Zo šesťsto zahraničných študentov Univerzity Mateja Bela sa v nedeľu 1. novembra v mobilnej odbernej jednotke otestovalo približne štyristoštyridsať. Zistili sme, čo si o testovaní myslia niektorí z nich.

Sobotné testovanie bolo mimoriadne rušné. Ľudia stáli pred jednotlivými odbernými jednotkami aj hodiny. Nedeľa bola presným opakom, kedy sa rady tvorili len zriedka. Jeden sme predsa len našli, a to pred budovou Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela na Tajovského ulici.

Zriadenie mobilnej odbernej jednotky inicioval rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský. Uvádza, že bolo určené prevažne pre študentov z Ukrajiny, Ruska, Kazachstanu, Srbska a z ďalších európskych krajín. Niektorí sú na Slovensku zatiaľ len prvé mesiace, preto im padlo vhod, že nemuseli hľadať dostupné odberné miesta.

celoplošné testovanie študenti

Okolo druhej poobede bola pred Filozofickou fakultou Univerzity Mateja Bela zhromaždená približne stovka mladých ľudí. Atmosféra bola pokojná. Študenti čakali a medzi tým sa rozprávali vo dvojiciach či v skupinách. Málokto stál v rade sám. Z jednotlivých skupín sa ozývala najmä ruština a ukrajinčina.

Rozprávali sme sa so študentom slovenského jazyka z Kazachstanu. Testovanie študentov považuje za normálny proces pri riešení koronakrízy. „Testovaním som prešiel v mojej krajine, a keď som prišiel na Slovensko, čakal ma ďalší test. Nevravím, že to čo sa teraz deje, sa mi páči, ale pokladám to za normálne,“ uvádza.

celoplošné testovanie študenti

V rade stála aj študentka medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, sedemnásťročná Ukrajinka Nasťa. Tvrdí, že pandémia je vážny problém, pričom celoplošné testovanie môže byť prvým krokom k jej vyriešeniu. Na druhej strane si myslí, že stáť v rade s ostatnými ľuďmi, teraz môže byt nebezpečné. „Mojej mame som to radšej nepovedala, pretože by sa bála,“ hovorí.

Podľa informácií rektora Hiadlovského sa na testovaní v mobilnej odbernej jednotke zo šesťsto študentov zúčastnilo približne štyristoštyridsať. Z nich nebol pozitívny ani jeden. V ostatných prípadoch mohlo ísť napríklad o študentov vyšších ročníkov, ktorí bývajú na privátoch a na testovaní sa zúčastnili v iných odberných miestach.

„Študenti ubytovaní na internátoch boli upozornení, že pokiaľ sa na testovaní nezúčastnia, budú musieť absolvovať povinnú karanténu v priestoroch, ktoré pre nich univerzita pripravila,“ dopĺňa rektor. Takúto možnosť nevyužil ani jeden z nich.