Na dlhých výletoch autom je niečo špeciálne. Cestovanie autom vám dovolí sa odpojiť od bežného života. Môžete byť prítomný v okamihu, na ktorý sa musíte sústrediť – či už ste sami s partnerom alebo s deťmi – a vstrebávať takúto dlhú cestu.  Každý kto v aute už strávil viac ako šesť hodín však vie, že nie vždy je všetko tak ako ste si to doma naplánovali alebo predstavovali. Občas je nepredvídateľné počasie. Ste unavení. Nespolupracuje premávka okolo vás. Ako sa na tieto faktory pripraviť?

1. Naplánujte si trasu dopredu

Udržte svoju cestu bez zbytočných rozptýlení. Celú trasu si dopredu pozrite v GPS alebo v mapách vo svojom telefóne. Ak si pozriete trasu v aplikácii, ktorá ukazuje aj premávku, sledujte ju v časti dňa v ktorej by ste po nej išli aj vy.  Budete vopred vedieť na čo sa máte pripraviť.

Samozrejme nemôžete vopred predpokladať zápchy spôsobené nehodovými situáciami. Preto si do auta pre deti zbaľte jedlo, vodu a nejakú zábavu. Výrazne vám pomôže napríklad online televízia, ktorú budú môcť sledovať počas celej cesty. Bez plačúcich detí budete mať v aute o jeden stresujúci faktor menej.

Aj keď počasie nemôžete ovládať, je dobré vedieť čo od neho môžete očakávať. Skontrolujte počasie predtým ako vyrazíte. Doplňte vodu do ostrekovačov a skontrolujte stierače, pripravte si náhradnú trasu v prípade, že by extrémne zlé počasie ovplyvnilo tú pôvodnú.

2. Pripravte auto

Čím dlhšia cesta tým dôkladnejšia prehliadka by mala čakať vaše vozidlo. Môžete to využiť aj ako príležitosť dať ho skontrolovať rovno do servisu alebo vymeniť niektoré oleje. Sami môžete skontrolovať ich hladinu a usúdiť ako na tom vaše auto je.

Skočte si na zastávku do umývarky áut a poriadne vyčistite predné a zadné sklo. Budete ich obe potrebovať. Pri dlhšej ceste si poriadne vychutnáte pocit s čerstvo umytého auta.

Ešte predtým ako si zapnete pás a vyrazíte na cestu si poriadne nastavte sedadlo a spätné zrkadlá. Ak šoférujete dlhšie ako dve hodiny, malé nepohodlie sa rýchlo mení na poriadnu nervozitu. Okrem toho môžete byť po príchode stuhnutí alebo mať dokonca bolestivé kĺby.

Ak sa chcete počas celej cesty cítiť ešte lepšie oblečte si voľné oblečenie, ktoré navrstvíte aby ste si mohli oblečenie podľa potreby pridávať alebo uberať.

3. Postarajte sa o seba

Občas ak sa chceme niekam dostať rýchlo, snažíme sa ignorovať únavu a zahnať chuť na spánok. V aute je takáto únava však nebezpečným rizikom, ktoré by ste nemali podstupovať.

Dobrý spánok noc predtým ako vyrazíte je kľúčový. Preto aj v prípade, že ste z cesty nervózni zracionalizujte si svoje obavy a zistíte, že kým sa niečo naozaj nedeje nemáte sa čoho obávať alebo skúste chvíľu pred spaním meditovať.

V momente kedy sa začnete cítiť unavení zastavte a dajte si prestávku. Vyjdite z auta a pár minút dýchajte čerstvý vzduch. Ak sa aj po takejto pauze budete cítiť unavení radšej si spravte zastávku v najbližšom voľnom hoteli.

V takýchto prípadoch je skvelým pomocníkom asistent riadenia, ktorý je často v nových vozidlách. Ten vás upozorní v prípade, že ste unavení, nemáte ruky na volante alebo  je vaša pozornosť roztrieštená a nesledujete vozovku.

Ak je na vašej ceste na dlhom úseku diaľnica pomôže vám aj tempomat, ktorý zaistí, že nebudete mať po hodine stŕpnutú nohu.

Vaše auto zbavte pred dlhou cestou všetkého čo by vás mohlo počas cesty oberať o pozornosť. Z palubnej dosky odstráňte všetky objekty, postarajte sa o smeti vnútri auta a najedzte sa v klasickej reštaurácii, namiesto toho,aby ste obedovali za jazdy v aute.