V Banskej Bystrici sa tento víkend konajú dve veľké podujatia – Parkour Meeting a The Legits Blast. Môžete si však zájsť aj do Banskej Štiavnice za Náckom či „nezabudnutými remeslami“. Alebo na piknik na hrade do Kremnice, okoštovať haruľu na Habkukoch či sásovské uhorky.

Piatok 27. júl

Na Pustom hrade otvoria Chatu

Pustý hrad, Zvolen – 10:00 h

Pustý hrad je pýchou Zvolena. Patrí medzi najvýznamnejšie národné pamiatky, výskum, ktorý na ňom prebieha nepretržite od roku 1992, odhalí každý rok nové prekvapenia a jeho návštevnosť rastie. V piatok 27. júla o 10:00 h v blízkosti Dolného hradu slávnostne otvoria Chatu s bufetom a informačným centrom. Všetci turisti a všetci, čo fandia Pustému hradu, sú vítaní.

Dni obce Nemecká

Nemecká

Tri dni, od piatku do nedele, bude v Nemeckej mimoriadne rušno. Na 14. ročníku obecných dní si obyvatelia aj návštevníci obce môžu vybrať z naozaj bohatého programu. Podujatie začína v piatok o 16:00 h športovým popoludním pre deti, na ktorom nebude chýbať opekačka ani hudba. Počas soboty to bude splav Hrona, rôzne športové zápolenia, ukážky hasičskej techniky, výstavy, vystúpenie folkovej skupiny Hrdza aj folklórneho súboru Šumiačan či hudobnej skupiny ABBA Slovakia. Sobotňajší program ukončí ohňostroj. Viac informácií o programe nájdete tu…

CULTUREBOX v parku

Park Ľ. Štúra, Zvolen – 17:00 h

Park Ľudovíta Štúra sa v piatok podvečer rozozvučí hudbou. Dvanásty ročník mini-festivalu CULTUREBOX uvedie kapely N3O & Band, Rida Radar, Talkshow a Lavagance.

Pekná hudba (nielen) v Štiavnici

Banská Štiavnica, Sv. Anton, Sklené Teplice

Festival peknej hudby (19. ročník) sa v Banskej Štiavnici začal vo štvrtok 26. júla a potrvá do nedele 29. júla. V rámci festivalu v piatok 27. júla o 17:00 h v knižnici banskoštiavnického Starého zámku otvoria výstavu výtvarníčky Květoslavy Fulierovej. Koncert v Rímskokatolíckom kostole sv. Kataríny sa začína o 20:00 h a bude venovaný Iljovi Zeljenkovi. Ďalšie koncerty peknej hudby sú v sobotu o 11:00 h v barokovej kaplnke kaštieľa vo Sv. Antone a o 20:00 h v Kultúrnom centre v Banskej Štiavnici. V nedeľňajšom koncerte v Kúpeľoch Sklené Teplice (11:00 h) sa predstavia Erik Rothenstein (saxofón) a Zita Slavíčková (klavír). Záverečný koncert festivalu v nedeľu 29. júla o 20:00 h bude v Rytierskej sále Starého zámku v Banskej Štiavnici.

Sitno Blues po desiaty raz

Prírodný amfiteáter, Počúvadlianske jazero

Multižánrové hudobno-kultúrne podujatie Sitno Blues, určené nielen milovníkom dobrej hudby, ale aj tým ktorí majú radi zábavu, šport či turistiku, privíta vo svojom desiatom ročníku kapely zo Slovenska, Čiech, Srbska, Talianska, Rakúska aj Francúzska. Piatková noc s názvom Bluesové leto, nabitá bluesovou a jazzovou hudbou, sa začína o 17:00 h. V sobotňajšom koncerte Hudba nás spája vystúpia okrem iných aj kapely Vidiek a Polemic. Koncert sa začína o 16:00 h. Podujatie sprevádza Jarmok remesiel a kulinárskych dobrôt – v sobotu od 10:h. To všetko v nádhernom prostredí pri Počúvadlianskom jazere.

