V piatok 26. apríla sa začne plavebná sezóna v drevenom vodnom žľabe Rakytovo. Bude to opäť zážitok!

Vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci je jedinečnou kultúrnou pamiatkou.  V minulosti sa využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín. Pamiatka zručnosti a vynaliezavosti našich lesníckych predkov každoročne na jar ožíva. Nie inak je tomu aj tento rok, počas otvorenia 13. plavebnej sezóny tohto jedinečného vodného žľabu.

Podujatie, organizované banskobystrickými Mestskými lesmi, sa koná v rámci 13. ročníka celoslovenských Lesníckych dní 2019,  ktoré slávnostne otvoria v piatok 26. apríla vo Zvolene.

V rámci plavenia vo vodnom žľabe sa bude hovoriť o histórii budovania drevených vodných žľabov na území lesov mesta Banská Bystrica, samozrejme,  chýbať nebude ukážka plavenia dreva, ale ani vedomostné súťaže o lese a lesnom ekosystéme a občerstvenie.

Trinásty ročník plavenia dreva v jedinečnom drevenom vodnom žľabe Rakytovo sa uskutoční v piatok 26. apríla od 9:00 h.

Vodný žľab Rakytovo sa nachádza v doline rovnakého názvu pri Dolnom Harmanci, v lesoch neďaleko Banskej Bystrice. Žľab bol vybudovaný pravdepodobne už v 19. storočí, kedy sa drevo používalo predovšetkým ako palivo. Dĺžka žľabu je takmer 2,5 km. Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva — zo smreka a jedle, bez použitia iného, napríklad kovového materiálu.  V roku 2000 bol vodný žľab Rakytovo vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Viac informácií o vodnom žľabe Rakytovo nájdete tu.