V uplynulý týždeň analýza hlásení lekárov v Banskobystrickom kraji ukázala mierne  zvýšenie hlavne akútnych respiračných ochorení (ARO) a nižší výskyt chrípky (CHPO), tento týždeň sa situácia zmenila. V Banskobystricom okrese  navyše pribudli aj dva nové prípady COVID-19.

V rámci hygienicko-epidemiologického monitoringu hlási v poslednom týždni Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica za okres Banská Bystrica 2 prípady COVID-19. „V prvom prípade išlo o ženu vo veku 25-34 rokov, ktorá  sa vrátila z Poľska. Vykazovala klinické príznaky ochorenia: horúčka 39stupňov Celzia, bolesti hlavy, strata čuchu a chuti. Hospitalizovaná nebola,“ informuje Mária Tolnayová z RÚVZ. Prípad bol potvrdený RT PCR testom. Protiepidemické opatrenia boli zabezpečené vrátane vyhľadávania kontaktov.

V druhom prípade sa jednalo o študenta vo vekovej skupine 20-24 rokov. „Študent sa vrátil z tábora, ktorý sa konal v okrese Pezinok. Klinické príznaky: nádcha, kašeľ, strata čuchu. Nebol hospitalizovaný,“ doplnila Tolnayová. Aj tento prípad bol potvrdený RT PCR testom. V epidemickom vyšetrovaní úrad pokračuje a zabezpečuje protiepidemické opatrenia.

Celková chorobnosť začína stúpať

Oproti 34. kalendárnemu týždňu je výskyt ARO vyšší len o necelých 6 percent, výskyt CHPO sa však zvýšil o 55 percent. V medziročnom porovnaní je výskyt ARO  vyšší o štvrtinu a počty chorých na chrípku sa zdvojnásobili. V absolútnych číslach to však stále nie je  dramatické.  Počet komplikácií v absolútnych číslach tiež nie je vysoký. Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín v šiestich, zápalmi stredného ucha v 11 a zápalmi pľúc len v 4  prípadoch.

V 35. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 54 percent lekárov pre deti a dorast a 44 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) 893 chorých na ARO. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 43 prípadoch. Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Rimavská Sobota, Žarnovica, Zvolen a Revúca. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu občanov v produktívnom veku a najmenšie deti od 0- až 5 rokov.  Najlepšie v ukazovateli chorobnosti sú adolescenti.