Dni obce organizujú počas leta viaceré obce v banskobystrickom regióne. Tento víkend budú mať svoje dni aj Baláže, Horná Mičiná a Michalová. Program podujatí je bohatý.  

V Balážoch pokus o slovenský rekord

BalážeV Balážoch to bude v poradí už jubilejný desiaty deň obce. Uskutoční sa v sobotu 13.  augusta a jeho súčasťou bude aj tradičná súťaž v pílení dreva. Tentoraz však aj s pokusom o zápis do Knihy slovenských rekordov.Súťažiť sa bude na čas, v dvoch kategóriách –  muži a ženy a vo dvojiciach. Vyhrá tá dvojica, ktorá najrýchlejšie prepíli metrovicu. Kanadskou pílou bruchačkou, tzv. obojchlapovou, budú muži píliť metrovicu s priemerom 25 cm. Pre ženy je nachystaná metrovica s priemerom 15 cm a rámové píly.

Pokus je oficiálne prihlásený a účasť prisľúbila aj komisárka slovenských rekordov Janka Nékyová. V prípade úspechu bude oficiálne vyhlásený ustanovujúci slovenský rekord v pílení dreva. Záujemcovia o súťaž sa môžu prihlásiť priamo na mieste konania podujatia, najneskôr 15 min. pred začiatkom súťaže, ktorá štartuje o 15.30 hod. Pre víťazov pripravili organizátori zaujímavé ceny.

Deň obce v Balážoch bude bohatý aj na kultúrny program a sprievodné podujatia. Kým na pódiu sa postupne predstavia Paľo Majerík, Diana a priatelia, Ľudová hudba Štefana Babjaka, Oľga Baričičová a jej kamaráti z Moravy, Mužská spevácka skupina FS Priechoďan, banskobystrická kapela Galaxy BB Musica DJ Filip, deti sa môžu zapojiť do rôznych súťaží, dievčatá a ženy si môžu vyskúšať nové trendy v líčení a pripravené sú aj vyhliadkové lety vrtuľníkom či prezentácia makety historického Balážanského hrádku. Samozrejme, chýbať nebudú ani stánky so všelijakými dobrotami a občerstvením. A všetko sa začne o 14. hod.

Mičinskô v Hornej Mičinej

V areáli obecného úradu a na starom futbalovom ihrisku sa v sobotu 13. augusta bude pod názvom Mičinskô konať deň obce Horná Mičiná.

V úvode banskobystrické Divadlo Clipperton zahrá rozprávku pre deti od 0 do 99 rokov (o 16. hod.). V programe vystúpi aj Folklórny súbor Bystrina z Banskej Bystrice (o 18. hod.) a skvelý muzikant, zberateľ ľudových piesní, Anton Budinský z Očovej (o 17. a 19. hod.). Predstavia sa ľudoví remeselníci a milovníkov dobrého jedla určite potešia tradičné domáce špeciality priamo z kotla.

V Michalovej aj turnaj v silovom trojboji

MichalováV Michalovej sa dni obce začínajú už v piatok 12. augusta svätou omšou v Rímskokatolíckom kostole sv. Štefana Uhorského (16.30 hod. a končia v nedeľu 14. augusta slávnostnou svätou omšou tiež v tomto kostole (11. hod.). V piatkovom hudobno-zábavnom galaprograme vystúpi domáca spevácka skupina Potešenie, speváčka Beata Dubasová a humoristická dvojica Kajzer a Meluš (od 18. hod.).

V sobotu 13. augusta bude v Michalovej rušno už zrána od 9. hodiny. Na ihrisku za Uličkou sa uskutoční prezentácia balónového lietania a v miestnej posilňovni turnaj v silovom trojboji o putovný pohár starostky obce (od 11. hod.). V centre obce budú rozložené kulinárske a remeselné dvory a udejú sa tam aj športovo-súťažné hry pre deti aj dospelých (od 12. hod.). Popoludní od 15.30 hod. budú vyhrávať a spievať folklórna skupina Košarinka z Michalovej, spevácke duo Rytmus, michalovská kapela STOP-ka aj rocková skupina U.K.N.D. z Nitry. Večerná diskotéka – ľudová zábava začne o 20.30 hod.