Už zajtra začína pre banskobystrickú Duklu ligová sezóna 2018/19. Po ovládnutí TIPOS III. ligy Stred sa v tomto ročníku predstaví v celoslovenskej II. lige. O tom, ako prebiehala letná príprava, s akým kádrom a s akými cieľmi nastúpia Duklisti do novej sezóny, sme sa rozprávali s hlavným trénerom A mužstva Dušanom Tóthom.

Dukla sa po roku vracia späť do II. ligy

Banskobystričania sa chcú vyhnúť bojom o záchranu

Letná príprava na novú sezónu bola krátka. Ako ju hodnotíte?

Hodnotím ju pozitívne. Prípravné zápasy aj tréningové jednotky, ktoré sme mali naplánované, všetko išlo podľa plánu. Letná príprava prebehla v poriadku, aj keď je pravda, že bola dosť krátka.

Zo siedmych prípravných duelov ste vyhrali tri zápasy, dva remizovali a dva prehrali. Vládne s výsledkami a predvedenou hrou spokojnosť?

Neriešil by som spokojnosť či nespokojnosť. Začínali sme s vyše tridsiatimi hráčmi, takže všetci dostali šancu. Hlavne prvý týždeň, kedy sme odohrali štyri zápasy. Zostava sa postupne začala kryštalizovať minulý týždeň, kedy sme hrali posledný zápas v Prešove. Tam sa to priblížilo k tomu ako by sme chceli hrať, ale tiež to ešte nie je smerodajné. Myslím si, že tie zápasy splnili to, čo sme očakávali.

V mužstve sa počas prípravy vystriedalo viac ako 30 hráčov. Ste so súčasným kádrom spokojný?

Pred novou sezónou sme chceli posilniť káder. Vymenili sme preto takmer celú obranu. Prišli obrancovia Lukáš Migaľa, Patrik Prikryl, Ľuboš  Kupčík. Takisto Patrik Vajda môže hrať stopéra aj defenzívneho záložníka. Smerom dopredu máme dobrých hráčov. Vychádzame hlavne zozadu. Keď dobre funguje defenzíva, potom je aj ľahší prechod do útoku.

Červený dres po rokoch opäť oblečie Patrik Vajda

Môžeme očakávať ešte nejaké zmeny v kádri?

Plánujeme ešte priviesť dvoch hráčov a možno dvoch uvoľniť. Mohol by prísť krajný záložník, ktorý je rýchly a technický. Takého by určite chcelo aj ligové mužstvo, takže ešte na tom pracujeme. Možno ešte posilníme kraj obrany, takže uvidíme ako to dopadne. Zhruba na tých 90-percent je káder uzavretý.

Minulý rok ste v III. lige dominovali. Súťaž ste vyhrali s 11-bodovým náskokom, navyše ste inkasovali najmenej gólov. Akým herným štýlom sa chcete prezentovať v celoslovenskej II. lige?

Napriek tomu, že II. liga je určite kvalitnejšia súťaž ako III. liga, tak štýl našej hry bude podobný z minulej sezóny. Nebudeme sa chcieť prispôsobiť súperovi. Budeme si diktovať vlastné tempo a chceme dostať súpera pod tlak, nepustiť ho do hry. Chceme byť aktívni a nie vyčkávať, čo súper urobí.

Dukla sa po roku vracia späť do II. ligy. Aké ciele si kladiete do novej sezóny?

Prvotný cieľ je postupne stabilizovať mužstvo v II. lige a hlavne vyhnúť sa bojom o záchranu. Ideálne by bolo, keby sme sa v tabuľke pravdy pohybovali okolo nuly.

Niektorí hráči stále budú mať popri futbale aj druhé zamestnanie

II. liga je náročná nie len z hľadiska vyššej kvality, ale aj financií. S akým rozpočtom vstupujete do nového ročníka?

Presné čísla neovládam. Rozpočet sa však oproti minulým rokom veľmi nenavýši. Stále budeme poloamatérske mužstvo. Niektorí hráči budú chodiť do zamestnania, takže tréningový proces bude prebiehať v poobedňajších hodinách.

Vstup do súťaže nebude prechádzka ružovou záhradou. Najprv vás čaká duel u favorita celej ligy Skalice a následne doma privítate ambiciózny Poprad.

Čakajú nás najťažší možní súperi, pretože obidvaja majú ambície ísť na postup. Dôležité bude, aby sme sa dokázali s tými súpermi popasovať a keď toto zvládneme, tak sa nám potom môže ľahšie dýchať. Aj ostatné celky však budú vyrovnané. Každý jeden zápas v II. lige bude náročný.

Máte už jasno o základnej zostave na sobotu?

