V BBSK zaznamenali epidemiológovia jeden nový prípad pacienta s pozitívnym výsledkom na koronavírus a dva nové prípady kliešťovej encefalitídy.

V rámci monitoringu hygienicko- epidemiologickej situácie v spádovej oblasti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici (okresy Banská Bystrica a Brezno) hlásia epidemiológovia v priebehu 30. kalendárneho týždňa 1 nový prípad pozitivity na COVID-19. „Ide o  dospelú osobu, ktorá bola v kontakte s pozitívnou osobou v rámci  školenia projektového manažmentu v meste Košice,“ informuje Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica.

Dva nové prípady nákazy od kliešťa

V priebehu práve končiaceho kalendárneho týždňa zaevidoval banskobystrický RÚVZ 2 nové prípady kliešťovej encefalitídy A84.0. Z toho bolo jedno prisatie klieštia  v Banskobystrickom okrese, druhý prípad zaznamenali v Brezne. „Išlo opäť o prisatie klieštia u 57 ročného muža, na ktorého sa kliešť prisal na vychádzke so psom v Slovenskej Ľupči,“ dopĺňa Mária Tolnayová.

BBSK má najviac prípadov kliešťovej encefalitídy

Kliešť je stále pomerne vysokým potenciálnym rizikom hlavne v endemických oblastiach (výskyt obmedzený na istý kraj, región), kde sú kliešte zamorené vírusom kliešťovej encefalitídy. „Od roku 2016 zaznamenávame v Banskobystrickom kraji najviac prípadov ochorení na Slovensku. Súvisí to pravdepodobne so zmenou klimatických podmienok, keďže kliešte nemajú radi horúco a sucho. Zvýšený počet ochorení môže súvisieť aj s epidémiami, ktoré sa v Banskobystrickom kraji pravidelne vyskytujú,“ hovorí Mária Tolnayová.

Kliešťová encefalitída sa totiž neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho. Najčastejšie ide o nákazu z infikovaného mlieka kôz, ale aj oviec. Pre milovníkov salašníckych pochúťok a surového kozieho mlieka odporúčame mlieko prevariť, syr z nepasterizovaného mlieka aspoň opiecť z oboch strán. Veľmi účinné je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných až 80-90 percent populácie, v susednej Českej republike je to okolo 20-30 percent, u nás je to niečo pod 1 percento.