Mrazivý novembrový víkend nám prináša možno už posledné jesenné turistiky. Vybrať si, ale môžte z pestrého výberu podujatí v našom meste, ale i v okolí.

VÝSTAVA – VÍKEND S FOTOGRAFIOU

Výstavné priestory Múzea SNP, piatok 6. november o 9. – 16. hod.

Výstavy v rámci Víkendu s fotografiou na tému: TELO AKO DÔKAZ vo výstavných priestoroch Múzea SNP si môžete pozrieť od 6. novembra do 13. decembra 2015. Pozrieť si môžete – Tono Stano: DOKUMENTÁCIA SĽUBU, Viki Kollerová: NOBODY a Mária Ria Zajacová: KREHKOSŤ BYTIA.

BURTON RIGLET PARK

i_3468836Europa Shopping Center, piatok 6. november, sobota 7. november a nedeľa 8. november od 10. – 18. hod.

Špeciálna snowboardová škôlka Burton predstavý Riglet Park je špeciálne postavený pre deti vo veku od troch do šiestich rokov a je navrhnutý tak, aby spoznali snowboarding. K dispozícii budú inštruktori, ktorí budú ťahať detí správnym smerom. Za približne 15-20 minút absolvujú deti lekciu na konci ktorej získajú Riglet medailu. Účasť je zadarmo.

35. FESTIVAL ZBOROVÉHO SPEVU

Cikkerova sieň, piatok 6. november o 18.30 hod., sobota 7. november o 10.30 hod.

V piatok sa uskutoční koncert slovenských speváckych zborov a hostí Spevokol Štiavničan, Banská Štiavnica, spevácky zbor Hron, Banská Bystrica, miešaný spevácky zbor Konzervatória J.L.Bellu, Banská Bystrica a komorný zbor Viliama Figuša – Bystrého, Padina, Srbsko. V katedrále sv. Františka Xaverského v sobotu nasleduje súťaž v speve sakrálnej tvorby cirkevných a svetských speváckych zborov – spevácky zbor mesta Nová Baňa Cantus Monte Regis, spevácky zbor pri Rímskokatolíckom kostole v Krupine, dievčenský spevácky zbor Konzervatória J.L.Bellu, Banská Bystrica, Cambiar La Musica, Pohronská Polhora, Chorus Via Musica, Prešov, miešaný spevácky zbor Collegium Cantus, Banská Bystrica, ženský spevácky zbor Belius, Očová, komorný spevácky zbor Choros Cremniciensis, Kremnica. Galakoncert v Radnici v Cikkerovej sieni o 18.30 hod. – vystúpenie hosťa festivalu Komorného zboru V. Figuša – Bystrého Padina, Srbsko. Vyhlásenie výsledkov Súťaže v speve sakrálnej tvorby cirkevných a svetských speváckych zborov, vystúpenie víťazného speváckeho zboru, Koncert Gentlemen Singers, Hradec Králové. Moderuje: Jana Orlická. Zmena programu vyhradená!

SMEJKO A TANCULIENKA – ČÁRY MÁRY FUK

m15tp_smejko-tanculienka_1Aula Beliana UMB, piatok 6. november o 17. hod.

Smejko a Tanculienka v novom šate, s novým a prvým DVD  a s novým programom Čáry Máry Fuk, na ktorom zažijete tie najlepšie pesničky z DVD Čáry Máry Fuk. Veselá pesničková fantázia s kúzlami a pesničkami ako Vlk a Kozliatka, Červená čiapočka, Budkáčik a Dubkáčik, Hruška. Okrem rozprávkových pesničiek si prídu na svoje aj tí úplne najmenší chrobáčikovia s pesničkami Nonono tytyty, Hej rup, do toho, Hádaj hádaj…. a s novinkou Šmucko Knoflik. Na záver vyčarujeme mini diskotéku s našimi tanečnými peckami ako Drobec, Kačací tanec, Prepáč, prosím…ďakujem a Máme tu leto. Na úplný záver si môžete urobiť spoločné fotky zo všetkými chrobáčikmi. Dĺžka podujatia: cca 60 min.

