Desiaty ročník Vínšpacírky dopadol nad očakávania. Na Námestí SNP sa počas poslednej aprílovej soboty stretlo 40 vinárstiev a takmer 2 500 degustujúcich, čím sa opäť lámali rekordy podujatia. Tieto čísla sú dôkazom, že každý rok láka podujatie nových vinárov aj degustujúcich.

Skvelú atmosféru Vínšpacírky sprevádzalo príjemné počasie, ktoré aj napriek hroziacej predpovedi zrážok, bolo prevažne slnečné. Na červenom koberci získali traja predstavitelia novej generácie vinárov ocenenie Osobnosť Vínšpacírky, ktoré im právom patrí.

Banskobystrické námestie v poslednú aprílovú sobotu naplnili degustujúci z celého Slovenska, ktorí so zvedavosťou objavovali to najlepšie z produkcie remeselných vinárstiev. Podujatie sprevádzali príjemné tóny jazz festivalu a o 15-tej hodine sa otvorila letná sezóna v Banskej Bystrici už tradičným spustením fontány primátorom Jánom Noskom. Vrcholom programu bolo odovzdávanie cien Osobnostiam Vínšpacírky, ktoré boli na počesť jubilejného ročníka výnimočne tri. Organizátori ocenili zástupcov mladej generácie vinárov, o ktorých budeme určite ešte veľa počuť. Ocenenie získal enológ a školiteľ Vladimír Hronský, profesionálny someliér Peter Lunter a Dávid Kušický, ktorý je prevádzkový riaditeľ vinárstva Domin & Kušický. Ocenenia prevzali príbuzní týchto pánov, no napriek tomu bolo cítiť vďačnosť za ocenenia, dojatie a hrdosť na každého z nich. „Sme veľmi radi, že sme ocenili špičkových zástupcov enológie, someliérstva a remeselného vinárstva. Napriek neúčasti ocenených, kvôli pracovným povinnostiam, bolo odovzdávanie cien silným zážitkom. Radi sme stretli príbuzných ocenených, z ktorých bolo cítiť veľkú hrdosť,“ povedal Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru.

Organizátori na tohtoročnú Vínšpacírku zabezpečili 40 slnečníkov pre vinárov aj návštevníkov a oplachovač pohárov, vďaka ktorému si degustujúci vychutnali úplnú chuť každej vzorky.

„Aj napriek ochladeniu pred Vínšpacírkou sme verili, že sa nám opäť podarí lámať rekordy účasti, čo sa nám aj splnilo. Takmer 2 500 degustujúcich sa stretlo na najkrajšom námestí a my sme sa rozhodli potiahnuť jubilejnú Vínšpacírku až do 22-hej. Skvelú atmosféru podujatia sme si tak užili o 2 hodiny dlhšie ako býva zvykom. Desiaty ročník podujatia prekonal naše očakávania a už teraz sa veľmi tešíme, čo prinesieme návštevníkom na 11. ročníku Vínšpacírky, ktorý bude 26. apríla 2025,“ povedal Andrej Patráš z Cechu hostinských.