Čo nás čaká v prvý aprílový víkend? Predvšetkým je to sobotňajšie druhé kolo prezidentských volieb. Ponúkame vám však aj pestrú paletu podujatí, medzi ktorými sú najmä skvelé koncerty, no aj niekoľko zaujímavých tipov na výlety mimo Banskej Bystrice. Napríklad na jarmok do Zaježovej, svadobnú výstavu na Masarykovom dvore či žarnovickú plochú dráhu.

PIATOK 5. APRÍL

V Záhrade po francúzsky

Záhrada CNK, B. Bystrica – 11.00 h

O francúzštine sa hovorí, že je jazykom lásky. A nesporne patrí medzi nakrajšie znejúce jazyky na svete. Francúzsky jazyk ospevuje aj súťaž Spievam po francúzsky. Hlavným organizátorom tejto celoslovenskej súťaže v interpretácii francúzskych piesní je Alliance Francaise v Banskej Bystrici v spolupráci s Francúzskym inštitútom v Bratislave. V banskobystrickej Záhrade, kde sa v piatok koná semifinále súťaže Spievam po francúzsky 2024 (od 11.00 h), bude teda znieť krásna francúzština v krásnych francúzskych piesňach. Národné finále súťaže sa uskutoční 3. mája v Národnom dome v Banskej Bystrici a medzinárodné finále 18. mája 2024 v Krakowe.

Koncert, ktorý sa oplatí vidieť a počuť

Kultúrny dom, Podlavice – 17.00 h

Piatkový koncert v Kultúrnom dome v Podlaviciach bude skutočne výnimočný. Vystúpi na ňom Banskobystrický detský spevácky zbor pri ZUŠ Jána Cikerra s dirigentkou Luciou Kaššovou a klaviristkou Zuzanou Sochuľákovou, ako aj hudobný skladateľ, dlhoročný vysokoškolský učiteľ Belo Felix, ktorý komponuje v oblasti populárnej a scenickej hudby, tvorí pre deti a pre spevácke zbory, pre profesionálne i neprofesionálne divadlá a detské hudobné divadlá. Ďalším vzácnym hosťom koncertu je rodák zo Skubína, muzikant, akordeonista, absolvent konzervatória v Klagenfürte a Hochschule der Künste v Berne, koncertný umelec a pedagóg Ján Kubiš. Zaspieva Zuzana Podmanická, moderovať a recitovať bude Katarína Čižmárová.

Farebná krása

Synagóga, Brezno – 17.00 h

Krásu farieb môžete obdivovať na výstave obrazv Lenky Slniečkovej v breznianskej Synagóge. Vernisáž výstavy Farebná krása, v piatok o 17.00 h, spríjemní hudobný program v podaní Moniky Grlickej, ktorá poteší hrou na klavíri, spevom zasa Zuzana Kollárová Paulovičová.

Ako ryba v mori

VD Laboratórium súčasného umenia, B. Bystrica – 18.00 h

VD Laboratórium súčasného umenia (Horná 36) pozýva tento piatok na vernisáž výstavy Adriany Jánošovej Bútorovej  Ako ryba v mori, o ktorej sa viac dozviete tu.

Fotil som Beatles

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18.30 h

Životný príbeh ikonického fotografa Deža Hoffmanna je strhujúcim opusom plnom hudby, piesní, choreografií a epických výjavov. Režisér Patrik Lančarič sa legendárnemu rodákovi z Banskej Štiavnice venoval už v dokumentárnom filme, za ktorý získal prestížnu Cenu Slnko v sieti. Aj preto sa zvolenské divadlo pri myšlienke pretaviť tento príbeh do javiskového diela, rozhodlo osloviť tohto etablovaného tvorcu. Do divadelnej podoby preniesol Hoffmannovu strhujúcu životnú cestu Peter PavlacPredpremiéra predstavenia Dežo Hoffman: Fotil som Beatles je v piatok o 18.30 h, premiéra v sobotu o 18.30 h. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Pocta legende Queen