MANDARÍNKOVÁ IZBA

plagat_resp._letacik_-_mandarinkova_izba_v_bb_6.11.15-page-001Aula SZU, piatok 6. november o 18. hod.

Komédia plná francúzskehio espritu a šarmu ponúka zaujímavé príbehy ľudí vo vtipných, krátkych jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy priam detektívnym záverom. Štyria herci sa v nich prevteľujú do viacerých postáv a osudov. Všetky sa odohrávajú v malom parížskom hotelíku a v záhadnej izbe, zvanej mandarínková, ktorá má svoj hlavný príbeh. Každý herec v nej má mnoho prevlekov, napr. Maroš Kramár ich má v priebehu predstavenia až osem. Herecký náročné dielko, ktoré je podané s ľahkosťou a s humorom.

LÚČNICA – REPREZENTAČNÝ PROGRAM

Športová hala Štiavničky, piatok 6. november o 19. hod.

Umelecký súbor Lúčnica uvádza Reprezentačný program, ktorý je výberom najúspešnejších programov a reprezentuje najcharakteristickejšie folklórne oblasti Slovenska. Dramaturgia je uspôsobená tak, že zachytáva rozmanité umelecké prejavy bohatej ľudovej tradície v tanci, v hudbe a kroji, od jemných ženských tancov cez hravé a vtipné, až po temperamentné párové a virtuózne mužské tance.

GALADRIEL/GOTHIC/APRIL WEEPS

hlavicka0181Klub 77, piatok 6. november o 19. hod.

Slovenskí darkmetalisti GALADRIEL tento rok oslávili 20 rokov svojej existencie a pri tejto príležitosti vydali špeciálne EP “Lost In The Ryhope Wood”, ktoré vznikalo v aténskych štúdiách Grindhouse Studio Athens a Zero Gravity pod dohľadom Georgeho Bokosa (Stone Cold Dead, ex-Rotting Christ, ex-Nightfall). Toto EP uzrelo svetlo sveta v septembri a v piatok ho prídu predstaviť aj nám do Banskej Bystrice.

AUTORSKÉ ČÍTANIE

Tereza Oľhová Martina SľúkováKlub Had, piatok 6. november o 19. hod.

Autorské čítanie knižky „Inak sa mám fajn“ od Terezy Oľhovej a Martiny Sľukovej. Vstupné je dobrovoľné.

KYKLOS GALAKTIKOS

Záhrada CNK, piatok 6. november o 19. hod.

Koncert českej kapely, ktorá je označovaná za budúcnosť českého alternatívneho hip-hopu. Hudobne aj textovo však tento žáner presahujú, veľmi približne by sa dali prirovnať k známejším kolegom z WWW. Zvuk Kyklos Galaktikos je zásadne elektronický. Sampler a iné krabičky sú vo finále dopĺňané o výdobytky zvukových aplikácii pre iPad, a tiež dvojicou mužských hlasov. Nerapujú, nerozprávajú príbehy, vedú “bohoslužbu“. Popri zvukovej rozmanitosti, ktorá kdesi na pozadí skrýva pekné chytľavé motívy, je album vypĺňaný množstvom zvukových pascí, stien a tunelov. Zabudnite na prvoplánovosť a konvencie. Kyklos Galaktikos sú poburujúco ďaleko pred svojimi krajanmi. Vstupné je päť eur, zľavnené vstupné je za tri eurá.

DEATHSTAR/FOB/MINORITY SOUND

Tartaros RC, piatok 6. november

Metalový večer bude patriť kapelám DEATHSTAR (melodic death), FOB (metalcore) a MINORITY SOUND (industrial metal).

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: ŠTIAVNICKÉ VRCHY – JELENIA SKALA

Banská Bystrica, sobota 7. november o 5. hod.

