Jubilejný 5. ročník Vínšpacírky odštartuje aj tento rok letnú sezónu v Banskej Bystrici. Degustujúci budú môcť ochutnať historicky najviac vzoriek vína za posledných päť rokov.

Usporiadatelia opäť udelia ocenenie významnej osobnosti z oblasti vinárstva a po minuloročnom rekorde budú pokúšať nadpozemské možnosti jednotlivca v sekaní sektov.

Vínna cesta sa začne 28. apríla na Námestí SNP už tradične o 14-tej hodine. Hudobne ju bude sprevádzať Jazz Festival so skvelými účinkujúcimi. Aj keď minulý ročník bol rekordný po viacerých stránkach, nové rekordy sa črtajú už v týchto dňoch.

Do dnešného dňa potvrdili záujem prezentovať svoju úrodu z viníc takmer 40 producenti a distribútori. Návštevníci si tak budú môcť vyberať z približne 240 vzoriek vína. Privítame stálice Vínšpacírky, ale aj nových členov našej „vinárskej“ rodiny. Medzi tohtoročnými debutantmi sú napríklad vinohradnícka spoločnosť Víno Chudý, Kalina & Kinči z Tekova, Víno Matyšák či PD Mojmírovce. Úplnou novinkou budú aj nealkoholické vína.

S Vínšpacírkou je spojené otvorenie letnej sezóny v meste. Bude tomu tak aj teraz. Primátor mesta Ján Nosko o 15-tej hodine slávnostným odpočítavaním a spustením fontány prebudí Banskú Bystricu zo zimného spánku.

„Vínšpacírka s Jazz Festivalom dokázali zaplniť námestie už niekoľko rokov po sebe. Myslím, že to je cesta ako podporiť región, ale aj samotný cestovný ruch v našom meste. O Banskej Bystrici sa vďaka tomuto podujatiu hovorí čoraz viac po celom Slovensku,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Pre majiteľov lístkov na Vínšpacírku bude opäť zadarmo prístupná Hodinová veža, a to v čase od 14.00 do 18.00 hod.

Program vyvrcholí okolo 17-tej hodiny pri spodnom pódiu, kde už tradične organizátori ocenia ďalšiu z významných osobností Vínšpacírky. Tento rok pôjde o osobnosť, ktorá má bližšie spojenie nielen s našim regiónom, ale aj so samotným podujatím.

Jubilejný 5. ročník prináša aj nové partnerstvá a projekty. „V spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom chceme na Vínšpacírke oceňovať vína z nášho kraja známkou kvality Bystrický anjel.

Takto ocenené produkty by sme v budúcnosti chceli umiestniť na tzv. regionálne pulty Banskobystrického kraja. Tento rok získa toto ocenenie prvý produkt lokálneho výrobcu,“ hovorí viceprimátor Banskej Bystrice Martin Turčan.

Aj tento rok budú môcť návštevníci Vínšpacírky využiť okrem 15 bobúľ, ktoré sú tradičným platidlom podujatia, aj špeciálnu bobuľu na degustáciu pravého šampanského MUMM.  „Dobré zvyky meniť netreba,“ hovorí Andrej Patráš, predseda Cechu hostinských. Aj preto organizátori zostali pri slovenských rekordoch a sabráži, ktorá je už neodmyslene spätá s Vínšpacírkou.

„Tentoraz sa  pokúsime prekonať čas. Pôjde o veľký cieľ – pokúsime sa seknúť minimálne jednu fľašu za sekundu,“ hovorí Andrej Patráš. Rekordmanom by mal byť Miroslav Balla, ktorého poznajú milovníci vína aj ako hlavného „inštruktora“ z minuloročného pokusu o rekord.

Lístky na Vínšpacírku sú už v predaji v prevádzkach Cechu hostinských, ako aj online. Cena lístka je 15 eur do 15. apríla. Potom si budú môcť záujemcovia o jarnú degustáciu vín zakúpiť lístok za cenu 20 eur.