Obec Telgárt rozšírila svoju sieť trás a chodníkov pre aktívny oddych o nový značený chodník, ktorý prepája najnavštevovanejšie turistické body, technické železničné pamiatky a prameň Hrona, mimo rušnej hlavnej cesty.

Oficiálne otvorenie chodníka sa uskutočnilo prvý letný prázdninový deň a bolo sprevádzané spoločnou komentovanou prechádzkou po celej jeho dĺžke.

„Obec Telgárt týmto projektom zahájila míľnik, v ktorom plánuje obnovovať a podporovať kultúrny a prírodný potenciál obce a jej okolia. Chodník k prameňu Hrona je jeden z mnohých turistického charakteru. Obec chce vďaka svojej krásnej prírode a turistickému potenciálu zvýšiť záujem o návštevnosť obce a podeliť sa s ním so širšou verejnosťou. Veríme, že tento vydarený projekt doplní ponuku možností na strávenie voľného času či dovolenky v Telgárte“ uviedol  Martin Lunter, poslanec obecného zastupiteľstva obce Telgárt.

Nový náučný chodník k prameňu Hrona, dlhý 4,3 km, vedie čiastočne po pôvodnom železničiarskom chodníku, ktorý slúžil na obsluhu železničnej trate počas parných súprav. Trasa začína pri Tuneli Kornela Stodolu, špirálovitom unikátnom tuneli, prepájajúcom Telgártsky viadukt s Chmarošským. Pokračuje na vyhliadku nad tunelom s malebným výhľadom na Klenovský vepor a kopec Gregová s pohľadom na Sedlo Besník, a končí pri samotnom prameni Hrona. Vybudovanie chodníka si vyžadovalo značnú terénnu údržbu, vrátane čistenia od zárastov drevín a nakopania terénnych stupňov so zábradlím na úseku dlhom 70 m. Projekt podporila Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE s príspevkom 1 500 eur od Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky, čistenie zabezpečil NAPANT, terénne práce financovala obec Telgárt a drevené prvky realizovali miestni remeselníci a lesní robotníci.

Dan Harťanský, zastúpca riaditeľa a vedúci stráže prírody NAPANT-u doplnil: ,,Správa Národného parku Nízke Tatry veľmi víta vzájomnú spoluprácu organizácií, ale aj jednotlivcov, aká vznikla pri tvorbe a realizácii práve tohto chodníka v Telgárte a návštevníci môžu spoznať nový kút národného parku. Veríme, že jeho realizácia prispeje k ohľaduplnejšiemu správaniu sa k prírodnému prostrediu v tejto lokalite a návštevníci nebudú prekračovať hranice pohybu, čím predídeme poškodzovaniu lúčnych ekosystémov alebo vstupu na koľajisko. Prajeme návštevníkom príjemný pocit z návštevy a krásny zážitok.“

Chodník prechádza územím s tretím stupňom ochrany, z čoho vyplýva rešpektovanie návštevného poriadku NAPANT-u a nevybočovania z určených trás pohybu. Celá trasa jevyznačená maľovaným značením a doplnená o smerovacie tabuľky na drevených a žltých razcestníkoch.

„Je to výborný dlho očakávaný projekt, nakoľko sme sa stretali s obavami zo strany ľudí, ktorí mali strach chodiť k prameňu Hrona pozdĺž hlavnej cesty. Vybudovaným chodníkom sa prepojilo príjemné s užitočným a návštevníci môžu prejsť cez krásne malebné prostredie k obľúbenému miestu v Telgárte, čím si tu môžu užiť viac času. Všeobecne tu bol už dlhodobo dopyt prepojenia viaduktov s prameňom Hrona a my vítame, že sa realizácia podarila ešte pred začatím samotnej letnej sezóny.”. uviedol Andrej Šramko, majiteľ Telgárt Resortu.