Prvý septembrový víkend bude patriť športovej udalosti mesiaca – tretiemu ročníku medzinárodného Banskobystrického maratónu. Organizátori si aj tentokrát pripravili bohatú programovú nádielku pre malých i veľkých. Spomedzi všetkých, ktorí prebehnú cieľom v akejkoľvek individuálnej kategórii bude vyžrebovaný výherca nového osobného automobilu Renault Clio. 

bbmarathonSobotné predpoludnie bude patriť minimaratónu. Novinkou bude rozdelenie detských behov na chlapčenskú a dievčenskú kategóriu pre všetky vekové skupiny (do 5 r., 6-8 r., 9-12 r.,13-15 r.). Nebudú chýbať preteky lezúňov na hlavnom pódiu, ani beh mamičiek s kočíkmi. Registrácia na všetky sobotné zápolenia bude prebiehať od 8.00 hod. vo vyhradenej zóne na Námestí SNP. Všetky deti dostanú v cieli ozajstnú maratónsku medailu. Zaujímavou novinkou bude cieľový fotoservis a možnosť zakúpenia kvalitnej fotografie či upomienkového predmetu s podobizňou detského športovca v cieli priamo na mieste.  Po skončení minimaratónu sa účastníci môžu tešiť na koncerty skupín priamo na hlavnom pódiu. V priestoroch hotela LUX sa účastníci stretnú na tradičnej pasta párty od 16.00 do 19.00 hod.

„Banskobystrický maratón je popri Radvanskom jarmoku a gastronomickom festivale Grilliada ďalšou udalosťou roka, ktorá je úzko spojená s naším mestom. Banská Bystrica sa stáva obľúbeným miestom veľkých podujatí s tradíciou a aj to je jedna z ciest ako pod Urpín prilákať množstvo ďalších domácich i zahraničných návštevníkov,“ skonštatoval primátor mesta Peter Gogola.

Hlavné behy odštartujú v nedeľu o 9.00 hod. hromadne na Námestí SNP. Pre sezónu 2014 je pozmenený maximálny limit pre absolvovanie maratónskej trate na päť hodín. Jedným z hlavných lákadiel budú už tradične neoficiálne Majstrovstvá sveta v polmaratóne naboso – Barefoot Halfmarathon. V spolupráci s VŠC Dukla Banská Bystrica sa prvýkrát organizujú Majstrovstvá Slovenska v polmaratóne rezortu ministerstva obrany. Novinkou budú DJ pulty rozmiestnené popri trati s hudbou, ktorá bude pomáhať a povzbudzovať pretekárov.

bbmarathon2Teší nás, že registrujeme stále väčší záujem zo strany domácich účastníkov behov. Najväčší záujem je doteraz o polmaratón, ale príťažlivé pre ľudí sú aj štafety. Dobrou správou pre všetkých je, že prihlásiť sa dá ešte aj v sobotu pred samotný‎m maratónom,” uviedol na dnešnej tlačovej konferencii jeden z organizátorov podujatia Peter Fabok.

Tak ako po minulý rok nebude medzi účastníkmi štafetových behov chýbať známa richtárska štafeta, v ktorej opäť pobeží primátor mesta Peter Gogola. Zostavu tento rok doplnia primátor mesta Sliač Daniel Dunčko, primátor mesta Hriňová Stanislav Horník a starosta obce Budča František Moravec.

„Na registrovan‎ch účastníkov čakajú počas maratónskeho víkendu lákavé benefity ako vstup do Múzea SNP a na krytú plaváreň zdarma, bezplatné využitie MHD a bezplatné parkovanie v celom meste. Veríme, že sa zvý‎šenému dopytu prispôsobia aj reštaurácie na Námestí SNP nielen svojou ponukou, ale najmä úpravou otváracích hodín,” doplnil na tlačovej konferencii organizátor Miroslav Štrba. 

Dopravné obmedzenia

Všetkých obyvateľov mesta organizátori upozorňujú na dopravné obmedzenia. Siedmeho septembra bude v čase od 8.00 hod. do 14.00 hod. úplne odstavená premávka osobných motorových vozidiel v mestskej časti Uhlisko, takisto cesta č. 66. Výrazné obmedzenia budú aj v Radvani na Sládkovičovej ulici, v časti Sídlisko na ulici 29.augusta a na Fortničke. Zmeny v dopravnom režime sa budú týkať aj liniek MHD.

Štartovné zahŕňa:

 • Pamätnú medailu pre každého v cieli.
 • Maratónsky balíček: maratónsky spravodaj, mapa trate, orientačné mapy na sobotu aj nedeľu, pamätné štartové číslo s integrovaným čipom a prekvapenie.
 • Maratónsky pas: bezplatné vstupy do múzeí, hodinový vstup na plaváreň, jednorázový vstup do Fitarény, verejná doprava zadarmo na celý víkend, parkovanie v celom meste zadarmo, pasta párty, zľava na maratónske menu v reštauráciách a mnohé iné výhody).

Meranie časov:

 • Časy budú merané pomocou čipov integrovaných priamo v štartovom čísle. Bez elektronického čipu nemôže byť výkon ohodnotený a zapísaný. Každý účastník so správne zapísaným mobilným telefónnym číslom po dobehnutí do cieľa dostane výsledný čas aj s predbežným umiestnením v SMS správe.

Maximálny limit:

 • Disciplína maratón: 5 hod., prebeh do druhého kola:  2 hod. 30min
 • Disciplína polmaratón / barefoot polmaratón / štafeta: 3 hod.

Odmeny:

 • Každý účastník dostane po prebehnutí cieľom pamätnú medailu.
 • Finančnú prémiu získa prvých sedem mužov a sedem žien absolútneho poradia v disciplíne maratón, prví traja muži a prvé tri ženy absolútneho poradia v disciplíne polmaratón, prví traja bez rozdielu pohlavia v disciplíne barefoot polmaratón.
 • Víťazi v disciplínach maratón, polmaratón a barefoot polmaratón vo všetkých vekových kategóriách získajú hodnotné pamätné trofeje.
 • Jeden účastník spomedzi všetkých, ktorí prebehnú cieľom v ľubovoľnej individuálnej disciplíne – maratón, polmaratón alebo barefoot polmaratón, získa nový osobný automobil. Výherca bude náhodne vyžrebovaný po vyhlásení víťazov.
 • Jedna štafeta zo všetkých, ktoré dobehnú do cieľa, získa v žrebovaní poukaz pre 8 osôb (štyria bežci plus partneri) na dvojdňový kúpeľný pobyt vo wellness hotela Kaskády.