Džudista Alex Barto z ŠK DUKLA Banská Bystrica skončil v pondelňajších zápasoch džudistov na OH mládeže vo váhovej kategórii do 81 kilogramov na 5. mieste.

Cez víkend v argentínskom Buenos Aires odštartovali III. Olympijské hry mládeže, na ktorých nechýba ani početná slovenská výprava. Ako prvý zo slovenských reprezentantov zabojoval o medaily práve mladý Banskobystričan Alex Barto.

V súťaži sa stále len sedemnásťročný Barto predstavil vo váhovej kategórii do 81 kilogramov, pričom sám zvyčajne súťaží v kategórii do 73 kilogramov, čo jeho súperom dávalo miernu výhodu. Člen džudistického oddielu ŠK Dukla Banská Bystrica je však napriek dorasteneckému veku zvyknutý na meranie síl aj s dospelými, čo sa ukázalo aj v jeho pondelňajších zápasoch v Argentíne.

Za úspech bolo možné považovať už jeho kvalifikovanie sa na turnaj olympijských hier mládeže, keďže to si vyžadovalo prejsť cez komplikovaný postupový kľúč. Barto však od prvého zápasu ukazoval, že na turnaji zďaleka nebude medzi kvalifikovanou elitnou dvanástkou len do počtu. Naopak, v úvodnom zápase v golden score zdolal Holanďana Marka Van Dijka, strieborného z tohtoročných dorasteneckých majstrovstiev Európy. V druhom meraní síl sa síce zápas rovnako dostal až do golden score, ale aj Panamčan Alexis Harrison Ayarza sa napokon musel skloniť pred banskobystrickým džudistom.

Nad Bartove sily bol až v semifinále neskorší víťaz turnaja – Adrian Sulca z Rumunska. Barta však ešte čakal zápas o možnosť zisku bronzovej medaile. Zápas proti Kanaďanovi Keaganovi Youngovi znovu dotiahol až do golden score, lenže v tom mal viac šťastia jeho súper. Alexovi Bartovi tak napokon síce pripadla až piata priečka, ale i tá znamená mimoriadny úspech pre slovenské džudo.