Návraty do zlatej éry hudobných filmov s kráľom rock & rollu v úlohe herca a speváka. Taká je januárová ponuka Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Pri príležitosti 85. výročia narodenia Elvisa Presleyho ponúka Hudobné átrium audiovizuálnu prehliadku s ponukou filmových projekcií a tematických publikácií.

Je len málo hudobníkov, ktorí zanechali tak nezmazateľnú stopu ako „kráľ rock and rollu“ Elvis Aaron Presley (8. 1. 1935–16. 8. 1977). Už počas svojho života sa stal americkou legendou.

Pritom nik z jeho rodiny nemal muzikantské nadanie. Elvis sa učil posluchom hudby z rádia. Obľúbil si najmä gospel, blues, spirituály, rhythm and blues. Uviedol sa „podmanivým hlasom belocha, ktorý spieva ako černoch“. Natočil vyše tridsať filmov a viac než štyristo dodnes pôsobivých hitov. Jeho autoritu uznali aj Beatles, Rolling Stones, Bob Dylan a ďalší. Prostredníctvom januárových filmových projekcií Vám Elvisa Presleyho predstavíme v úlohe herca, speváka a hudobníka.

Program projekcií

Hudobné átrium ŠVK, Lazovná 9, Banská Bystrica. Vstup voľný.

15.1.2020 16.00 h ROUSTABOUT 1964, 100 min., titulky

Americký hudobný film s Elvisom Presleym v úlohe motorkára, ktorého dámy spočiatku obdivujú pre jeho mužnosť, avšak keď vezme do rúk gitaru a rozbalí to, svojim speváckym talentom si nielenže získa ženské srdcia, ale aj zachráni podnik láskavej majiteľky od bankrotu. Scenár filmu bol nominovaný na Cenu spisovateľov Guild of America za najlepšie napísaný americký muzikál. Soundtrackový album bol jedným z najúspešnejších albumov Elvisa Presleyho a dosiahol 1. miesto v Billboard Album Char.

22.1.2020 16.00 h EASY COME, EASY GO 1967, 95 min., titulky

Elvis Presley sa predstaví v úlohe potápača, ktorý počas posledného dňa u námorníctva objaví potopenú loď s pokladom. Svojim prvým dňom v civile tak rozbieha kariéru lovca pokladov. Film sprevádzajú príjemné melódie v podaní Elvisa Presleyho, romantická atmosféra, ale aj dobrodružstvo pod hladinou mora.

29.1.2020 16.00 h GIRLS! GIRLS! GIRLS! 1962, 106 min., titulky

Píše sa rok 1962. Mládež twistuje a Elvis skúša svoje možnosti lámača dievčenských sŕdc. Tentoraz v úlohe kapitána nájomného člnu, ktorý pomáha dostať veľké výletné lode do prístavu. Elvisa by rady dostali zástupy krások. On má ale popri záľube v milostných dobrodružstvách ešte jednu porovnateľnú vášeň – loď. Túži po vlastnej, elegantnej plachetnici, ktorá je k dispozícii za 10.000 dolárov. K splneniu snu mu však chýba 9.999.