„Je to štýl života, ktorý nikto nepochopí, pretože je to len pocit. A pocit treba pocítiť, nie pochopiť. Pre mňa sú podchody to, čo pre budhistov Potala“, tak znie názor človeka, ktorý svoje myšlienky vyjadruje prostredníctvom novodobého umenia – graffiti.

Už v dávnych dobách si ľudia kreslili na steny obrázky. Pravekí lovci zaznamenávali svoje ťažko zdolané trofeje, Egypťania vládcov a rôzne významné udalosti, no a Majovia vyrývali do stavieb svoje proroctvá, ktoré dodnes visia nad svetom ako Damoklov meč. Možno o pár tisíc rokov si budú vedci lámať hlavu nad tým, čo to tie graffiti vlastne pre ľudstvo znamenali.

Maliar má v rukách štetec, sochár hlinu a writer sprej. Všetci traja však majú niečo spoločné - svojimi rukami dokážu vykúzliť priam nemožné.

Koncom augusta sa v rámci boja proti rasizmu uskutočnil projekt s názvom Urban Style Jam. Nielen Bystričania, no aj writeri z rôznych kútov Slovenska, prišli na sídlisko Sásová, aby jej dali farebnejší rozmer. Mnohí ľudia tak zistili, že graffiti nie sú len pomaľované steny plné nečitateľných obrazcov. Sú to dokonalé umelecká diela. Vyjadriť sprejom emócie človeka, každú vrásku, ktorá na jeho tvári znamená určitú skúsenosť, prípadne do detailov vypracovať strom bez lístia s nádhernou ružovou oblohou…to všetko si vyžaduje majstra spreja. Zdieľajú tento názor aj obyvatelia Sásovej? Mnohí sú z nich nadšení, iní sú zásadne proti nim, a potom je tu aj skupina ľudí, ktorým sa graffiti páčia, no tvrdia, že s niektorými povolenými miestami nesúhlasia. Vraj ich v poslednom čase pribudlo.

Na Mestskom zastupiteľstve sa už viackrát riešila otázka graffitov. Výsledkom zasadnutí bolo mnoho povolených miest, no sympatizanti graffitov chcú stále viac a viac. Zaujímavá požiadavka bola vyrieknutá na jednom zo zhromaždení v roku 2009, v ktorom sa žiadateľ pýtal, či mesto Banská Bystrica uvažuje o vyčlenení ďalších plôch, kde by boli graffiti povolené, resp. aj inak podporované sprejmi alebo farbami. Aj v tomto prípade zjavne platí staré známe príslovie: Podaj prst, zoberie ti celú ruku.

Sásová momentálne hýri farebnými obrazmi, či chceme alebo nie. Tie najväčšie skvosty  sa nachádzajú na boku paneláka na Tatranskej ulici a na kotolni na Rudohorskej ulici. Možno práve vďaka nim zmenia niektorí ľudia na graffiti svoj názor.