Predstavenstvo Slovenskej komory architektov a Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici pozýva na vernisáž výstavy CE∙ZA∙AR 2014, ktorá prezentuje diela prihlásené do architektonickej súťaže.

ce.za.ar 2014V Banskej Bystrici sa v utorok popoludní uskutoční vernisáž výstavy, ktorá predstavuje všetky prihlásené diela do súťaže XIII. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru z októbra minulého roku. Tieto práce cestujú formou putovných výstav po celom Slovensku. Začali v Kulturparku v Košiciach, odkiaľ pokračovali do Považskej galérii umenia v Žiline, a zo Stredoslovenskej galérie budú putovať do Bratislavy a Nitry.

CE∙ZA∙AR je ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Slovenská komora architektov za profesionálny výkon zrealizovaného diela architektonického umenia, ktoré prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku. Cieľom je podporiť svojich členov, architektov v prezentácii ich tvorby a zároveň tak priblížiť význam architektúry a umeleckú hodnotu diel verejnosti. Ceny sa už tradične odovzdávali v šiestich kategóriách, a to Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Medzi siedmimi členmi medzinárodnej odbornej poroty, ktorá rozhodovala o víťazoch sa nachádzajú traja Slováci, a to architekt Martin Jančok, producent a režisér Ivan Ostrochovský a architekt Peter Vitko.

V kategórii Rodinné domy je laureátom IST Rodinný dom v Čuňove od autorov Petra Jurkoviča, Lukáša Kordíka a Štefana Polakoviča.

V kategórii Bytové domy je to Panelák v Rimavskej Sobote, na ktorom sa podieľal Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Peter Jurkovič, Roman Halmi, Jana Benková, Ivan Príkopský a Katarína Príkopská.

V kategórii Občianske a priemyselné budovy sú to Kasárne Kulturpark v Košiciach od Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Gabriel Boženík, Marcel Benčík, Milan Vlček a Silvia Šillová.

V kategórií Rekonštrukcia a obnova budov je víťazom Rekreačný dom v Partizánskej Ľupči od  Martina Kusého ml.

V kategórií Interiér je ním interiér s názvom LOFT v centre Bratislavy od tvorcov Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Samuel Zeman a Jana Benková.

A v kategórii Exteriér sú nimi opäť Kasárne Kulturpark Košice od Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Gabriel Boženík, Marcel Benčík, Milan Vlček, Silvia Šillová.

Vernisáž sa uskutoční v utorok, 31. marca 2015 o 16. hod. v Praetóriu na Nám. Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici. Výstavu si môžete pozrieť až do 19. apríla 2015.