Na základe osobnej iniciatívy poslanca mestského zastupiteľstva vznikla stránka, ktorá mapuje turistické cyklotrasy v okolí Banskej Bystrice. Stránka cyklobb.sk ponúka výber z trinástich tratí, ktoré majú dovedna 294 kilometrov. 

cyklobbZa projektom stojí Jakub Gajdošík (SMER-SD), ktorý počas leta osobne prešiel na bicykli všetky trate v okolí mesta. Vo štvrtok bola stránka cyklobb.sk oficiálne spustená.

Cyklotrasy nie sú značené, častokrát je preto orientácia ťažká. „Mapa má pomôcť cyklistom, aby sa vedeli orientovať priamo v teréne, na čo môžu využiť svoj smartfón,“ hovorí Gajdošík.  Stránka ponúka fotografie, ktoré pomáhajú v orientácií na trati.

„Každá cyklotrasa má svoju mapu, výškopis a fotogalériu,“ dodáva Gajdošík. Zmapovaných je trinásť ciest, hlavne v severovýchodnej oblasti od mesta. Budúci rok chce poslanec pridať trasy v oblasti Kremnických vrchov.

Gajdošík si praje, aby sa stránka stala domovom cykloturistickej komunity v Banskej Bystrici. „Do budúcnosti počítame s tým, že sa občania stanú spolutvorcami projektu,“ vraví Gajdošík a očakáva, že cyklisti budú posielať fotografie z trás, ktoré budú dopĺňať obrazovú databázu stránky. Pripravuje sa aj zimná verzia, ktorá bude mapovať bežkárske trate v okolí Banskej Bystrice.

Stránka cyklobb.sk má dopĺňať úspešné cyklobusy, ktorých rozpis bude možné taktiež na tomto webovom portáli nájsť. „Tento rok sme sa stretli s veľkým záujmom o cyklobusy. Každý víkend pridávame, hlavne na Donovaly, posilové spoje,“ prezradil Marek Modranský zo SAD Zvolen. Podľa jeho slov prepravia cyklobusmi zhruba 70 ľudí. Premávať budú ešte do 29. septembra.

Iniciatívu víta aj Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica. „Tešíme sa z takéhoto projektu, aj z toho dôvodu, že my ako cykloiniciatíva už kapacitne nezvládame riešiť aj tento extravilán. Doposiaľ sa značeniu a mapovaniu cyklotrás venoval iba Slovenský cykloklub a riešili to ľudia, ktorí nie sú z tadeto. Trasy preto neboli veľmi dobre vytypované a je dobré, že my, domorodci, si to vieme spraviť samy,“ povedala Štulajterová.

Obrovský potenciál vidí aj v cestovnom ruchu. „Ak to dokážeme spropagovať, tak sa sem dostane obrovské množstvo ľudí z Čiech. Závidia nám hory, pretože ich už nebaví sa bicyklovať popri Morave, prípadne popri Baťovom kanáli, keďže sú aj takí, čo by fyzicky zvládli viac,“ dodala na záver Štulajterová.