Nositelia ocenenia za najlepšiu letovú ukážku vo svete prisľúbili tento rok účasť len na šiestich leteckých podujatiach v zahraničí a SIAF je medzi nimi. Turecký tím Solotürk prezentujúci všetky možnosti a schopnosti lietadla F-16 bude bezpochyby patriť k ďalším adeptom na zisk putovného ocenenia Best Display Smik Trophy.

Turecký F-16 Demo team Solotürk vznikol v roku 2011 v rámci osláv 100. výročia Tureckých vzdušných síl. Tvoria ho dvaja piloti predvádzajúci letové ukážky na striedačku a ďalších jedenásť členov vrátane PR dôstojníka. Aj vďaka špeciálnym manévrom a leteckému majstrovstvu pilotov, má Solotürk na konte niekoľko významných ocenení. „Piloti Demo tímu Solotürk absolvovali výcvik na vysokej úrovni a na lietadle F-16majú nalietaných najmenej 1500 letových hodín. Našu letovú ukážku tvoria aj dva špeciálne obraty. V prvom pilot po vzlete otočí lietadlo na chrbát vo veľmi malej výške a začína stúpať. Je to prvá fáza tlačeného premetu. Počas ďalšieho pilot uvedie lietadlo do manévruv troch rozličných osiach naraz. Vyzerá to ako prudkývýkrut so súčasnou zmenou uhla nábehu a výšky,“ vysvetľuje Emrah Bayri, PR manažér tímu.

Súčasnými pilotmi display tímu sú kapitán Erhan Günar a nadporučík Serdar Doğan. Počas šou predvádzajú limity lietadla od +9G do -3G. Pre lepší efekt sú súčasťou vystúpenia aj svetlice a dymové efekty. Lietadlo F-16C Block 30 formácie Solotürk je známe kamuflážou kombinácie troch farieb – čiernej, striebornej a zlatej. Ich farebné prevedenie získalo v roku 2011 od Tureckej národnej asociácie umelcov ocenenie za najlepší dizajn.

„Máme divákov všetkých vekových kategórií a neustále tvrdíme, že vieme zaujať 5-ročného chlapca aj skúseného pilota stíhačky. Tešíme sa na stretnutie so všetkými. Na SIAF so sebou plánujeme priniesť okrem skvelého predstavenia, pekné suveníry a príjemné prímorské turecké počasie,“ dopĺňa Bayri.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2017 sa uskutočnia v dňoch 26. a 27. augusta na letisku Sliač. Vstupenky na najväčšie letecké podujatie na Slovensku sú dostupné na webovej stránke Predpredaj.sk. Ďalšie informácie o účastníkoch leteckých dní nájdete v našich starších článkoch alebo na webe siaf.sk.