Klub slovenských turistov Vibrama Malachov pozýva na turistiku do Štiavnických vrchov. Turistika na trase Vyhne – Spálený vrch – Pod Končiarom – Jelenia skala – Pod Končiarom – Rumplovská – Kešnerovská – Vyhne – Kamenné more – Vyhne. Jelenia skala – výrazný bralnatý výbežok Jelenia skala miestnymi zvaná tiež Jeržištán je prirodzenou krajinnou dominantou vypínajúcou sa nad obcou Vyhne. Geograficky patrí do pohoria Štiavnické vrchy. Jelenia skala, hoc nie je ktovieako vysoká (nedosahuje ani 800 m n. m.), je vynikajúcim vyhliadkovým bodom. Z jej vrcholu, na ktorom sa nachádza vysoký kovový dvojkríž, možno za priaznivých podmienok vidieť obrovský kus Slovenska od Tribeča po Nízke Tatry. Okrem spomenutých pohorí rozlíši znalý turista i Vtáčnik, Kremnické vrchy či Pohronský Inovec. V masíve Jelenej skaly sa nachádza viacero starých banských štôlní, niektoré z nich ležia len kúsok od turistických chodníkov. Najčastejším východiskom túr na Jeleniu skalu je obec Vyhne. Kamenné more – bolo vyhlásené za chránené územie už v roku 1923 patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Rozlohou 5.5 hektára je najväčším v sopečných pohoriach Slovenska. Tvoria ho najmä ryolitové balvany bielej a červenkastej farby. Dĺžka trasy: 18 km. Prevýšenie: 980 m.

TURISTIKA S KST LOKOMOTÍVA A BANSKÁ BYSTRICA: NITRA – ZOBOR

Parkovisko pri VÚB banke, sobota 7. november o 6. hod.

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica pozýva na novembrovú turistiku do Nitry. Trasa: Nitra – Pyramída s vyhliadkou – Zobor – Svoradova jaskyňa – Liečebný ústav – Dražovce, kaplnka sv. Michala, potom autobusom hrad Nitra. Prevýšenie približne 300 m, 3,5 hod., málo náročné. Cestovné je cca 6,- € , nečlen 9,- €. Môžete sa prihlásiť na dopravu do Nitry. Prednosť majú členovia so zaplateným klubovým príspevkom.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRIČKA – KREMNIČKA: OD PUSTOVNÍKOV K HUGÁŇOM

Hlavná žel. stanica, sobota 7. november o 7.25 hod.

Trasa turistiky vedie: Č. Balog, Križno – Krížne – Č. Balog, Pusté – Komov – Kabátová – Vrchdolinka – Mazorníkovo – Brezno. Charakteristika: stredne náročná celodenná túra Veporskými vrchmi s dĺžkou 19 km, stúpaním 462 m, klesaním 845 m a čistým časom chôdze 6,5 hodiny. Zo zastávky uprostred lesa prejdeme na poľanu Krížne, kde žije komunita pustovníkov. Odlesneným Krížnym grúňom s výhľadmi na Čierny Balog zostúpime do miestnej časti Pusté a cez časť Komov sa vyškriabeme na lúčny chrbát Kabátová s početnými senníkmi prerobenými na chalupy a samozrejme peknými výhľadmi na Nízke Tatry. Lúčnym chrbátom zídeme na južný okraj Brezna (Vrchdolinka) a bočnými uličkami prejdeme cez sídlisko Mazorníkovo na brezniansku stanicu. Väčšina trasy vedie mimo značené trasy po lesných a poľných cestách (časť vedie po cyklotrase). Časový plán: Zraz je o 7.25 h na hlavnej žel. stanici, aby sme kúpili skupinový lístok. Expres Hnilec odchádza o 7.38 h. Z Brezna nám ide autobus na Čierny Balog-Križno s príchodom o 10.06 h. Domov nám idú spoje o: 16.20, 17.10, 17.33, 18.00, 18.14 h..

TURISTIKA S KST ELÁN BANSKÁ BYSTRICA: GÝMEŠ – VEĽKÝ TRÍBEČ

vgztParkovisko na Hušťáku pred poisťovňou, sobota 7. november o 7. hod.

