Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) pokračuje v obľúbených dobrovoľníckych aktivitách a prináša do Bystrice jedinečný dobrovoľnícky projekt s názvom Farbená ulička. Jeho súčasťou sa môžete stať aj vy.

Po tom, ako v predchádzajúcich rokoch BBOS realizovalo viacero zaujímavých dobrovoľníckych projektov za účelom skrášlenia mesta, nezaháľa ani tento rok a v úspešných aktivitách pokračuje. Tentokrát si dobrovoľníci z BBOS pripravili pre Banskobystričanov projekt skrášlenia jednej veľmi zanedbanej a nepeknej uličky v centre mesta. Zapojiť sa môže každý.

krizna ulica banska bystricaUličkou, ktorá nutne potrebuje novú tvár, je Krížna ulica, ktorá sa tiahne od Tržnice po Štátnu vedeckú knižnicu na Lazovnej ulici.

Banskobystričania ju už dlhší čas vnímajú ako nepeknú a zanedbanú časť mesta, ktorá sa nachádza v úzkom centre a je dosť frekventovaná. Práve v jej najužšej časti dôjde za pomoci dobrovoľníkov k jej skrášleniu a vyfarbeniu. V súčasnosti sú steny budov v uličke postriekané a počmárané rôznymi nepeknými kresbami, nechýbajú ani polepené plagáty.

Ulička bola doteraz častým terčom útokov vandalov, ktorí steny na budovách neváhali počmárať. Práve vďaka dobrovoľníkom sa stav čoskoro zmení. Dobrovoľníci sa prvýkrát stretnú za účelom vybielenia steny na budove Lazovnej č.12 a odstránenia nežiaducich nápisov na nej, a to 3. septembra od 10:00. Pracovný deň si dobrovoľníci z BBOS zvolili účelovo, keďže do projektu zapoja aj zamestnancov spoločnosti, ktorej nadácia im venovala na projekt financie. Zapojením zamestnancov chcú dobrovoľníci postaviť základy firemného dobrovoľníctva v Banskej Bystrici.

“Prvým krokom je odstránenie a prekrytie nepekných čmáraníc, ktoré sa na stene nachádzajú, ku čomu dôjde 3. septembra za pomoci zamestnancov Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti. Následne bude na stenu namaľovaná silueta Banskej Bystrice, ktorá má za cieľ hlavne zamedziť ďalšiemu znehodnocovaniu steny. Máme skúsenosť, že pokiaľ je stena úplne biela, s novou omietkou, do pár hodín sa stane terčom vandalov. Pokiaľ je na nej ale krásna street-artová kresba, stena zostane dlho nepoškodená. Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli neponechať stenu bielu, ale skrášliť ju siluetou Banskej Bystrice. Kresbu bude realizovať street umelec Cheko z Mexika, ktorého kresby môžete obdivovať aj v Mestskom parku na peticiach verejného osvetlenia,” uviedla Diana Vigašová z BBOS.

Ďalším krokom, ktorí budú dobrovoľníci v uličke realizovať je zamaľovanie dlažobných kociek chodníka farbami. Práve odtiaľ pochádza názov Farebná ulička. Maľovanie chodníka sa bude realizovať 18.9. a 19.9. v rámci Týždňa dobrovoľníctva. Tejto aktivity sa môžu zúčastniť všetci, ktorí majú chuť „vymaľovať si svoju dlažobnú kocku“.

Keďže ale ide o veľmi viditeľné miesto a centrum mesta, organizátori budú na dobrovoľníkov prísni a budú dozerať na to, aby kocky boli namaľované pekne, podľa predkresleného vzoru.

„Na betónové kocky použijeme špeciálne exteriérové farby na betón, ktoré budú protišmykové, aby sa zachovala bezpečnosť uličky. Farby použijeme neutrálne, najmä svetlo žltú, svetlo béžovú, okrovú a svetlo medenú,“ doplnila Vigašová. Projektom tak vznikne v Banskej Bystrici jedinečná farebná ulička, ktorá nemá na Slovensku obdobu.

Staňte sa aj vy súčasťou Farebnej uličky a príďte pomôcť

3. septembra od 10:00 maľovanie omietky bielou farbou, odstraňovanie plagátov a kresieb

18. septembra od 10:00 maľovanie dlažobných kociek – prvá polovica chodníka

19. septembra od 9:00 maľovanie dlažobných kociek – druhá polovica chodníka