V roku 2014 bola verejnosť po prvýkrát pozvaná do priestorov Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela na podujatie Univerzitná noc literatúry. Obavy spojené s nezáujmom sa o niekoľko hodín premenili na radosť z uskutočnenia prvého ročníka skutočne skvelého podujatia.

Onedlho sa otvoria brány už 10. ročníka literárneho podujatia, a tak je čas na niekoľko krátkych pozastavení sa a štatistík. Organizačný tím sa úplne prirodzeným vývojom pozmenil, nakoľko sa obmenilo aj študentstvo. Avšak podujatie stále zostáva v prvom rade študentskou iniciatívou s niekoľkými stálicami.

Univerzitná noc literatúry vyrástla

Počas desiatich rokov bolo na podujatí predstavených 50 čítajúcich. Na organizácii sa podieľalo 55 rôznych študentov a študentiek a pomáhalo viac ako 300 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Prečítali sa úryvky zo 63 kníh, ktoré si naživo vypočulo viac ako 2 300 milovníkov literatúry. Dva online ročníky majú do tejto chvíle viac ako 14 600 videní.

Výnimočný 10. ročník môžete s organizátormi osláviť aj vy

18. apríla o 17.00 h si priaznivci podujatia Univerzitná noc literatúry užijú sedem zaujímavých priestorov, sedem výnimočných osobností a vypočujú si úryvky zo sedmičky vynikajúcich knižných titulov, ktoré len nedávno vyšli v slovenských vydavateľstvách.

Dve výnimočné ženy spojila jedna výnimočná myšlienka

Za 10 rokov sa toho zmenilo veľa, ale srdce a duša projektu sú stále rovnaké. Zuzana Bariaková a Martina Kubealaková sú neodmysliteľnou súčasťou Univerzitnej noci literatúry. Bez nich by toto jedinečné podujatie nebolo jedinečným.

Pri jubilejnom ročníku vzniká priestor na to, aby nám o sebe prezradili viac. A preto, kým sa pustíme do predstavovania čítajúcich osobností a vybraných knižných titulov, podrobíme ich jemnej paľbe krátkych všetečných otázok.

Zuzana Bariaková, rozhľadená žena s názorom, ktorá svoju lásku k literatúre rozdelila na niekoľko spôsobov. Spoluorganizuje, koordinuje a moderuje viaceré popularizačné podujatia zamerané na šírenie povedomia o súčasnej slovenskej literatúre a podporu čitateľskej gramotnosti.

Je možné spočítať, koľko kníh ste v minulom roku prečítali?

Vlani som prečítala okolo 150 kníh, ale bol to veľmi špecifický rok a enormné číslo súviselo s účasťou v porote Anasoft litery. Prečítané knihy zvyčajne nepočítam, ale okolo stovky ročne ich zrejme bude. Napokon, súvisí to s celoživotnou záľubou, ale aj s mojou profesiou.

Aká je vaša najobľúbenejšia poloha pri čítaní kníh?

Najradšej čítam… Kdekoľvek a v akejkoľvek polohe. Veľmi rada však čítam v lietadle, kde ma naozaj nič neruší. Veľmi málo čítam po ležiačky, lebo s pribúdajúcim vekom sa mi darí zaspať nad knižkami. A tiež som rada, keď mi niekto číta. Asi preto stále pokračujeme aj v Univerzitnej noci literatúry.

Existuje kniha, pri ktorej ste sa doslova zadúšali od smiechu?

Tak to ste ma zaskočili… Skôr si pamätám okamihy, keď sa nad dobrými textami usmievam, keď autor či autorka vystihne pocit, ktorý dobre poznám alebo mi niečo pripomenie. Naposledy to bola kniha od Duša Martinčoka Niekto sa nájde alebo od Petra Karvaša V hniezde.

Martina Kubealaková je vynikajúca pedagogička, ktorá so zanietením prednáša o starších dejinách slovenskej literatúry. Študentov dokáže úplne bezprostredne vtiahnuť do deja a nájsť spolu s nimi čaro v období, ktoré je pre nich na míle vzdialené.

Koľko kníh s vami bežne cestuje na dovolenku?

Toto je veľmi milá otázka. Kedysi to bolo približne sedem kníh, niekedy menej, podľa hrúbky. Odkedy máme dcéru, kníh ostalo približne sedem, ale väčšina je detských. A ja som šťastná, ak sa mi podarí prečítať jednu svoju a všetky jej.

Ktorá knižná postava je vám najsympatickejšia?

Marína Majtánová. Neviem, či ju možno označiť práve za sympatickú, ale celkovo si veľmi vážim slovenskú spisovateľku Boženu Slančíkovú Timravu a všetko, čím obohatila našu kultúru. Marínu nájdete v autobiografickej novele Skúsenosť.

Na akom najčudnejšom mieste ste čítali knihu?

Moje najbližšie okolie mi zvykne občas hovoriť, že som nudná, tak veru neviem, či mám nejaké najčudnejšie miesto. Ale milujem čítanie, knihy, len času na túto radosť mám, žiaľ, čoraz menej. A tak čítam vždy a všade, kde môžem. Niekedy pod perinou a kedysi pri kočíkovaní. Už som si dokonca čítala aj na koncerte, a ten bol výborný, ale ak si mám vybrať medzi tancom a čítaním, čítam.

Mená čítajúcich osobností a knižných titulov prezradíme onedlho

Podujatie Univerzitná noc literatúry sa roky teší veľkej obľube. Má svojich priaznivcov, ktorí milujú literatúru a fanúšikov, ktorí zbožňujú každoročnú neopakovateľnú atmosféru. Spojenie známych osobností, špeciálnych miest a úryvkov z výborných kníh čaká účastníkov podujatia aj tento rok. Už onedlho prezradíme, na koho sa môžete tešiť a z akých kníh sa bude čítať.

Pre bližšie informácie sledujte Facebook a Instagram Univerzitná noc literatúry. A do kalendárov si zapíšte dátum 18. apríla. Prvé čítanie začína o 17.00 h v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela Tajovského 40 a 51 v Banskej Bystrici.