Klub slovenských turistov ELÁN B.Bystrica pozýva svojich členov a sympatizantov na novembrovú turistiku. Trasa: B. Bystrica, 375mnm – Beladice, 170 mnm – Jelenec, 192 mnm – Ladice , 209 mnm – Kostoľany pod Tribečom, 245 mnm – Hrad Gýmeš, 514 mnm – Jelenská gaštanica, 348 mnm – Tribeč, 830 mnm –- Banská Bystrica. Navštívime najvyšší vrchol pohoria Tribeč , zrúcaniny hradu aj gaštanicu. Turistická výstroj podľa počasia. Stravovanie a občerstvenie z vlastných zásob. Jedná sa o nenáročnú túru v historicky významnej oblasti s peknými výhľadmi do okolia. Doprava vlastnými automobilmi, cestovné cca 5 eur.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: CEZ KOZLINEC

kozlinecMalá železničná stanica, sobota 7. november o 7.45 hod.

KST TJ VATRA Banská Bystrica Vás pozýva na turistickú akciu. Zraz na malej stanici a odchod o 8. hod. smer Vartovka. Turistika na trase Kalvária – Urpín – Vartovka – Kozlinec – Hrabová-Hronsek, cca 15 km. Trasu je možné skrátiť cez Peťovskú dol. do Vlkanovej, cca 13 km. Návrat je predpokladaný do 17. hod.

FARMINA CUP

Revišťské Podzámčie, sobota 7. november a nedeľa 8. november

V poradí 2. kolo pretekov o Farmina Cup sa uskutoční na Revištskom Podzámčí už tento víkend. Preteky sú zároveň už 12. ročníkom podujatia tohto druhu konajúceho sa pod hradom Revište v obľúbenej vodáckej lokalite. Podujatie hostí Drevenica Revište, ďalšími organizátormi sú Slovenský zväz psích záprahov a Musher klub Lučenec. V prípade nepriaznivého počasia si organizátor vyhradzuje právo na zrušnie akcie.

BASKETBAL: DL KADETOV

Telocvičňa Obchodnej akadémie, sobota 7. október o 16. hod.

BASKETBAL – DL kadetov v telocvičňi Obchodnej akadémie na Tajovského ulici. Zahrajú si proti sebe ŠKP Banská Bystrica A vs. BKM Iskra Svit .

TAJOMSTVO HRACEJ SKRINKY

program-divadla-november-2015Divadlo pod balkónom, sobota 7. november o 17. hod.

Veselé putovanie svetom hudby a tónov. Vhodné aj pre tých najmenších divákov a po predstavení si deti zatancujú so slečnou Melódiou.

ZMENIL TVÁR ŠANGHAJA

Kinosála Múzea SNP, sobota 7. november o 17. hod.

Projekcia dokumentárneho filmu režiséra L. Kaboša „Zmenil tvár Šanghaja“ a prezentácia publikácie MgA. L.Kaboša a PhDr. S.M.Kabošovej „Ladislav Hudec – Otec ázijských mrakodrapov“ v kinosále Múzea SNP.

VLNA NAŽIVO

Záhrada CNK, sobota 7. november o 18. hod.

V poradí jubilejný X. multižánrový festival časopisu Vlna. O ôsmej hodine podvečer sa uskutoční koncert ALI IBN RACHID + Pjoni. Zbigniew Machej: Básne proti zdaňovaniu poézie – prezentácie rozsiahleho výberu výrazného spisovateľa poľskej poézie. Ondrej Štefánik – ideamaker, autor románu Bezprsté msto a zbierky poviedok Pštrosí muž číta z pripravovaného románu. Michal Habaj – Poemata Posthumanismi Speculativus Opus Dei Michala Habaja – čítanie novej knihy. Peter Šulej – jeden z hlavných predstaviteľov experimentálnej poézie. Číta zo svojej najnovšej zbierky Nódy. Vstupné je päť eur, zľavnené je za štyri.

RIGOLETTO

statna operaŠtátna opera, sobota 7. november o 18.30 hod.

Druhá premiéra opery Rigoletto od Giuseppeho Verdiho. Spoluúčinkuje zbor, balet a orchester Štátnej opery. Opera vo vedení koncertného majstra Oldřicha Husáka.

HVIEZDA

Klub 77, sobota 7. november o 20. hod.