ŠH Štiavničky, B. Bystrica – 19.00 h

Hudobno-tanečná show venovaná pocte legendárnemu spevákovi Freddiemu Mercurymu a skupine Queen, si vás absolútne podmaní. Osemnásť najznámejších hitov tejto slávnej britskej skupiny budú na pódiu interpretovať špičky slovenskej muzikálovej scény ako Patrik Vyskočil, Ján Slezák, Dárius Koči a ďalší, ktorým budú sekundovať profesionálni tanečníci pôsobiaci u nás aj v zahraničí. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Víkend v Klube 77

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h

Pripravte sa na ďalší zaujímavý hudobný víkend v bystrickom Klube 77. Priestor dostanú mladé talenty, ale aj ostrieľané kapely domácej scény. V piatok zahrajú Under My Issue, Afterall, Declaration of Death… V sobotu to rozpália kapely Secret Session, Wellblowed, Čistá depka. Obidva koncerty začínajú o 20.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Sara Landry v Ministry

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Sara Landry, známa svojou temnou, vzrušujúcou a božsky ženskou značkou techna aj bezhraničnou kreativitou, má korene v texaskom Austine. Práve jej bude patriť piatková noc v Ministry. Tešiť sa môžete aj na DJs  MVTTHEW, Juraj KralRealFake. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

SOBOTA 6. APRÍL

Hrad Ľupča

Hrad Ľupča – 10.00 h

Aj tento víkend máte možnosť navštíviť hrad Ľupča. Komentované prehliadky sa konajú každú hodinu od 10.00 do 15.00 h (posledný vstup). A na pamiatku si z hradu môžete odniesť j pekné keramické magnetky. Sledujte profil na sociálnej sieti.

Zaježovský jarný jarmok

Zaježová – 10.00 h

V Zaježovej sa opäť chystá jarmok. Tentoraz jarný. „Kto bol, ten už vie, čo ho čaká a ten, kto nebol, uvidí – krásne vecičky, chutné i zdravé dobroty, tvorivé dielničky, lukostrelcov, koníky, muziku a všeličo ďalšie. A, pravdaže, bude aj dobrá nálada a zaježovský „genius loci“. A ten sa veru slovami opísať nedá, ten treba zažiť.“ Jarmok sa koná od 10.00 h na zaježovskom námestíčku a v tamojšom Kultúrnom dome.

Svadobná výstava

Masarykov dvor, Pstruša  – 10.00 h

V sobotu sa uskutoční už 5. ročník Svadobnej výstavy na Masarykovom dvore. Výstava  prinesie nové trendy v oblasti svadobného manažmentu organizovania svadby, výzdoby, účesov či líčenia. Uvidíte prehliadku najnovších modelov svadobných ale aj spoločenských šiat, svadobnú zavíjanku a širokú ponuku svadobných doplnkov. Nebude chýbať ochutnávka svadobného menu, degustácia vína či jazda na svadobnom koči ale ani hudba – zahrá El Fuego a tanec – zatancujú Radko SirágiJanka Kovalčíková. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Možno uvidíte aj soba

Zveropark, Revištské Podzámčie – 10.00 h

Ak sa rozodnete pre rodinný výlet do Zveroparku v Revištskom Podzámčí, určite sa nebudete nudiť. Čaká vás tam veľa atrakcií pre deti a, pravdaže, zvieratká. A možno uvidíte aj soba…

Hravé sprevádzanie výstavou

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

V sobotu alebo v nedeľu si nenechajte ujsť zábavnú hodinku na výstave Mláďatá, určenú najmä deťom. Počas sprevádzania výstavou sa deti môžu dotýkať niektorých živých zvieratiek, ktoré sú súčasťou výstavy. Vstupy sú o 11.00 a 14.00 h. V Tihányiovskom kaštieli vás iste zaujme aj výstava Vesmír očami detí.

Múzeum gýča otvára letnú sezónu

Múzeum gýča, Kremnica – 11.00 h

V kremnickom Múzeu gýča (Štefánikovo nám.) začína tento víkend letná sezóna.  Od pondelka do piatka sú prehliadky len na objednávku (min. 5 osôb), no počas víkendov môžete múzeum od 11.00 do 15.00 h navštíviť „len tak“, bez objednávania. Viac informácií nájdete tu.

