Medzinárodný festival Barbakan, ktorý sa v Banskej Bystrici uskutoční od 3. do 6. októbra 2013, bude mať rovnako ako v uplynulých rokoch nielen filmovú a hudobnú, ale aj výtvarnú časť. Tvoriť ju bude výstava s názvom ArtD. No1 – Umelci s titulom artis doctor, ktorá priblíži diela prvých absolventov doktorandského štúdia Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU).

ArtDJej dejiskom bude Praetorium na Námestí Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Aj keď sa Barbakan začína až 3. októbra, vernisáž tejto pútavej výstavy je naplánovaná už na štvrtok 19. septembra o 17:00. Výstava bude trvať viac ako mesiac, konkrétne do 27. októbra.

Výstavu ArtD. No1 pripravila Stredoslovenská galéria, VŠVU a Agentúra Vresk, jej autorom je Michal Černušák a kurátorkou Beata Jablonská. Svoje diela na nej predvedú Alena Adamíkova, Petr Bařinka, Michal Černušák, Michal Czinege, Svetlana Fialová, Patrícia Koyšová, Marcel Mališ, Juliana Mrvová, Monika Pascoe Mikyšková, Michaela Nociarová, Rastislav Sedlačík, Katarína Poliačiková, Martin Špirec a Veronika Šramaty.

A aké je pozadie výstavy ArtD. No1? Vysvetľuje jej kurátorka – Beata Jablonská…

Keď Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave pred pár rokmi zaviedla možnosť doktorandského štúdia, sprevádzala ju spočiatku nedôvera o jej opodstatnení a zmysle. Po ukončení jeho prvých absolventov sa pochybnosti pomaly vytrácali a čoraz väčšie množstvo uchádzačov na každoročných prijímacích pohovoroch je len potvrdením jeho stabilného udomácnenia na umeleckej akademickej pôde.

Práve Katedra maľby a iných médií sa ako jedna z prvých na tejto vysokej škole zapojila do doktorandského programu a dnes už má svoju prvú desiatku absolventov s titulom ArtD. – artis doctor. Nie je asi náhodou, že ide zväčša o tých, ktorí nielen v akademickom prostredí, ale aj v reálnom priestore umeleckej scény sú jej dôležitými aktérmi. Doktorandské štúdium má svoje pravidlá, pevný harmonogram prednášok, seminárov a skúšok a samozrejme vyžaduje sústredenie sa na umeleckú, respektíve vedecko-výskumnú prácu. Preto sú na toto štúdium prijímaní tí mladí umelci, ktorí už majú pomerne jasnú predstavu o svojej umeleckej tvorbe a ich prítomnosť v doktorandskom programe by mal mať charakter nielen umelecky „svojského“, ale aj analytického reflektovania toho, čo súčasný svet umenia prináša.

K výstave ArtD.No1 je vydaná aj informatívna publikácia, ktorá predstaví výber nielen absolventov doktorandského štúdia, ale aj tých, ktorých jeho ukončenie ešte len čaká.

Samotný festival sa blíži

Festival Barbakan ponúkne vo svojej hudobnej časti koncerty takých interpretov, ako The Boxettes (V. Brit.), Nat Osborn Band (USA), Wattican Punk Ballet (Arm.), AMO, Ear Drum Kru, Plastic Swans, Emonoizboyz či vystúpenie hercov a hudobníkov Martina a Mariána Geišbergovcov. Filmoví fanúšikovia sa môžu tešiť na niekoľko sekcií a zvláštných uvedení snímok, pričom chýbať nebude ani domáca tvorba a filmy ocenené na najprestížnejších svetových festivaloch. Dejiskami Barbakanu budú tento rok kinosála Pamätníka SNP, multikino Cinemax v SC Europa, Záhrada-CNK a Klub 77.