V utorok 11. októbra Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila licenciu na digitálne televízne vysielanie banskobystrickej spoločnosti JASLAM, s.r.o., ktorá má záujem spustiť v meste pod Urpínom lokálnu TV ESO. Spoločnosť má teraz rok na spustenie vysielania.

„Presný termín začatia vysielania zatiaľ nie je stanovený, ale verím, že to bude čoskoro,“ povedal pre BBonline.sk koordinátor projektu Andrej Sliacky. Televízia bude svoj signál šíriť voľne prostredníctvom DVB-T: „Signál bude teda voľne dostupný všetkým obyvateľom mesta, máme tiež v pláne osloviť aj miestnych poskytovateľov káblovej retransmisie.“

Ako bude vyzerať programová štruktúra novej banskobystrickej televízie zatiaľ nie je známe: „O programe by som ešte nerád hovoril, ale mal by mať v prvom rade informačný charakter a reflektovať na aktuálne dianie v meste Banská Bystrica,“ priblížil Sliacky. Vznikajúca televízia chce o svojich novinkách priebežne informovať prostredníctvom svojej internetovej stránky tveso.sk.

Banská Bystrica bola v minulosti priekopníkom regionálneho televízneho vysielania, keď tu pred vyše desiatimi rokmi vznikla televízia RTV. K voľne šírenej televízii neskôr pribudla televízia AZTV, respektíve AZTV info, šírená výhradne prostredníctvom káblových rozvodov. RTV definitívne zanikla, keď ustúpila krajskej TV13 v roku 2008. Televízia BBSK ukončila svoje vysielanie ešte začiatkom roka, a tak Banská Bystrica prišla o voľne šírenú regionálnu televíziu. Zostala výhradne televízia AZTV, ktorá prechodom na digitálnu licenciu zmenila názov. V súčasnosti si v káblových rozvodoch a satelitne môžete naladiť Televíziu Hronka. Tá je financovaná najmä z rozpočtu miest – Banskej Bystrice a Zvolena. Cez dve spoločnosti by malo do tejto televízie mesačne plynúť z banskobystrického magistrátu 2 765,05 € a z rozpočtu Zvolena 1 115,32 €.