Zatiaľ čo minulý týždeň Mestské zastupiteľstvo odkleplo prenájom amfiteátra spoločnosti Kolotoče s.r.o., občianske združenie za! amfiteáter, ktoré toto rozhodnutie uvítalo, pripravuje ďalšie aktivity, ktoré upozorňujú na mimoriadny význam tohto kultúrneho priestoru a jeho okolia.

Amfiteáter Banská BystricaPočas nasledujúceho týždňa sa mu budú venovať aj pätnásti študenti a študentky architektúry z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v rámci podujatia Týždeň urbanizmu – za! amfiteáter.

Od pondelka do piatka (24. – 28. február 2014) sa budú budúci/e architekti/ky zaoberať možnosťami priestoru, v ktorom sa nachádza amfiteáter, ale aj blízkym okolím, ktorému dominuje najmä brownfield (územie nefunkčnej priemyselnej zóny) niekdajšieho závodu Slovenka. „Študenti budú na tejto téme pracovať celý letný semester 2014 v rámci svojej ateliérovej tvorby. Úvodným 5-dňovým intenzívnym workshopom v samotnej Bystrici im chceme poskytnúť čo najviac informácii o meste a vytvoriť im tak najlepšie podmienky k tvorbe,“ hovorí Martin Fabian, organizátor workshopu z o.z. za! amfiteáter.

Hoci je tento týždeň dôležitý najmä pre študentov/ky, ktorí/é sa môžu s priestorom dôkladne oboznámiť, program Týždňa urbanizmu je otvorený aj širokej verejnosti. Ďalší z organizátorov, Juraj Havlík, dopĺňa: „Program otvorí v pondelok diskusia v reštaurácii Olivo venovaná amfiteátru, jeho histórii, ale aj našej iniciatíve. Utorňajší program sa zas venuje bystrickému urbanizmu  ako takému. Doobeda bude urban walk s bystrickými architektmi, po našom prechádzka mestom, na večer pripravujeme v Záhrade prezentáciu s pani Klárou Kubičkovou, uznávanou kunsthistoričkou.

plagat.tyzdenurbanizmuTýždeň urbanizmu neminú ani odborníci z iných kútov Slovenska. V stredu predstaví architekt Tomáš Hanáček iniciatívu Trenčín si Ty!, v ktorej systematická spolupráca verejnosti, akademickej pôdy, lokálnych odborníkov – urbanistov a vedenia mesta smeruje k víziám veľmi kvalitného európskeho mesta. Na konci januára vyhlásilo mesto Trenčín medzinárodnú ideovú súťaž, ktorá sa má stať  podkladom pre tvorbu Územného plánu centrálnej mestskej zóny. Zo strany FA STU BA tému zastrešuje Ing. arch. Števo Polakovič, vedúci Ústavu architektúry občianskych budov.

Vernisáž prvých ideí, skíc a nápadov  z workshopu študentov a študentiek, ktoré budú na téme amfiteáter a Slovenka pracovať, sa uskutoční v piatok, 28. februára, v Stredoslovenskej galérii na Dolnej ulici a verejnosti tam budú sprístupnené po celý nasledujúci týždeň, do 7. marca. „Teraz, keď je amfiteáter na najlepšej ceste k opätovnému otvoreniu, prídu myslím tieto nové pohľady vhod,“ hovorí s úsmevom Juraj Havlík, zakladateľ iniciatívy za obnovu bystrického amfiteátra. „V minulosti nám totiž bolo povedané, že nie sme odborníci, ale skôr idealisti. Týždeň urbanizmu by mal ukázať, že s tým idealizmom sa dá pracovať aj na odbornej úrovni,“ dodáva. Na všetky podujatia je pre verejnosť vstup voľný.

Program Týždňa urbanizmu

24.2.2014, pondelok / 18:00 / Reštaurácia Olivo, Námestie SNP 22
O stave amfiteátra (diskusia a prezentácia)
prezentujú: Slavo Sochor, Juraj Havlík, Juliána Dubovská,
Martin Fabian, Rado Sloboda ( členovia o.z. za! amfiteáter)

 25.2.2014, utorok / 10:00 / Záhrada Beniczky, Námestie SNP 16
Plusy a mínusy urbanistickej štruktúry Banskej Bystrice (exkurzia)
sprevádzajú: Martin Fabian (o.z. za! amfiteáter),
Ing. arch. Štefan Moravčík a Ing. arch. Tomáš Sobota

 25.2.2014, utorok / 18:00 / Záhrada Beniczky, Námestie SNP 16
Urbanistický vývoj Banskej Bystrice (prednáška a diskusia)
prednáša: PhDr. Klára Kubičková PhD.

26.2.2014, streda / 19:00 / Záhrada Beniczky, Námestie SNP 16
Občianska iniciatíva „Trenčín si Ty“ (prednáška)
prednáša: Ing. arch. Tomáš Hanáček

 28.2.2014, piatok / 15:00 / Stredoslovenská galéra, Dolná ul. 8
Vernisáž a prezentácia študentských prác