Mičinský pitvor je názov divadelno-hudobného festivalu, ktorý sa uskutoční 17. až 19. júna v Hornej Mičinej. Festivalu úplne nového, iného, jedinečného, ochuteného fenoménom „nového cirkusu“.  

LOGOV uličkách Hornej Mičinej ožije umenie veselých klaunov, akrobatov, hercov aj hudobníkov. Návštevníkov festivalu, ale aj náhodných pocestných, čaká množstvo predstavení, koncertov, dielničiek a rôznych iných aktivít.

Pouličné vystúpenia Nového cirkusu prinášajú jedinečný kontakt s umením, vždy na inom mieste a vždy inak. Umelci aj diváci sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou predstavenia, ktoré je zakaždým premiérou a zároveň aj derniérou. Koncept Nového cirkusu tak hmatateľne spája umenie a slobodu v jeden dokonalý celok. Drezúru smutných zvierat v ňom však rozhodne nečakajte! Festival Mičinský pitvor organizuje banskobystrické občianske združenie Umenie na Hornej. Viac o tomto podujatí sa dozvieme v rozhovore so Zuzanou Kohútovou.

Takže najskôr, čo je Mičinský pitvor?

Mičinský pitvor je divadelno-hudobný festival, ktorého prvý ročník sa uskutoční 17. až 19. júna.

Prečo mičinský a prečo pitvor?

Mičinský preto, že sa bude konať v dedinke Horná Mičiná neďaleko Banskej Bystrice a pitvor preto, že sa tam bude piť aj tvoriť, teda „pitvoriť“…

teatro tatro
Príde aj Teatro Tatro so svojim šapitó.

Myslíte, že ľudia dnes ešte vedia, čo to je pitvor?

Vzhľadom na to, že toto slovo sa už tak často nepoužíva, tak možno ani nie. Pitvor bol v minulosti komunikačným uzlom domu, z ktorého bol prístup do izby, komory, podstrešia, a napokon aj do kuchyne. Zároveň bol spojovacím článkom domu s dvorom. A tak nejako by sme to vlastne radi urobili aj my, spojili dom a dvor, ľudí s pouličným aj kočovným umením.

Kde ste slovo pitvor pochytili?

Dedinka Horná Mičiná nám učarovala hneď pri prvej návšteve a pri vzhliadnutí nepoužívaného kultúrneho domu. Všetko ostatné prišlo tak nejako samé, v podstate nám to s priateľom „cinklo do nosa“…

Na aké atrakcie a prekvapenia sa môžu tešiť návštevníci podujatia?

Podtitul festivalu je „…bude to cirkus!“ Program bude bohatý a predovšetkým s prvkami Nového cirkusu. Diváci sa môžu tešiť na V.O.S.A. Theatre, Teatro Tatro, koncerty Kataríny Koščovej a českej kapely NEŘEŽ, Martina a Mariána Geišbergovcov, detské predstavenia, ktoré zabavia aj dospelých – Bábkové divadlo na rázcestí a Batolárium, divadlo Clipperton a ich Polepetko, CirKus-Kus a ich cirkusová škola, či Bratři v tricku s predstavením Malíři. Sprievodný program nebude o nič chudobnejší. Uvidíte dve predstavenia divadla Ívery, šaško Fjodor bude stvárať rôzne cirkusantské kúsky, Janka Ovšonková zahrá na píle, bude sa spievať, žonglovať, bicyklovať na tandemovom bicykli, voziť na detskom retiazkovom kolotoči, jesť cukrová vata… A keďže k cirkusu neodmysliteľne patrí šapitó, budeme ho mať aj my a veru nie hocijaké – budeme mať to najčarovnejšie, šapitó kočovného divadla Teatro Tatro, ktoré pomaľoval Fero Lipták. A v neposlednom rade máme veľkú radosť z toho, že patrónkou festivalu je herečka s veľkým zmyslom pre humor Kristína Farkašová.

Na čo, na koho sa najviac tešíte vy?

Tešíme sa, samozrejme, na všetkých, pretože sú to všetko výnimoční umelci a máme radosť z toho, že prijali naše pozvanie. Veľmi sa tešíme z účasti kočovného divadla Teatro Tatro, ktoré budú mať diváci možnosť uvidieť po prvýkrát v Banskobystrickom regióne. Ide o netradičné divadelné zoskupenie a ich predstavenie Majster a Margaréta je jedinečným a skutočne nezabudnuteľným zážitkom.

Divadlo ÍveryKde všade sa budú otvárať dvere „pitvora“?

Naozajstné dvere otvoríme divákom na kultúrnom dome a pomyselné na námestíčku dedinky, na ktorom sa bude konať sprievodný program a na trávnatom (futbalovom) ihrisku, kde bude postavené šapitó a kde sa odohrajú aj ďalšie predstavenia.

Mičinský Pitvor organizuje občianske združenie Umenie na Hornej. Povedzte nám niečo o ňom.

Občianske združenie Umenie na Hornej vzniklo síce len v októbri 2015, ale organizovaniu kultúrnych podujatí sa  venujeme už piaty rok v Klube Hudby a Divadla na Hornej 95 v Banskej Bystrici. A tento rok sme rozšírili svoju pôsobnosť aj na Hornú Mičinú a rozhodli sme sa otvoriť Mičinský pitvor.

Podujatie, ktoré pripravujete, je nesporne náročné organizačne a, samozrejme, aj finančne. Kto vám pomáha, podporuje vás?

Príprave festivalu sa venujeme už vyše pol roka. Je to časovo aj finančne pomerne náročný projekt a určite by sme ho neboli schopní zrealizovať bez pomoci priateľov, rodiny, dobrovoľníkov, sponzorov, partnerov, umelcov, starostu obce Horná Mičiná a taktiež bez financií Fondu na podporu umenia. Ich pomoc si nesmierne vážime a ďakujeme im za to, že nám pomáhajú pri realizovaní nášho sna.

Predpredaj vstupeniek a viac informácií nájdete na oficiálnej stránke divadelného festivalu Mičinský pitvor.