovka) s teplotou, pôvodne pripisovanou gangranóznej nohe pri podozrení na sepsu. Lekári však vyslovili aj podozrenie na chrípku, ktoré bolo v stredu potvrdené rýchlotestom na AH1. Včerajšie testy potvrdili metódou PCR chrípku typu A(H1N1). Pacientka je v súčasnosti preložená na ARO, užíva antivirotiká, predpísaná je aj ďalšia liečba. Jej stav je vážny.

V 7. kalendárnom týždni hlásil do systému monitorovania chorobnosti ďalší prípad SARI aj RÚVZ Žiar nad Hronom. Konkrétne u 38- ročnej ženy v 34. týždni gravidity. Najskôr bola prijatá na gynekologické oddelenie v Banskej Štiavnici, kde jej urgentne urobili cisársky rez v spinálnej anestézii. Pooperačný priebeh bol bez komplikácií, na druhý deň však pacientka dostala suchý kašeľ, nádchu a podvečer sa sťažovala na dušnosť s bolesťou na hrudníku. Lekári urobili všetký potrebné vyšetrenia a odbery, pacientke podávajú antibiotiká aj antivirotiká. Výsledky laboratórnych testov ešte nie sú k dnešnému dňu k dispozícii.