Najúspešnejší slovenský kontinentálny cyklistický klub Dukla Banská Bystrica opustili počas uplynulej sezóny tri stálice. Okrem Jána Andreja Cullyho a Juraja Bellana bol medzi nimi aj domáci pretekár Marek Čanecký, s ktorým od „vojakov“ odišlo okrem troch majstrovských titulov v individuálnej časovke aj množstvo medzinárodných skúseností. Tie bude rodák spod Urpína úročiť v ďalšej kariére.
Bilancia
Tridsaťtriročný Čanecký prišiel do Banskej Bystrice v roku 2018 po päťročnom pôsobení v rakúskom kontinentálnom tíme Amplatz-BMC. Prichádzal v najlepšom cyklistickom veku, dobre fyzicky pripravený, a tak nie je prekvapujúce, že sa od neho očakávalo prevzatie líderskej úlohy tíme. Očakávania oboch strán však ostali v prevažnej miere nenaplnené.
„Hlavným dlhodobejším cieľom Dukly bolo dosiahnutie olympijskej miestenky pre aspoň jedného z našich jazdcov, čo sa nepodarilo. Nemali sme to úplne vo svojich rukách. Do rozhodovania o tom, koľko pretekárov z toho ktorého štátu pocestuje na olympijské hry a ktorí konkrétne, vstupuje okrem získaných UCI bodov množstvo okolností. Tie nám bohužiaľ nepriali. Úprimne musím priznať, že ani moja výkonnosť nebola ideálna,“ skonštatoval Čanecký.
Mrzelo ho to o to viac, že v Dukle našiel banskobystrický rodák výborné materiálno-technické podmienky na prípravu. „Pokiaľ ide o zázemie, bolo tu minimálne na úrovni Rakúska. Pretekárom absolútne nič nechýbalo. Preto si neviem vysvetliť pokles výkonnosti, ktorý v porovnaní s pôsobením v Rakúsku u mňa objektívne nastal. V priebehu jednotlivých sezón som skúšal všetko, vrátane zmien v systéme či objeme tréningovej záťaže. Niektoré čiastkové úspechy sa dostavili, avšak čakal som od seba viac,“ priznal skúsený cyklista.
Napriek nenaplneniu vlastných očakávaní dosiahol Marek Čanecký počas pôsobenia v rodnom meste viacero pozoruhodných výsledkov. V roku 2018 získal v drese Dukly už svoj tretí titul národného majstra v individuálnej časovke. O rok neskôr na európskych hrách v konkurencii najlepších tempárov starého kontinentu obsadil 23. miesto, čo je doposiaľ najlepším individuálnym výsledkom slovenského časovkára na medzinárodnej úrovni. V nasledujúcich sezónach na národných šampionátoch vybojoval striebornú medailu a štvrté miesto v časovke jednotlivcov. Medaila mu tesne ušla v hromadných pretekoch v roku 2020. Z úspechov v etapových pretekov stojí za zmienku výhra vrchárskej súťaže na pretekoch UCI 2.2 Po stopách Rimanov, piate miesto v súťaži o bodkovaný dres na domácom podujatí svetových rozmerov Okolo Slovenska, kde sa prezentoval jedným celodenným únikom, za ktorý dostal ocenenie najbojovnejšieho jazdca etapy. V závere svojho najúspešnejšieho ročníka v drese vojakov získal prvé miesto v bodovacej súťaži a druhé miesto v celkovom poradí na etapáku Grand Prix Chantal Biya, a tretie miesto v poradí oboch disciplín na pretekoch Okolo Senegalu.
Úspechov mohlo byť aj viac, keby v tíme všetko fungovalo, ako má. Kým po materiálnej stránke pretekárom v Dukle nechýbalo nič, situácia v pretekoch často vyzerala inak.
