Banská Bystrica je jedno z mnohých miest nielen na Slovensku, ale aj po celej Európe, kde boli osadené Stolpersteine, tzv. Kamene zmiznutých. Sú poukladané pred domami ľudí, ktorí prišli o život v období holokaustu a nacistického režimu.

Ide o projekt nemeckého umelca Guntera Demniga. Tento unikátny projekt funguje na Slovensku už desať rokov zásluhou banskobystrického Občianskeho združenia Antikomplex.sk. Prvé Stolpersteine boli osadené v Brezne a Banskej Bystrici. Dobrovoľníci na 70 miestach v 24 mestách a obciach na Slovensku uložili doteraz takmer 250 kameňov, ktoré pripomínajú konkrétnu obeť holokaustu či rasového násilia. V blízkosti lokalít s pamätnými dlažobnými kockami postupne pribudnú aj nálepky s QR kódmi, ktoré po naskenovaní zobrazia konkrétny zdigitalizovaný príbeh. 

V sobotu 6. novembra 2021 o 13:00 h pribudnú pri mieste, kde stál Vančov dom a mlyn na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici ďalšie Stolpersteine. Kamene zmiznutých osadia v mieste, kde žil so svojou rodinou obchodník s miešaným tovarom, podporovateľ Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Ján Vančo, ktorý pomáhal protinacistickému odboju, a on a jeho rodina sa stali obeťami nacistického teroru. Podujatie v deň výročia zaistenia Jána Vanča gestapom pripravuje mesto Banská Bystrica spolu s Občianskym združením Antikoplex.sk. Na akcii sa zúčastnia aj príbuzní, ktorí v dome bývali až do jeho vyhorenia v roku 1972, následne bol o dva roky zbúraný, dnes tu stoja len zrúcaniny domu a mlyna. Účastníci stretnutia si zároveň pripomenú 10. výročie ukladania Kameňov zmiznutých v Banskej Bystrici a na Slovensku.

„Ján Vančo počas druhej svetovej vojny pomáhal v odboji proti nacizmu. Po potlačení SNP v pivničných priestoroch ukrýval ranených povstalcov a židovských spoluobčanov. Dňa 6. novembra 1944 bol Ján Vančo zaistený gestapom, na druhý deň aj jeho chorá manželka Anna a tiež synovia Pavol a Ján. Rodinu Vančovcov, ako aj ľudí, ktorých ukrývali popravili nacisti v Kremničke 19. decembra 1944. Príbeh hrdinstva Jána Vanču a jeho rodiny si zaslúži, aby zostal navždy v pamäti mesta. Zároveň je dôležité, aby sme miesto ich života, práce a ľudskosti chránili ako pamiatku, aby sme stavali hradby proti nenávisti, násiliu a zlobe,“ skonštatoval 2. zástupca primátora mesta Banská Bystrica Milan Lichý.

“Kamene pripomínajú, že k tým najväčším tragédiám dochádzalo v uliciach, po ktorých denne chodíme, v časoch, ktoré si stále živo pamätajú naši starí rodičia. A ako ukazujú početné prípady v médiách, k rasovým útokom dochádza aj dnes. Tak ako pred viac než 80 rokmi, aj dnes stačí málo a z týchto tragédií môže byť opäť mrazivá každodenná realita. Aj preto je cieľom projektu Kameňov zmiznutých naše spoločné “zakopnutie” o osudy ľudí vpísaných do zlatistých kociek v chodníkoch, aby sme už nikdy viac nezakopli tak, ako v období nacistického režimu,“ hovorí Andrej Čierny z OZ Antikomplex.sk.

„Banská Bystrica pred desiatimi rokmi spolu s Breznom zažila prvé uloženie Stolpersteinov na Slovensku, osobne rukami nemeckého umelca Guntera Demniga. Vďaka za prinesenie jeho projektu na Slovensko patrí banskobystrickému združeniu Antikomplex.sk. Mesto chce v ukladaní kameňov pokračovať ďalej, čestne sa vysporiadať s minulosťou je dôležité pre slušnú budúcnosť,“ dodal 2. zástupca primátora mesta Banská Bystrica Milan Lichý.

Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného. Okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a súčasne dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou s rozmermi 10 × 10 centimetrov je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud, ako napr. zatknutie, deportáciu či miesto zavraždenia. Stolpersteine sú dielom nemeckého umelca Guntera Demniga. Nachádzajú sa v takmer všetkých krajinách, ktoré boli počas druhej svetovej vojny okupované nacistami. Dodnes bolo uložených približne 100 000 kameňov v 25 krajinách po celej Európe.