Ulica pomenovaná po jednom z najslávnejších banskobystrických hudobných skladateľov je v užšom centre, no pritom na nej pocit centra mesta nemáte. Rodinné domy dotvárajú rodinnú atmosféru, ktorú však najmä na jeseň preruší melanchólia cintorína.

Ulica Figuša Bystrého vedie od konca Skuteckého ulice pri Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny naprieč Ulicou Jána Kollára, Rudlovskou cestou až po Ulicu Profesora Sáru, kde sa nachádza štúdio verejnoprávnej RTVS. Nachádzajú sa na nej hlavne rodinné domy, ale pozdĺž nej je aj cintorín. Pomenovaná je podľa Viliama Figuša-Bystrého.

Viliam Figuš-Bystrý bol hudobný skladateľ, hudobný pedagóg, klavirista, zbormajster a dirigent. Je autorom prvej slovenskej opery Detvan. Vo svojom rodnom meste – v Banskej Bystrici – živil hudobnú kultúru, založil spevokol evanjelického spolku, pôsobil tiež ako dirigent, korepetítor a komponoval komornú hudbu. Vo svojej tvorbe sa inšpiroval najmä stredoslovenskou ľudovou piesňou. Písal najmä piesne a úpravy piesní pre spev, klavír, či dokonca zborové skladby.

Pohľad na zaujímavosti a pôvod pomenovaní ďalších ulíc Banskej Bystrice nájdete v našej rubrike Ulice Banskej Bystrice.