„Cyklistika je tímový šport, jednotlivec v nej neznamená nič. Pokiaľ si mladí cyklisti, vstupujúci medzi dospelých, neosvoja zvyky pracovať v balíku, plniť úlohy či rešpektovať kapitána, líder tímu nezmôže nič. Obzvlášť, keď on sám sa nenachádza v najlepšej forme,“ poukázal Čanecký aj na negatívne okolnosti svojho pôsobenia v Dukle. Tie však nechcel hlbšie rozpitvávať. Niektoré otázky, rovnako ako kontroverzný odchod ďalšieho niekoľkonásobného časovkárskeho majstra Slovenska a Marekovho tréningového partnera Ján Andreja Cullyho z Dukly v polovici rozbehnutej sezóny, ostanú nezodpovedané. Faktom však je, že Čanecký u Banskej Bystrice odišiel na základe vlastného rozhodnutia. „Oznámil som ho vedeniu tímu už po posledných pretekoch Okolo Slovenska.“
Budúcnosť
Hoci profesionálna športová budúcnosť najúspešnejšieho banskobystrického cyklistu histórie bola určitú dobu nejasná, aktuálne je zrejmé, že Marek Čanecký svet cyklistiky neopúšťa. Od začiatku sezóny pôsobí v novovzniknutom tíme Borisa Horvátha BRS Technology – Kaktus bike racing team, ktorého ambíciou je výchova talentovaných mladých pretekárov pre veľkú cyklistiku. „V Dukle som zažil, že z juniorských kategórií k nám prichádzali dvadsaťtrojkári, ktorí boli nevyjazdení a vo veľkej cyklistike stratení. Skok medzi juniormi a mužmi bol pre nich veľký. Na Slovensku pritom v súčasnosti neexistuje projekt, ktorý by sa zameral práve na túto kategóriu cyklistov a umožnil im pretekársky a takticky vyzrieť,“ vysvetlil Čanecký.
V novom tíme bude vďaka medzinárodným skúsenostiam a bohatej kariére plniť rolu manažéra, mentora a súčasne pretekajúceho kapitána. „Prvý rok má byť adaptačný s cieľom zúčastniť sa na čo najväčšom počte domácich pretekov. Budeme jazdiť seriál slovenského, českého i rakúskeho pohára, kde je veľmi dobrá konkurencia. Rovnako UCI preteky, na ktoré dostaneme pozvánku. Hlavným cieľom však budú národné majstrovstvá, kde sa budeme chcieť presadiť v hromadných pretekoch i v individuálnej časovke. Ďalšiu sezónu by sme už radi súťažili s licenciou kontinentálneho tímu. Ambíciou je vybudovať tím, v ktorom sa mladí pretekári budú učiť od skúsenejších, ideálne aj zahraničných jazdcov. Práve v tomto smere by mohli pomôcť moje kontakty za hranicami,“ skonštatoval Čanecký, ktorý okrem susedných Rakúska, Česka či Maďarska udržiava nadštandardné vzťahy najmä so slovinskými cyklistickými predstaviteľmi.
Výhodou pôsobenia v novom tíme je možnosť venovať sa aj štandardnému zamestnaniu. Čanecký sa v civilnom živote venuje obchodovaniu s realitami. „V žiadnom prípade to však neznamená zníženie nárokov na moju fyzickú prípravu. Dá sa povedať, že príprava na aktuálnu sezónu bola možno objemnejšia, než v časoch profesionálneho pretekania,“ vysvetlil.
Prvý majstrovský titul a víťazstvá
Za krátku dobu existencie tímu si už Čanecký stihol pripísať prvé úspechy. Najprv získal majstrovský titul na historicky prvých majstrovstvách Slovenska vo virtuálnej cyklistike. Práve v rámci prípravy na aktuálnu sezónu banskobystrický rodák vo väčšej miere využíval smart trenažér, ktorý dokáže simulovať záťaž na základe profilu zvolenej trate a programu, ako aj virtuálne prepojiť jazdcov z celého sveta, ktorí si takýmto spôsobom vedia v reálnom čase porovnať sily. O majstrovský titul bojovalo celkovo 19 pretekárov, ktorí sa do elitnej spoločnosti museli kvalifikovať.
Následne Čanecký opustil virtuálny svet a na skutočných cestách si podmanil seriál pretekov V4. Prvý oficiálny pretek elitných jazdcov absolvovali jazdci tímu BRS Technology – Kaktus bike racing team v Slovinsku na 156 km dlhej jednorazovke GP Slovenian Istra, kde banskobystrický rodák obsadil vynikajúce pätnáste miesto. Najväčší výsledkový šok však prišiel na českých pretekoch Trofeo Cinelli, kde v kvalitnej medzinárodnej konkurencii Čanecký dominoval a zvíťazil. „Sám tomu nerozumiem, čo sa stalo. Neviem, či je za tým zmena tréningu, alebo čistá hlava, ale na bicykli sa cítim výborne,“ skonštatoval.
Je zjavné, že zmena tímu a prostredia Čaneckému prospela a že sumár jeho úspechov ešte nemusí byť konečný.