Ani tento víkend sa neobíde bez podujatí, ktoré lákajú vôňou a chuťou. V sobotu 9. novembra sa v Riečke budú piecť kysnuté koláče, v Nemciach variť kapustnica a chystať zabíjačkové  špeciality.

V Nemciach o najlepšiu kapustnicu

Súťažiaci vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera sa pri Kultúrnom dome v Nemciach zídu v sobotu už zrána. Družstvá budú trojčlenné, dvaja varia a jeden podkladá polená pod kotol. Každé družstvo by malo navariť minimálne päť litrov kapustnice podľa svojho receptu a zároveň pripraviť zabíjačkový tanier. To všetko v čase od 11:00 do 14:00 h. Po skončení varenia hodnotiaca komisia okoštuje, čo sa navarilo, nachystalo, a o 15:30 h vyhlási výsledky 13. ročníka Medzinárodnej súťaže vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera.

Počas varenia budú kuchárom, kuchárkam a všetkým prítomným vyhrávať a spievať kapela Galaxy BB Music, Partizán – senior, DFS Radosť aj selčianski fujaristi Svrčinovci. Po vyhodnotení súťaže na gajdy a píšťalku zahrá Andrej Predajniansky (16:30 h) a opäť vystúpi aj kapela Galaxy BB Music (17:00 h).

Čo upečú, to ponúknu

Pekári a pekárky z Riečky pri Banskej Bystrici aj Riečky od Rimavskej Soboty, z Králik, Kordík, Tajova a srbského Kulpina, si už túto sobotu vysúkajú rukávy a zamiesia cesto na kysnuté koláče. Pätnásty ročník podujatia Pečenie kysnutých koláčov, ktorý sa koná v miestnom Kultúrnom dome, sa začína o 14:00 h. Každá obec má v súťaži jedno trojčlenné družstvo , ktoré má za úlohu upiecť tri rôzne druhy kysnutých koláčov, slaných či sladkých. Po dopečení pripravia družstvá z koláčov slávnostný stôl s témou svadobnej hostiny.

Porota bude hodnotiť chuť, vzhľad a originálnosť koláčov, ale aj úpravu svadobného stola. O dobrú náladu sa postará Ľudová hudba Bukovinka z Braväcova.

Oplatí sa v sobotu zájsť do Riečky a sledovať, ako sa múka, cukor, soľ, droždie a mlieko v rukách šikovných pekárov a pekárok menia na chutné a pekné koláče. Navyše, po skončení súťaže sa koláčmi môžu ponúknuť aj návštevníci podujatia.