Náckov štiavnický pochod

Banská Štiavnica, Banícka krčma – 19:00 h

Nácko, tohto jednoduchý, dobromyseľný a veselý baníka je známa postavička, ktorá patrí ku kultúrnemu dedičstvu Banskej Štiavnice a okolia. Pripomenúť si ho môžete na 21. Náckovom štiavnickom pochode, ktorý sa koná tento piatok. Pochod sa začína na terase Baníckej krčmy pri štôlni Glanzenberg, kde zaznie banícka hymna Zdar Boh hore! a uskutoční sa aj prezentácia 3. vydania publikácie Šibalstvá, huncútstva a príbehy štiavnického Nácka. Spred Dedičnej štôlne Glanzenberg smeruje pochod k Hotelu Grand Matej a ďalšie zastávky sú Kammerhof – bývalá kaplnka sv. Ignáca,  Horný trotuár – socha štiavnického Nácka, Pizzeria Pri šachte Kaufhaus, Pizzeria BLACK-M – Nad Kozákom, nádvorie Joergesovho domu a Štiavnický betlehem, kde sa pochod končí.

Na badínskych vŕškach

Badín, ihrisko ŠK

Program tradičného folklórneho stretnutia Na badínskych vŕškach je aj v jeho 13. ročníku bohatý. V piatok večer o 19:00 h Pod strieškou zahrá a zaspieva ĽH Roba Uhrína. V sobotu od 15:00 h zahrajú a zaspievajú Hronsecká lipová ratolesť, domáci heligonkári Tibor Nôžka a Matej Lepieš aj Javory a Liesky, FS Rozsutec zo Žiliny a FS Šarišan z Prešova. Majstrovstvá vo varení fučky – Hlobánska fučka 2018 začínajú o 16:30 h a sprevádzať ich bude FS Čierťaž z Nemeckej. Podujatie ukončí dikostéka (od 19:30 h).

Parkouristi znovu v Bystrici

Banská Bystrica, Zimný štadión, park pod Pamätníkom SNP

Už po ôsmykrát sa v Banskej Bystrici koná podujatie Parkour Meeting. Podujatie, ktoré odštartovalo vo štvrtok 26. júla a potrvá do soboty 28. júla, iste poteší nadšencov umenia pohybu. Tí spolu nebudú súťažiť, ale vymieňať si skúsenosti a baviť sa pohybom.

Najväčšie stretnutie parkouristov znovu v Bystrici a už tento týždeň

GUČA umenia v Slatine

Zvolenská Slatina, bývalé Kino Pokrok

Za umením sa oplatí zájsť do Zvolenskej Slatiny. V piatok a v sobotu sa tam koná 6. ročník malého a milého festivalu GUČA umenia 2018. Podujatie ponúka koncerty, filmy diskusie, prednášky, výstavy, gastrozónu aj trh. Viac informácií a program nájdete tu…

Sobota 28. júl

Piknik na hrade

Kremnica, Mestský hrad – 9:00 h

Čo tak privstať si a zažiť úžasný piknik na hrade? Na kremnickom Mestskom hrade môžete dokonca zažiť piknik s atmosférou Prvej republiky! Pánsky klub s kartami, fajkami a šachom, dámsky klub s dobovými doplnkami, kabaretný tanec v štýle burlesky, aj džentlmenský duel, šermiarske vystúpenia a orient šou.

Nájdete tam aj čajový kútik, ochutnáte špeciality a nadchnete sa výstavou dobových fotoaparátov. To všetko pre deti, rodičov aj starých rodičov. Stačí, ak si donesiete piknikové koše. A ak sa oblečiete v štýle Prvej republiky, atmosféra bude dokonalá!

The Legits Blast 2018

Banská Bystrica, Aqualand a Europa SC

Banskobystrický Aqualand, čiže plážové kúpalisko, ako aj SC Europa ovládne tento víkend festival The Legits Blast. „Najmedzinárodnejší festival na Slovensku, kde sa hudba, tanec a životný štýl menia v nezabudnuteľné zážitky. Spája ľudí, ktorí žijú tým čo ich baví…“ Slová však nestačia, treba to zažiť!

Festivalové šialenstvo v podobe The Legits Blast začína už tento víkend. Do Banskej Bystrice zavíta aj tanečník Michaela Jacksona

Nezabudnuté remeslá – Slováci vo svete

Banská Štiavnica, Nám. sv. Trojice – 11:00 h

Osemnásty ročník úspešného podujatia privíta na banskoštiavnickom Námestí sv. Trojice vyše stovky remeselníkov, medzi nimi zahraničných Slovákov z Maďarska, Rumunska aj Srbska, ktorí budú prezentovať zachované tradície ich predkov ukážkami z vybraných remesiel a ľudovoumeleckej výroby ale aj z tradičného folklóru a kultúry. Návštevníci podujatia sa zoznámia so spôsobmi spracovania konope, výroby metiel, tokárstva či výroby povrazov.