Bratislavskú hudobnú skupinu Hviezda založili Tomáš Ďurovka, Peter Hajdin a Peter Prekop v roku 2011. Všetci traja už mali spoločné skúsenosti s dlhoročným hraním v skupinách Med a Kosa z Nosa. Impulzom pre vznik vtedy ešte bezmennej kapely bola demonahrávka dávnej spoločnej piesne Figaro, ktorú Hajdin nahral (s Braňom Špačkom za bicími).

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 8. november o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Kamienkové obrázky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BATOLÁRIUM

batolariumBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 8. november o 10. hod

Najmladší divadelný projekt na Slovensku. Interaktívne predstavenie pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov a ich rodičov. Bábkové divadlo na Rázcestí sa inšpirovalo týmito pokrokovými európskymi tendenciami a ako prvé divadlo na Slovensku uvádza divadelný projekt pre batoľatá a ich rodičov. Divadlo pre najnajmenších totiž nie je len o tvorbe predstavení, ale aj o dialógu s dôležitými osobami v živote malého dieťaťa – s jeho rodičmi alebo vychovávateľmi/ľkami. Práve oni/ony rozhodujú o tom, ktoré podnety ich dieťa prijme. Rodičia a opatrovatelia/ľky vytvárajú pre dieťa bezpečné miesto, z ktorého sa dajú podnikať výpravy do okolia, spoznávať a skúmať. Predstavenie je interaktívne – plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a pracuje s nimi. Počas neho je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, slintať, prdkať, smiať sa, aj plakať. Citlivo predstaví dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov. Ponúka mu divadelnú realitu, ktorá pracuje so známym, bezpečným a zrozumiteľným.

FLOORBALLOVÝ ZÁPAS

plagat_florbalBadín – športová hala, nedeľa 8. november o 11. hod. a 13. hod.

Zápas dorastencov vo floorballe v športovej hale Badín. Proti sebe si zahrajú FPS Banská Bystrica vs. DTF Team Detva Jokers a popoludní FPS Banská Bystrica vs. 1. FBC Zvolen.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 8. november o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Vianočné hviezdičky mojej babičky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DIVOČINY (VOĽNE NA MOTÍVY MAURICA SENDAKA)

Záhrada CNK, nedeľa 8. november o 15. hod.

Premiéra rozprávky o radosti z vystrájania pre deti a dospelých, v ktorých žijú divočiny. Hrá Mária Danadová a Filip Hajduk. Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Literárneho fondu. Vstupné sú štyri eurá, zľavnené vstupné je za dve eurá.

GULIVEROVE CESTY

guliverove cestyBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 8. november o 16. hod.

Klasické dielo literatúry pre deti a mládež o cestách a necestách cestovateľa Gullivera. Pre deti od 6 rokov. R ôznymi formami Batolárií, inscenácií pre najmenšie deti a to už od 0 rokov, sa divadelní/né tvorcovia/kyne v európskych mestách zaoberajú už od roku 1987. Hry pre najnajmenších sú už úplne bežné v Taliansku, Francúzsku Nemecku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, v severských krajinách. Dobrodružstvá Gullivera v krajine malých ľudí a veľkých obrov vznikli v rámci projektu Gulliverove cesty (v r. 2005), v ktorom sme s úspechom spolupracovali so siedmimi základnými školami v meste Banská Bystrica (viac viď. archív projektov divadla). V inscenácii hrajú všetky typy bábok, maňušky, javajky, manekýni i nadrozmerné bábky na chodúľoch.

KINDEOK: KAUZA CERVANOVÁ

cervanovaZáhrada CNK, nedeľa 8. november o 19. hod.

Film režiséra Róberta Kirchhoffa, SR/ČR, 100 min. Film je slovenskou verziou Tenkej modrej čiary. Opisuje nevyriešené zmiznutie a vraždu mladej ženy, ku ktorým došlo pred tridsiatimi rokmi. Prípad bol prepieraný v komunistických médiách a na záver bolo z tohto ohavného zločinu obvinených sedem ľudí. Tých istých sedem ľudí, ktorí dnes vyhlasujú, že sú nevinní. Premietame vrámci KineDok, celoročného projektu alternatívnej distribúcie najlepších autorských dokumentov.