Za vôňou kávy

Kúpele Sliač – 15.00 h

A teraz niečo pre kávičkárov. V sliačskych kúpeľoch, v Spoločenskej miestnosti KH Palace, sa bude o káve nielen hovoriť, ale káva sa bude aj ochutnávať. Od profesionálneho baristu sa dozviete zaujímavosti o pestovaní a príprave kávy. Vo vstupnom 5 eur je ochutnávka troch druhov kávy a domáci koláč (stupenky na recepcii KH Palace alebo na: eventy@kupelesliac.sk).

Zo života smetí

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

Verili by ste, že aj smeti môžu mať svoj príbeh? V sídliskovom Divadle pod balkónom (Rudohorská 37) sa už tento víkend presvedčíte, že áno, že aj smeti majú svoj príbeh. Divadlo pozýva (nielen) deti na premiéru autorského predstavenia Zo života smetí, ktoré ponúka deťom aj dospelým veselý zážitok a zároveň aj poučenie a zábavné vzdelávanie o dôležitosti ochrany životného prostredia. V zmysle leitmotívu: Zbieraj, trieď a separuj, zdravie Zeme ochraňuj. Premiéra sa uskutoční v sobotu o 17.00 h a v nedeľu 7. o 10.30 h. Účinkujú: Patrícia PivoluskováJuraj Haviar. Rezervácia vstupeniek na: 0908 037 762.

Aj v apríli na ľade

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

Aj v apríli si môžete vychutnať radosť z pohybu na korčuliach na ľadovej ploche bystrického štadióna (hala A). V sobotu sa korčuľuje od 17.00 do 18.30 h a v nedeľu od 16.00 do 17.30 h.

Sobota s Pucciniho Turandotom

Štátna opera, B. Bystrica – 18.30 h

Turandot, posledná opera veľkého mága talianskej opery patrí k jeho najvyhľadávanejším dielam. Giacomo Puccini si veľmi dal záležať na výbere námetu. Chcel, aby dielo bolo dramatické, ale umožňovalo využívanie exotiky, fantázie a ilúzie ako zázemia pre veľký ľúbostný príbeh. Exotický námet Pucciniho inšpiroval k využívaniu motívov tradičnej čínskej hudby a jej zvukovosti. Podarilo sa mu vytvoriť monumentálnu, fantasknú a zároveň vášnivú operu. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Katarzia v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Výrazná osobnosť hudobnej scény, speváčka, skladateľka a textárka Katarzia zavíta v sobotu večer do banskobystrického klubu Hogo Fogo. Svojím vystúpením nesporne poteší fanúšikov a fanúšičky, ktorým sú sympatické jej osobité texty. Otvorene a s emapatiou hovorí – spieva o aktuálnych pocitoch žien cez obrazy medziľudských vzťahov v súčasnom svete. Nie nadarmo ju označujú za hlas svojej generácie. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Bez ladu a skladu a Slobodná Európa

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 19.00 h

Kapely Bez ladu a skladu a Slobodná Európa sú dlhoroční priatelia a majú príbuzné názory na mnohé témy, no až nedávno sa dohodli, že vyrazia na spoločné turné. „Tieto koncerty vznikli spontánne v šatni na poslednom koncerte v Bratislave. Tam si každoročne voláme kapely, ktoré máme radi a niečo pre nás znamenajú. Tento rok to boli Bez ladu a skladu a to nadšenie zo spoločného hrania tam bolo od začiatku,“ povedal k spoločnému turné spevák Slobodnej Európy Whisky. V sobotu kapely vystúpia na spoločnom koncetrte v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Dobroty a dobrá hudba

Spezax Caffe, B. Bystrica – 19.45 h

Dobroty a dobrá hudba. To pekne spolu ladí. Sobotňajší večer pri maškrtách v bystrickom Spezax Caffe (Dolná 21) vám spríjemní gitara a hlas sympatického Petra Juhása, ktorého hudba sa nesie v tónoch Indie/Pop/Folk.

