Keď je reč o typických slovenských jedlách, ako prvé si väčšina z nás spomenie na bryndzové halušky. V slovenskej kuchyni sa však nájde množstvo chuťovo výnimočných jedál, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a sú klenotom rodinných kuchárskych kníh.
Máte chuť na tradičnú slovenskú kuchyňu? Inšpirujte sa tipmi na všedný aj sviatočný obed, vďaka ktorým si pripomeniete atmosféru domova. A hoci sa bude variť z dostupných miestnych potravín, v správnych kombináciách dokážu vytvoriť nezameniteľný výsledok.
Zemiaky v hlavnej úlohe
Zemiaky sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej kuchyne. V ich prospech hovoria dobré podmienky pre pestovanie a široké využitie zemiakov v kuchyni – od príloh až po hlavné jedlá. Ak sú vám blízke tradície, pripravte si už spomínané bryndzové halušky, strapačky s kapustou, šúľance s makom alebo pirohy zo zemiakového cesta. Že ich poznáte ako perky? Výborné sú so slivkovým lekvárom, hubovou plnkou aj bryndzovou náplňou.
Výnimočne sýte polievky
Výdatná a na živiny bohatá polievka je základom obeda. Tradičné slovenské polievky však dokázali čosi naviac. Častokrát boli najväčším teplým jedlom dňa. Mali dodať energiu na celé poobedie, zasýtiť a zahriať. V základe polievok preto nájdete zemiaky, strukoviny, kapustu, ale aj mlieko. Na zahustenie sa bežne používala zápražka. Najtradičnejšou zo všetkých je slovenská kapustnica, ktorá má rôzne podoby naprieč regiónmi Slovenska a všade chutí trochu inak. Jej súčasťou je kyslá kapusta, huby a údeniny. Za vyskúšanie stojí sedliacka fazuľová polievka so širokými slížami, rascová a cesnaková polievka v bochníku, hustá kyslá mliečna, hrachová, šošovicová aj bryndzová polievka s kôprom.
Obľúbené a tvárne kysnuté cesto
Máte radi sladké? Potom sa vám po prečítaní nasledujúcich riadkov začnú zbiehať slinky. Koláče z kysnutého cesta kedysi patrili najmä na svadby a tvorili základ pre pohostenie na veľkonočné a vianočné sviatky. Určite si spomínate na babičkine buchty plnené lekvárom. Medzi kysnutými múčnikmi nájdete chuťovo delikátne záviny – alebo ak chcete po našom makovník, orechovník, tvarožník aj lekvárnik. Obdobie Fašiangov tradične sprevádzali smažené fánky, pampúšiky a šišky. Jemné kysnuté cesto je tiež základom pre skalické trdelníky. Hoci je ich domáca príprava o čosi pracnejšia, v kombinácii s mletými orechmi, škoricou a cukrom sú neodolateľné.
Slané dobroty, ktoré rozvoňajú celý dom
Vždy pre istotu napečené! Taká bola správna gazdiná. Slovenské ženy boli v kuchyni vynaliezavé a tak, ako vedeli potešiť sladkými koláčmi deťmi, zvládli pripraviť aj slané koláče. Keďže v minulosti bola zabíjačka na slovenských dedinách jediným spôsobom, ako sa dostať k zásobám mäsa, naučili sa zúžitkovať všetky časti z bravčoviny. Medzi nimi sadlo, z ktorého sa vytápala masť a smažili sa oškvarky. Od nich je už len na krok k chrumkavým oškvarkovníkom, ktoré môžete poznať ako škvarkové pagáče. Odporúčame vyskúšať aj liptovské bryndzovníky a slané kapustníky. Ak ste im v detstve neprišli na chuť, možno ako dospelí bez zaváhania zmeníte názor.
Mäsové pochúťky
Hľadáte menu, po ktorom si budete oblizovať všetky prsty. Pečená kačacina, zemiakové lokše a karamelizovaná kapusta zapíjané vínkom – to je jedlo, ktorému stredomorská ani žiadna exotická kuchyňa nemôže konkurovať! Z prerasteného údeného mäsa a zemiakov si môžete pripraviť vychýrené gemerské guľky. Ak by ste sa ocitli na poriadnej východniarskej svadbe, ako posledné jedlo vám ponúknu holúbky – kapustové listy plnené mletým mäsom.