Slovenskej reprezentácii sa síce na európsky futbalový šampionát kvalifikovať nepodarilo, naše farby sa napriek tomu na Ukrajine objavili. Tím Slovenska zostavený výhradne z fanúšikov banskobystrickej Dukly sa už po druhý raz predstavil na medzinárodnom turnaji Eurofan vo Ľvove.

Tento rok sa na tradičnom podujatí zúčastnilo 21 národných tímov z celej Európy. Zápasy prebiehali na viacerých štadiónoch vo Ľvove a jeho okolí. Slovensko si v skupine B zmeralo sily najprv v pútavom derby súboji s Českou republikou, ich druhým konkurentom v boji o osemfinálový postup bola reprezentácia Walesu. „Náš cieľ bol získať v skupinovej fáze aspoň bod, bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Najbližšie sme k nemu mali v prvom zápase s Českom, o úspech nás však pripravili nešťastné góly po chybe brankára a zle kopnutej päťke, ako aj nepremieňanie jasných príležitostí,“ povedal jeden z členov tímu.

V druhom zápase proti Walesu sa už prejavil úbytok síl a dvadsaťčlenný káder ostrovanov držal slovenskú obranu v neprestajnej permanencii. Drvivý tlak napokon vyústil do sedemgólového debaklu. Napriek dvom prehrám však čakal Slovensko na druhý deň zápase osemfinále proti Slovinsku, keďže české mužstvo z dôvodu nedostatku futbalistov v tíme ponúklo Slovákom možnosť vytvorenia československej medzinárodnej zostavy. Na osemfinálový duel s minuloročným víťazom turnaja vyskladali Česi a Slováci spoločný tím, ani to však nepomohlo a kvalitnému súperovi podľahli aj do tretice 6:0.

Napriek nepresvedčivým výsledkom zanechali Slováci na turnaji veľmi dobrý dojem. „Myslím, že ľudia si nás obľúbili, videli, že futbal máme radi viac ako fanúšikovia a nie ako hráči. Všetci nám fandili, náš jediný gól oslavoval celý štadión. Bolo to zábavné,“ pousmial sa jeden zo slovenských obrancov. Jeho slová potvrdil aj organizátor Eurofanu Vjačeslav Novytskyi: „Slovenský tím je jeden z najlepších, ktoré sa zúčastňujú tohto turnaja. Výborní chlapci, na ihrisku a hlavne mimo neho.“

O popularite Banskobystričanov v národných farbách svedčí aj záujem ukrajinských novinárov, vďaka ktorému sa Slovensku a banskobystrickej Dukle dostalo propagácie nielen v miestnych novinách, ale aj v televízii. „Pred finálovým zápasom EURA sme si dokonca užili chvíľku slávy na hlavnom pódiu fanzóny v centre Ľvova. Organizácia bola úžasná, všetko na profesionálnej úrovni,“ dodal slovenský kapitán.

Eurofan je medzinárodný futbalový festival s päťročnou tradíciou. Z výlučne ukrajinského turnaja fanúšikov sa v roku 2009 stalo medzinárodné podujatie s každoročne narastajúcou účasťou tímov z celej Európy. Jeho cieľom je prostredníctvom futbalu vyvíjať priateľstvo a zdravý rešpekt medzi európskymi fanúšikmi v krásnom prostredí ukrajinskej metropoly dýchajúcej históriou – Ľvova.