Pripravovaná realizácia projektu revitalizácie vnútrobloku na Sitnianskej v Sásovej prinesie skultúrnenie a značnú premenu priestoru. O ďalšiu plochu pre svoje aktivity však prídu mladí skejteri, ktorí tu dnes jazdia na troskách bývalého skejtparku.

Nové detské ihriská, parkové úpravy či fontánu v tejto lokalite síce určite väčšina obyvateľov uvíta, pre komunitu priaznivcov športu na štyroch kolieskach však ide o ďalšiu a zďaleka nie prvú prekážku pre ich aktivty v meste.

Po predstavení projektu regenerácie spomínaného vnútrobloku sa na instagramovom profile primátora Jána Noska strhla lavína nahnevaných komentárov zo strany skejterskej komunity. Dočkajú sa aj banskobystrickí skejteri a bajkeri miesta, kde si budú môcť legálne zašportovať?

Mestu Banská Bystrica sa už roky nedarí nájsť vhodný priestor na vybudovanie skejtparku. Ten pôvodný, outdoorový, bol v roku 2008 na podnet obyvateľov zrušený, pretože spôsoboval nadmerný hluk.

Po nenaplnenom zámere vybudovať športovo-rekreačnú zónu v Rudlovej, kde by sa skejtpark mohol nachádzať, sa OZ Extreme (občianske združenie skejterov v Banskej Bystrici) rozhodlo premiestniť do skladu železničnej stanice Kostiviarska.

„V horúčavách a zimách sa tam len veľmi ťažko dá vydržať,“ uznáva druhý zástupca primátora Milan Lichý (BBA), ktorý sa problematike dlhodobo venuje.

„Vo vnútrobloku Sitnianska zostalo pár prvkov, ktorých používanie obyvatelia tolerovali až kým chalani nedoviezli prekážky, ktoré im za reklamu darovala firma OC Point. Hluk vo vnútrobloku sa stupňoval a rovnako aj sťažnosti obyvateľov, ktorých sme poprosili o trpezlivosť a toleranciu s tým, že ide len o prechodný stav,“ vysvetľuje Milan Lichý.

Taktiež dodáva, že po opätovných sťažnostiach oboch strán, začalo mesto spolu so zástupcami skejterov rokovať o vhodnej ploche. „Prvé rokovania prebehli ohľadom využitia ihrísk na Tajovského ulici mimo obytnej zóny, dostupné MHD. Rokovanie bolo na Úrade BBSK a potom aj s riaditeľkami škôl. Školy majú záujem na využitie týchto plôch v budúcnosti,“ informuje 2. zástupca primátora.

Zo strany skejterov taktiež cítiť snahu o nájdenie kompromisu: „Tiež nám nerobí radosť, že tam búchame ľuďom pod oknami, ale keby máme iné miesto, verte, že by sme tam neboli,“ hovorí dlhoročný člen komunity Tomáš Hossa. Rokovania o prípadných voľných plochách s BBSK a OZ Extreme budú pokračovať.

Je potrebné zdôrazniť, že si obe strany uvedomujú dôležitosť vybudovania plochy, pre individuálne športy, ktoré sú čoraz rozšírenejšie medzi mladými ľuďmi. „Je veľmi smutné, že Banská Bystrica ako krajské mesto, nemá takúto plochu už dávno vybudovanú,“ konštatuje Tomáš Hossa.

Milan Lichý pre BBonline.sk potvrdil, že mesto má záujem o túto tému a uvedomuje si, že Banská Bystrica zaostáva. „Sloboda, voľnosť, kreativita sú príznačné pre skejterov a bajkerov, Pre mladých ľudí, ktorí majú radi adrenalínové zážitky, ale aj zmysel pre fair-play a zodpovednosť. Skúsme pomôcť, aby mali v Bystrici „legál“, bezpečný a bezkonfliktný. Títo mladí raz odovzdajú svoj rytiersky odkaz svojim deťom. Nech má Banská Bystrica stále viac rytierov vo všetkých oblastiach mestského života,“ uzatvára druhý zástupca primátora Milan Lichý.