Už sedemnásty rok sa takto cez prázdniny stretli postihnuté deti a mladí ľudia v letných táboroch, ktoré pre ne organizuje banskobystrické Občianske združenie PONS.

Dennými letnými integračnými tábormi, ale aj ďalšími aktivitami počas celého roka, združenie PONS (Pomoc Osobám Neschopným Samostatnosti) symbolicky vytvára most (latinsky pons) medzi zdravými a zdravotne postihnutými.

Tohtoročné prázdniny sa aj pre „ponsáčikov“ niesli v znamení rôznych obmedzení v súvislosti so situáciou s COVID 19, no aj napriek tomu si v troch týždňových turnusoch užilo krásne prázdniny viac ako osemnásť detí s dvadsaťjeden asistentmi a asistentkami.

„Vzhľadom na obmedzenia bolo toto leto v každom turnuse len šesť detí a sedem asistentov. Niektoré deti totiž potrebujú počas dňa starostlivosť dvoch asistentov,“ hovorí vedúca tretieho turnusu tábora PONS Mária Lauková. Tretí a zároveň posledný turnus sa konal uplynulý týždeň v Banskej Bystrici a blízkom okolí.

Päť slnečných a horúcich augustových dní prinieslo ponsáčikom množstvo zážitkov. V pondelok si na nádvorí Robotníckeho domu so Zunou (Zuzana Géciová)  vytvorili more vo fľaštičke, zabavili sa pri rozprávke manželov Výrostkocov o Šialene tučnej princeznej a nechýbala ani diskotéka. No a utorok začal športovo!

„Deti sa po roku opäť stretli so svojím obľúbeným boxerom Vladkom Konským a jeho talentovaným zverencom Erikom. Radosť z tréningu s profesionálmi bola neopísateľná. Každý sa pustil do trénovania naplno. Najprv sme mali rozcvičku, potom ukážku, ako to ma vyzerať a potom to začalo! Napokon všetci dostali za víťazstvo diplom a masážny krém,“ hovorí Mária Lauková a dodáva, že deň pokračoval stretnutím so zvieratkami na Šachtičkách.

Už neodmysliteľnou súčasťou letných táborov je jazda na koníkoch v Ľubietovej, preto nemohla chýbať ani tentoraz. Za koníkmi sa ponsáci vybrali v stredu zrána a popoludní si v Sásovej vyskúšali aj lukostreľbu. Vo štvrtok zavítali do Robotníckeho domu klauni  z OZ Červený nos Clowndoctors a rozosmiali deti skutočne neskutočne skvelým cirkusom s pozoruhodnými žonglérskymi kúskami a kúzlami. Publikum, samozrejme, nadšene spolupracovalo a pod vedením klaunov sa cirkusovými umelcami stali aj zdravotne postihnuté deti. Pripravili spoločné vystúpenie s neuveriteľnými cirkusovými výkonmi.

A čo sa udialo v piatok, posledný deň táborového leta? Pri potôčiku v Priechode sa opekalo aj športovalo, no bolo aj lúčenie a tradičné rozdávanie srdiečkových listov.

„Bolo nám krásne. Zhodli sme sa na tom, že náš turnus bol jeden veľký výlet plný dobrého jedla, všelijakých maškŕt, koláčikov, ale najmä nádherných vzťahov, smiechu, radosti, lásky, priateľstva, dlhých úprimných rozhovorov, objatí, ľudskosti, výletov, športovania, tvorenia a kultúrnych zážitkov. Nekonečná vďaka za tento úžasný týždeň patrí mojim ponsáčikom, ktorí nás učia, ako žiť a tešiť sa zo života a obrovský obdiv, úcta a vďaka patrí aj mojim asistentom, dobrovoľníkom,  bez ktorých by to jednoducho nešlo a, samozrejme, aj všetkým tým, ktorí nás podporili,“ dodáva ešte Mária Lauková.

Banskobystrické Občianske združenie PONS už dve desaťročia vytvára podmienky pre dôstojný život a vzdelávanie detí a mladistvých s viacnásobným postihnutím a pre ich integráciu do života spoločnosti.