Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici sa každoročne zapája do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Až do 4. marca 2022 ponúka bezplatnú registráciu nových čitateľov, bezplatné vrátenie upomínaných kníh, aj odpustenie poplatkov za upomienky z omeškania. V rámci akcie „Skoč si po knihu“ navyše k bezplatnej registrácii dostane každý čitateľ poukaz do najväčšieho športovo – zábavného parku v Banskej Bystrici, ktorý je možné využiť do konca roka 2022.

Počas prvého marcového týždňa pripravila knižnica pestré podujatia na všetkých svojich pobočkách. Ako prezradila riaditeľka knižnice Iveta Babjaková, návštevníci knižnice sa môžu tešiť na vzdelávacie a zážitkové aktivity s „eko“ tematikou pre deti predškolského veku a žiakov prvého stupňa základných škôl. Nebudú chýbať tradičné podujatia venované marcu – mesiacu knihy, zamerané na podporu čítania detí, pestovanie čitateľských návykov a pozitívneho vzťahu ku knižnici a knihám. A po dlhšej dobe privíta knižnica svojich návštevníkov aj na živých podujatiach, akými sú Marec s Čitkom, Rozprávkové čítanie pre najmenších s autorkou detských kníh Zuzanou Kubašákovou a S Čitkom v kráľovstve kníh. Obohatením pre školskú mládež bude autorské čítanie v rámci celoslovenského projektu „Celé Slovensko číta deťom“ a ilustračná súťaž na motívy kníh Kláry Jarunkovej pri príležitosti 100. výročia jej narodenia, v spolupráci s Mestskou knižnicou Piešťany.

Knižnica tiež funguje ako ideálny priestor pre komunitné aktivity. Pravidelne spája dva výtvarné kluby amatérskych výtvarníkov. Ateliér 3 G, ktorý vedie Ester Luptáková a Art klub 9+ pod vedením akademickej maliarky Zdenky Peerovej. Spoločne tak zdieľajú radosť z výtvarnej tvorby, vymieňajú si skúsenosti a zmysluplne trávia čas v príjemnom prostredí knižnice. Svoj priestor v knižnici majú aj seniori v Klube paličkovania a Klube ENKASEN, v ktorom sa venujú tvorivej enkaustike – maľovaniu horúcim voskom. Pre milovníkov umenia je do konca mesiaca marec pripravené sprievodné podujatie, a to výstava z tvorby talentovanej výtvarníčky Zuzany Sámelovej – Sila farieb, ktorá je nainštalovaná na pobočke Fončorda a návštevníci si ju môžu pozrieť počas otváracích hodín knižnice.

Prezentačné aktivity sú pripravené i na sociálnych sieťach knižnice, ktoré pravidelne prinášajú svojim sledovateľnom aktuálne novinky zo života knižnice, reagujú na výročia literárnych osobností, ponúkajú prehľad knižných noviniek, ako aj rôzne súťaže.

Pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“ vyhlásila Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov už 23. ročník Týždňa slovenských knižníc. Predsedovia oboch knihovníckych profesijných združení Ondrej Látka a Helena Mlejová takto vyjadrili hlavnú ideu celoslovenského podujatia: „Týždeň slovenských knižníc 2022 by mal reagovať na naliehanie súčasnej doby a potreby ochrany životného prostredia. Témou TSK 22 by mali byť EKO knižnice so snahou ukázať, že činnosť a správanie, s ktorým sa v knižniciach stretávame, ide aj šetrnejšie k životnému prostrediu. Toto správanie má za následok nielen dobrý pocit a odľahčenie planéty, ale prináša so sebou aj finančné úspory. Chceme poukázať na to, že knižnice sú miestom priateľským k ľuďom, ale aj k životnému prostrediu.“

Najzákladnejším a nemeniacim sa cieľom Verejnej knižnice Mikuláša Kováča je pozitívne zviditeľňovať knižnicu ako kultúrnu a vzdelávaciu inštitúciu prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. Preto neváhajte a príďte si spestriť prvý marcový týždeň. Bližšie informácie nájdete na webovej stránke knižnice.