História súťaže vo varení ikonického tradičného slovenského jedla – bryndzových halušiek, siaha v Tureckej pri Banskej Bystrici do roku 1995. Ďalší ročník haluškového festivalu sa tam začína už tento piatok.

Halušky Fest Turecká odštartuje svojim programom už v piatok popoludní. Od 14-tej hodiny bude v centre obce prebiehať remeselný jarmok, nebudú chýbať stánky s občerstvením no a  samozrejme, ani halušky. Vystúpia tiež hudobné skupiny – country formácia Texas či banskobystrická kapela Galaxy BB. Vstup pre verejnosť je voľný.

Hlavný program haluškového festivalu, počas ktorého prebehnú Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení bryndzových halušiek, začne v sobotu 15. júla oficiálnym otvorením o 9.30 h. Vstup pre verejnosť do festivalového areálu je v sobotu spoplatnený pre dospelých sumou 2 €, pričom v cene je aj tombolový lístok či malý suvenír z podujatia. Deti majú vstup voľný.

Samotná súťaž, počas ktorej sa tímy predstavia na stanovištiach v súťažiach vo varení a jedení halušiek, začne krátko pred desiatou hodinou. Halušky si budú môcť vychutnať v rôznych stánkoch s občerstvením aj návštevníci podujatia. A nielen tie, ale aj mnoho iných dobrôt.

Popri súťaži zahrajú folklórne súbory Bajerovčan či Bystrina, predstaví sa aj Starohorský banícky spevokol či kultúrne tanečné zoskupenie Slovákov z Kanady – Windsor Slovak Rozmarin Dancers. Počas dňa sa uskutočnia tiež hneď dve žrebovania spomínanej tomboly a popoludní bude pokračovať aj hudobný program. Od 16-tej hodiny vystúpi napríklad Kmeťoband a o 17.00 h je na programe oficiálne vyhlásenie víťazov súťaže. Neskôr vystúpi ešte spevák Robo Kazík, či revival kapela skupiny kabát – Rabat.

Na podujatie sa bude možné dostať okrem bežných autobusových spojení smerom do Tureckej aj mimoriadnymi autobusmi SAD Zvolen, ktoré budú vypravené na trase z dočasnej autobusovej stanice cez Námestie Slobody, Vajanského nábrežie a Strieborné námestie do Tureckej v sobotu od 9.00 do 13-tej hodiny v každú celú hodinu.

Kyvadlová doprava bude premávať medzi 9.00 h a 18.00 h bezplatne aj medzi Starými Horami a Tureckou. V prípade individuálnej dopravy automobilmi je potrebné počítať s výraznými dopravnými obmedzeniami v obci Turecká i pred ňou. Pre parkovanie budú vyhradené lokality a dopravu budú usmerňovať organizátori i polícia.

Ďalšie informácie o podujatí nájdete na stránke haluskyfest.sk.