Island Mint v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h

V Záhrade v sobotu koncertuje objav českej indie scény, kapela Island Mint. Okúzľujúca, extatická hudba pretkaná slnkom… týmito slovami by sa dali charakterizovať živé vystúpenia tejto pražskej kapely, ktorá na scéne pôsobí len od roku 2021. Hudobne kombinujú garage rock 60. rokov, sunshine pop, indie a shoegaze 90. rokov. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Semafor party

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

A sobotu ukončíme na „semaforovej party“ v Ministry of Fun. Opäť sa rozžiaria UV glowticky a vy si môžete vybrať: zelená – nezadaný/á, oranžová – flirt, červená – zadaný/á. O muziku a náladu sa postarajú DJs Andee, Izzy Mustee. Vstupenky sú v predaji tu, alebo na mieste od 21.00 h.

NEDEĽA 7. APRÍL

Odskočte si na aromaterapiu

Kúpele Sliač – 14.00 h

A keď sa aj v nedeľu vyberiete do Kúpeľov Sliač, okrem peknej prechádzky si odskočte aj na Aromaterapiu v každodennom živote. Dozviete sa, ako si esenciálnymi olejmi pomôcť k pevnému zdraviu, aj ako ich využívať v domácnosti. V priestoroch vedľa kaviarne Palace Club, od 14.00 do 17.00 h.

Horehronská valaška

Kultúrny dom, Telgárt – 14.00 h

V Telgárte sa v nedeľu koná regionálne kolo hudobného folklóru detí celoštátnej súťaže a prehliadky Vidiečanova Habovka 2024. Spev detí sa v Kultúrnom dome bude ozývať od 14.00 h a bude aj Školička spevu a piesne zo Šumiaca s Dominikou Margetovou.

Začína sezóna na plochej dráhe

Plochodrážny štadión, Žarnovica – 14.00 h

V Žarnovici sa túto nedeľu o 14.00 h začína plochodrážna sezóna. Pretekári z vyše desiatky krajín si zmerajú sily v kvalitne obsadených Medzinárodných majstrovstvách Slovenska 2024. Hlavným favoritom, obhajujúcim titul z minulého roka, bude domáci Martin Vaculík, najúspešnejší plochodrážny pretekár v histórii na Slovensku. Na minuloročných Majstrovstvách sveta získal bronzovú medailu. Príďte si užiť atmosféru adrenalínu na jediný plochodrážny štadión do Žarnovice (Bystrická 37) a povzbudiť slovenskú jednotku Martina Vaculíka. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

O prvom rozprávkarovi

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16.00 h

Originálna fantazijná, imaginatívna rozprávka, ktorú uvidíte, keď zavriete oči. Akustické divadlo pre nevidiace, slabozraké a vidiace deti od… Príbeh o nevidiacom chlapcovi, ktorého otec (knieža) vyhnal z kniežactva pre zrakové znevýhodnenie a v lese ho vychovali divé zvieratá. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Čert na zámku

Zvolenský zámok – 16.00 h

V prvú aprílovú nedeľu zavíta na Zvolenský zámok jedno z najznámejších slovenských kočovných bábkových divadiel, Bábkové divadlo Morgonrock a s ním čert Kolofón. Marionetová dobrodružná komédia O čertovi Kolofónovi poteší malých aj veľkých divákov. Zažijete neopakovateľnú zábavu v spoločnosti klasických marionetových bábok. Scenár, réžia, účinkuje: Peter Gärtner. Vstupenky (5 €) si môžete zakúpiť online tu, alebo v pokladni Zvolenského zámku. Vac informácií nájdete tu.

Silné Reči v Bystrici

Aula SZU, B. Bystrica – 19.00 h

Po voľbách sa asi všetkým zíde užiť si trocha srandy. Nechajte sa rozosmiať komikmi zo Silných Rečí. V Aule SZU vás pobavia Šimon Ferstl, Joe Trendy, Milan Docent Sedliak a Diana Renner. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.