Tento týždeň je v Banskej Bystrici bohatý na vernisáže. Nové výstavy otvorili v Laboratóriu Výrobné družstvo na Hornej a v Gallery Lazovná 1. Vo štvrtok 9. septembra budú vernisáže v Pretóriu na Moysesovom námestí a opäť aj v Lazovnej.

Milovníci, znalci a obdivovatelia výtvarného umenia si tento týždeň v Banskej Bystrici určite prídu na svoje. V utorok 7. septembra otvorili výstavu FREEE! v Gallery Lazovná 1 a Sochársky salón v Laboratóriu Výrobné družstvo na Hornej ulici. Výstava FREEE! prezentuje tvorbu významného predstaviteľa outsider artu na Slovensku Romana Lazara (Gallery Lazovná 1, do 16. októbra 2021) a Sochársky salón predstavuje tvorbu sochárskeho kolektívu naprieč generáciami, pripomínajúcu esenciu časov minulých ale aj naliehavú potrebu živého súcna (Laboratórium Výrobné družstvo, do 15. októbra 2021). Ďalšie tri výstavy sa otvárajú vo štvrtok 9. septembra.

Slovenské U.F.O. v Pretóriu

Stredoslovenská galéria vo štvrtok 9. septembra pozýva do Pretória na vernisáž výstavy Slovenské U.F.O. a iné transcendencie. Výstava zo súkromnej zbierky Borisa Kršňáka prezentuje revolučné umenie, ktoré sa zrodilo v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia. Vzniklo ako protest proti diktátu socialistického realizmu, ale aj na protest proti malomeštiackemu vnímaniu umenia. Zbierka Borisa Kršňáka, známa aj pod názvom Galéria Artandconcept, začala vznikať ešte za socializmu. Za viac ako tridsať rokov sa mu podarilo vytvoriť kolekciu, o ktorej vedia domáce i svetové galérie. Diela z nej si zapožičali aj také inštitúcie, ako National Gallery of Art vo Washingtone, MUMOK vo Viedni, Ludwig múzeum v Budapešti, SNG v Bratislave, GHMP v Prahe či Muzeum Sztuki v Lodži.

Výstava Slovenské U.F.O. a iné transcendencie predstavuje diela týchto autorov: Milan Adamčiak, Peter Bartoš, Stano Filko, Vladimír Havrilla, Jozef Jankovič, Peter Kalmus, Michal Kern, Július Koller, Miloš Laky, Juraj Meliš, Alex Mlynárčik, Monogramista T.D, Rudolf Sikora a Ján Zavarský. Kurátori: Adam Hnojil a Boris Kršňák. Grafický dizajn: Waldemar Švábenský.

Hosťom vernisáže bude dnes medzinárodne pravdepodobne najuznávanejší český umelec Jiří Kovanda. Osobne sa vernisáže zúčastní aj majiteľ zbierky, zvolenský rodák Boris Kršňák, ktorý žije v Prahe, kde pôsobí ako spravodajca slovenského rozhlasu.

Výstava Slovenské U.F.O. a iné transcendencie (zo zbierky Borisa Kršňáka) v Pretóriu (SSG) na Námestí Štefana Moysesa potrvá do 31. októbra 2021.

Kapacita podujatia je obmedzená, nulovú vstupenku na vernisáž si rezervujete online alebo v budovách Stredoslovenskej galérie. Viac informácií o výstave nájdete aj tu.

V skle maľované

Štátna vedecká knižnica pozýva vo štvrtok do Galérie v podkroví na otvorenie výstavy akademického sochára Drahomíra Prihela V skle maľované (17:00 h). Umelec sa vo svojej tvorbe venuje brúseným skleneným objektom, hutne modelovaným objektom, sklárskemu dizajnu, maľovaným taveným obrazom a vitráži, drevenej soche, soche v kove, maľbe – pastelom. Kurátorom výstavy je Bohumír Bachratý, hosťom husľový virtuóz, koncertný majster Peter Michalica. Výstava bude prístupná do 15. októbra 2021.

Peter Kalmus v A7 Gallery

Dielo kultovej persóny slovenského výtvarného umenia Petra Kalmusa, ktorý má zastúpenie na výstave Slovenské U.F.O. a iné transcendencie v Pretóriu, si od štvrtka 9. septembra môžete pozrieť na jeho samostatnej výstave v A7 Gallery (365.labb, Lazovná 5). Peter Kalmus je v prvom rade výtvarník, no za pozornosť stojí aj jeho aktivistické portfólio, ktoré je velmi obsažné, plné umeleckých a občianskych aktivít, súdnych jednaní a príležitostných fyzických ublížení. Vernisáž výstavy s názvom The Dark Side Of The Embroidery v A7 Gallery sa začína o 18:00 h. Výstavu kurátorsky pripravila Mira Sikorová – Putišová a potrvá do 5. októbra 2021.

Peter Kalmus: Výtvarný umelec telom i dušou: