V obciach v okolí Banskej Bystrice bude počas víkendu opäť veselo. V Nemciach, Hiadli a Slovenskej Ľupči sa v sobotu bude šíriť lákavá vôňa tradičných jedál a znieť muzika.

Každá z obcí ponúka niečo netradične tradičné. Ak si neviete vybrať, kam ísť, v pohode môžete navštíviť postupne všetky tri obce. Vyberte sa najprv do Hiadla, cestou späť sa zastavte v Ľupči a potom ešte odbočte do Nemiec. Alebo aj v opačnom poradí…

O najlepší nemčiansky koláč

Deň obce v Nemciach bude sprevádzať súťaž o najlepší koláč, pričom podmienkou zaradenia do súťaže je okrúhly tvar koláča. Podujatie začína o 10:00 h a o dobrú náladu sa hneď na začiatku postará Andrej Predajniansky, ktorý zaspieva a zahrá na gajdy a píšťalku. Vystúpia aj selčianski fujaristi Svrčinovci a počas celého dňa budú vyhrávať Majo Mirko. Pre návštevníkov podujatia sú pripravené rôzne súťaže a tombola, aj jedlá od výmyslu sveta, či presnejšie povedané od výmyslu obecných občianskych združení – kyslé krumple, kapustnica, držky aj guláše. Podávať sa budú tiež langoše a, samozrejme, koláče. Ten najlepší koláč obce Nemce vyhlásia o 15:20 h. Podujatie moderuje Mariana Kovačechová.

Ľupčianska luteránska procesia

Luteránska procesia, ak by ste náhodou nevedeli, je polievka, v ktorej nájdete všetko, na čo si len pomyslíte – strukoviny, koreňovú zeleninu, klobásu, údeninu, geršňu… V Slovenskej Ľupči túto pochúťku pred pár rokmi varil aj známy šéfkuchár Jaroslav Žídek a bolo to naozaj ako „nebíčko v papuľke“. Pozrite si video, v ktorom uvidíte nielen to, ako sa pripravuje luteránska procesia:

Tradičnú luteránsku procesiu budú v Ľupči variť od 10:00 h, v parku pri Miestnom kultúrnom stredisku. Samozrejme, bude to súťažné varenie a najchutnejšia polievka bude ocenená. Príďte sa nadýchať atmosféry aj okoštovať!

Recept na luteránsku procesiu nájdete na webe.

Hiadlovský Krumplovník

Ďalšie tradičné a chutné jedlo sa bude vypekať v Hiadli. V sobotu sa tam uskutoční už 14. ročník súťaže o najlepší Hiadlovský Krumplovník. Toto jedlo sa pýši Certifikátom kvality z našich regiónov! Ochrannú známku dostal Hiadlovský Krumplovník v roku 2016. Je to vlastne haruľa, ktorá sa pečie na plechu. Zemiaky však treba nastrúhať na hrubšom strúhadle. O najlepší krumplovník môžu súťažiť len Hiadlovčania, prípadne rodáci z Hiadla, a krumplovníka musí byť za celý plech. Výsledky súťaže vyhlásia o 15:00 h a ocenených bude päť „naj“ krumplovníkov. Súťažiť sa bude aj o najdlhšiu zemiakovú šupku, najrýchlejšieho škrabača aj rajbača zemiakov, či o najväčšieho siláka v držaní päťkilového vreca zemiakov.

Podujatie v Hiadli sa začína na pravé poludnie, o 12:00 h. V kultúrnom programe sa predstavia deti z miestnej školy a škôlky ako aj zo súkromnej ZUŠ Star, Detský folklórny súbor Drienka, Tanečná škola K-Dance, Folklórny súbor Priechoďan, Igor Kmeťo ml. a Juraj Hnilica. Bude aj tombola, nafukovacia šmýkačka, maľovanie na tvár a kútik s legom. Podujatím bude sprevádzať Katarína Kovačechová.