V piatok, 29. novembra sa na Námestí SNP otvárajú stánky s punčom, vareným vínom, klobáskami, lokšami a ďalšími dobrotami, ktoré každoročne lákajú na predvianočnú atmosféru.

V centre Banskej Bystrice už žiari vianočná výzdoba, ďalšia sa pridá od piatka spolu so začiatkom trhov. Samotný vianočný stromček potom rozsvieti až Mikuláš, 6. decembra.

„V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na novú výzdobu, ktorá by mala byť inštalovaná v Dolnej ulici už tento rok. Pre prípad potreby má mesto k dispozícii aj pôvodnú výzdobu. Počas posledných rokov zdobila námestie aj rodina jelenčekov. Tí tento rok spríjemnia atmosféru pri obľúbenej fontáne v parku pred mestským úradom. Na ich mieste budú inštalované tri medvede,“ informuje mesto na svojej webovej stránke.

Zaujímavý suvenír aj príspevok k ekológii v podobe hrnčekov

Samotné trhy bude tento rok sprevádzať novinka v podobe jednotných keramických hrnčekov, ktoré sa budú dať zakúpiť v centrálnom stánku.

„Návštevníci a obyvatelia mesta dostanú možnosť vychutnať si banskobystrický punč z vratných keramických hrnčekov, ako je to zvykom napríklad vo Viedni. Banská Bystrica tak bude jedno z prvých miest na Slovensku, ktoré túto metódu skúsi zaviesť. Samozrejme, od plánov k  realite vedie často  dlhá cesta, a preto sme sami zvedaví, ako sa hrnčeky ujmú. Tento rok sme sa rozhodli pre testovaciu verziu a veríme, že časom sa z nápadu stane tradícia,“ približuje primátor mesta Ján Nosko.

Nápad na keramické hrnčeky mesto realizuje v spolupráci s Cechom hostinských, aby došlo k ešte väčšej eliminácii nepriaznivých dopadov na životné prostredie. Hrnčeky si bude možné zapožičať alebo natrvalo zakúpiť v cene 4 € na určenom mieste uprostred Námestia SNP pri fontáne počas otváracej doby stánkov, a teda v čase od 11.00 do 23.45 h do 30. decembra.

V stánkoch však budú, podobne ako v minulom roku, vydávať nápoje a jedlo prioritne v biologicky rozložiteľných riadoch, táckach a pohároch.

Kultúrny program odštartuje na Mikuláša

Trhy stánkov s občerstvením sa od 6. decembra, až do 22. decembra, rozšíria aj o desiatky stánkov predajcov ďalšieho tovaru a remeselníkov. Zároveň v tento deň mesto neobíde ani Mikuláš, ktorý na svoj sviatok poteší všetky deti. Jeho návšteva odštartuje kultúrny program Banskobystrických Vianoc.