Začiatkom roka  sa Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže zaoberá, pripravovanou premiérou detskej inscenácie Na paši. Inšpiráciou pre vznik tejto inscenácie bola známa rozprávka Marianny Grznárovej Maťko a Kubko.

DSC_0026Cez príbeh dvoch valachov, ktorí svoje dobrodružstvá prežívajú na salaši  chce Divadlo z Pasáže deťom priblížiť naše historické dedičstvo. Prostredníctvom prezentovania tradícii, zvykov, spôsobu života a ľudových ornamentov chce divadlo deti priviesť k chápaniu a poznaniu vlastných koreňov.

Tvorivý tím Anna Tomaštiková, Peter Vrťo, Martin Novák, Zuzana Kronerová, Juraj Haško, Adam Bíro, Samuel Juráš,  Michal Filo, Vladimír Homola či Dušan Ivan obohatia rozprávku hudobnou spoluprácou. Herecky sa predstavia Peter Hudec, Tomáš Debnár, Peter Darmo a rozprávačkou je Zuzana Kronerová.

Inscenácia Na paši nadväzuje na tradíciu detských inscenácií, ktoré sa majú „zmestiť všade“ a tým byť prístupnejšie k detskému divákovi. Predchádzajúce inscenácie divadla boli vďaka tomu odohrané aj v takých priestoroch ako je pošta, hrad, rómska osada, lúka či sídlisko.

Cieľom divadla nie je len tvoriť kvalitnú detskú produkciu, ktorá umelecky obohacuje detského diváka, ale zároveň nenápadnou formou oboznamovať deti o ľudskej rozmanitosti a inakosti, ktorá keď je poznaná nie je zdrojom strachu či budovania bariér.

Premiéra inscenácie sa uskutoční v utorok 19. januára o 17-tej hod, v Záhrade – Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. Premiéra je však momentálne vypredaná, a tak ďalší termín, kedy rozprávku môžete vzhliadnuť je štvrtok 21. januára o 17-tej hodine v priestoroch Divadla z Pasáže na Lazovnej 21 v Banskej Bystrici.