Priznám sa, že ešte nie. Riešim ešte dva posty. Osem hráčov je viac-menej jasných a ešte dva posty uvažujem ako to doladíme.

Dukla sa sťahuje domov, domáce zápasy opäť na Štiavničkách

Dukla sa vracia späť na Štiavničky

Po zostupe z II. ligy v sezóne 2016/17 sa zmenil nie len názov klubu, ale aj domov. Svoje domáce zápasy hrávali na štadióne v Kremničke v nedeľu dopoludnia o 10.30 hod. Po postupe z III. ligy však štadión v Kremničke nevyhovoval požiadavkám a preto sa vedenie banskobystrického klubu dohodlo s VŠC Dukla na dočasnom prenájme Štiavničiek. „V podstate sa vraciame tam, kde sme boli pred rokom. Ideme domov. Je to iné prostredie a naozaj jediné možné, ktoré momentálne vyhovuje pre II. ligu. Tréningový proces, až na výnimky, bude prebiehať v Kremničke,“ povedal hlavný tréner Dušan Tóth.

V kabíne až traja Tóthovia

Jakub Tóth odohral v minulej sezóne za Duklu až 1 747 minút.

Už minulý rok pôsobili v štruktúrach klubu dvaja členovia futbalovej rodiny. Hlavný tréner Dušan Tóth a jeho syn Jakub, ktorý nastupoval v pozícii obrancu. Teraz k nim pribudol ďalší člen rodiny – záložník Viktor. „Má to svoje pre aj proti. Na jednej strane je to dobré, že ich trénujem ja, mám ich pod palcom. Viem, čo od nich môžem očakávať a ako z nich dostať maximum,“ uviedol najstarší člen z tejto trojice, tréner Dušan a pokračoval. „Na druhej strane je to zodpovednosť, že nerozhoduje to, či je to môj syn a či nie je, rozhoduje kvalita. Keď ju nebudú mať, budú sedieť na lavičke.“ Obidvaja synovia vyrastali v mládežníckych kategóriách Dukly. Otec a zároveň tréner si už počas minulých rokov zažil aj pokriky z publika, ktoré smerovali k tomu, že svojich synov uprednostňuje na úkor iných hráčov. „Niečo podobné som si už v minulosti zažil, takže som na to pripravený.“

Výsledky prípravných zápasov

FK Železiarne Podbrezová vs. MFK Dukla Banská Bystrica 2:1
Gól Dukly: 11. Snitka

MFK Tatran Liptovský Mikuláš vs. MFK Dukla Banská Bystrica 0:0

OFK 1950 Priechod vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:11

MFK Lokomotíva Zvolen vs. MFK Dukla Banská Bystrica 0:1
Gól: Búry

MFK Dukla Banská Bystrica vs TJ Družstevník Veľké Ludanice 4:0
Góly:
Malík 2, Vajda, Hric

FC Vác vs. MFK Dukla Banská Bystrica 2:0
Góly:
31. Zsolnai, 72. Nascimiento (PK)

1. FC Tatran Prešov vs. MFK Dukla Banská Bystrica 3:3
Góly:
66. a 75. Leško (obidva z pk),  78. Micovčák – 56. Vajda, 65. Keresteš (vl.), 84. Muchaya

Príchody a odchody z mužstva pred sezónou 2018/19

Prišli: Nôta, Žilinec, Malík (z dorastu), Kupčík, Migaľa (prestup z Podbrezovej), Prikryl (hosť. z FK Pohronie), Muchaya (prestup z N. Zámkov), Klačan (návrat z hosť.), Vajda (prestup z Györu – v riešení), V. Tóth (prestup zo Zvolena)

Odišli: Ševčík, Kollár, Urgela, Búry, Lukáč, Kovanič, Neušel, Herich

Káder MFK Dukla Banská Bystrica na jesennú časť 2018/19

Brankári: Adam Krejčí, Július Nôta, Ján Ďurčo

Obrancovia: Erik Gaško, Patrik Prikryl, Ľuboš Kupčík, Branislav Žilinec, Patrik Vajda, Jakub Tóth, Lukáš Migaľa

Záloha: Saša Savić (Srb.), Gabriel Snitka, Viktor Tóth, Niki Zumrovski (Mac.), Tawanda Tapiwa Muchaya (Zwe.), Peter Kolláti, Oto Malík, Roland Valent

Útok: Radoslav Ďanovský, Lukáš Laksík, Matej Starší, Patrik Klačan

Realizačný tím:

Tréner: Dušan Tóth
Asistent trénera: Ján Oravec
Tréner brankárov: Norbert Juračka
Vedúci: Marian Lauer
Lekár: MUDr. Peter Straňák
Masér: Filip Sobotník
Bezpečnostný manažér: Ivan Šimko
Prezident klubu: Ján Roháč