Rozprávkoland

Banská Bystrica, park pod Pamätníkom SNP – 10:00 h

Najväčší rodinný festival Rozprávkoland prichádza aj do Banskej Bystrice. Prináša so sebou veľa zábavy, obľúbených detských show, atrakcií, rôzne divadielka, veľa obľúbených divadelných postavičiek, súťaží a činností… a to všetko na jednom mieste a v jeden deň – v sobotu 28. júla v parku pod Pamätníkom SNP. Prídu aj Šmolkovia, Tárajko a Popletajka a mnohí ďalší.

Mňamota na Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 10:00 h

Iste viete, čo je haruľa. Pripraviť ju, zjesť a vyhrať skvelé ceny môžete v sobotu v rozprávkovej dedinke Habakuky na Donovaloch.

Koná sa tam totiž Mňamota – rodinná súťaž vo varení zemiakových placiek, teda harule. Samozrejme, nebudú chýbať ani rozprávky a kráľovská zábava.

Renegade fest & Dobruo Podkonickuo

Podkonice, ihrisko Brodok – 12:00 h

Od 12:00 h sa v Podkoniciach bude variť guláš – Dobruo Podkonickuo a od 17:00 h sa bude koncertovať – Renegade fest. Festival, na ktorom vystúpia kapely Žabí Rauš, Vivetray, Kvet z Alokatu, finalistka Superstar 2018 Aneta Horňáková a tanečná skupina Amazonky, sa koná v rámci 7. medzinárodného zrazu Jeep Wrangler show pod Hradom (27. – 29. júla, Slovenská Ľupča).

Tvorivá dielňa v Bethlenovom dome

Banská Bystrica, SSG Bethlenov dom – 13:00 h

Pod povrchom je názov tvorivej dielne k výstave Zreštaurované diela zo zbierky Stredoslovenskej galérie, na ktorej môžete vidieť diela maliarov medzivojnovej moderny – Július Flache, Edmund Gwerk, Viliam Ruttkay-Nedecký. Počas sobotnej tvorivej dielne sa oboznámite s postupmi reštaurovania, odkrývania neviditeľných vrstiev obrazu, vďaka čomu budete môcť preniknúť do osobitostí technologických postupov maľby jednotlivých autorov. Tvorivá dielňa je vhodná pre dospelých, študentov a rodiny s deťmi od 10 rokov.

Sídliskový Maťko a Kubko

Banská Bystrica, ihrisko na Rudhorskej – 16:00 h

Muzikál o dvoch veselých valachoch v podaní košického Divadla hudby. Príbeh sa odohráva na salaši. Maťko a Kubko zažívajú dobrodružstvá pri chytaní kukučky, hľadaní pokladu na Jána, skúsia si zbojnícke remeslo alebo sa statočne postavia medveďovi, ktorému nakoniec pomôžu a vlkovi, ktorému vyprášia kožuch. Na začiatku muzikálu stoja dvaja veselí, bezstarostní valasi, no na jeho konci sú už múdrejší a skúsenejší… S Maťkom a Kubkom sa môžete stretnúť v sobotu o 16:00 h na ihrisku na Rudohorskej ulici (sídlisko Rudlová-Sásová).

Deň Sásovskej uhorky

Banská Bystrica, ihrisko na Rudhorskej – 17:00 h

Siedmy ročník podujatia Deň Sásovskej uhorky sa uskutoční – rovnako ako vlani, v poslednú júlovú sobotu. Uhorkové popoludnie sa začne o 16.00 h rozprávkovým muzikálom Maťko a Kubko. Po jeho skončení najznámejší sásovský uhorkár Ján Lichý z rodiny Handzo otvorí trh a zeleninové hody na siedmom Dni Sásovskej uhorky.

Deň Sásovskej uhorky – chýrečné uhorky, uhorkári, zeleninové koláče, Ján Lichý Handzo, trpaslík Antoš, tombola aj divadielko

Sobota na ľade

Banská Bystrica, Zimný štadión – 17:00 h

Osviežujúco a príjemne chladivo môže byť v týchto horúčavách na ľade. Na banskobystrickom Zimnom štadióne – hala A si aj túto sobotu môžete zakorčuľovať od 17:00 do 18:30 h.

ŠpanRockFest

Špania Dolina, Penzión Klopačka – 18:00 h

Festival rockovej a hardrockovej hudby ŠpanRockFest ako je známe, podporuje mladých hudobníkov. Príďte ich podporiť aj vy!

Big Music Jam v sobotu na Španej Doline začína o 18:00 h, súťažiť sa bude o hodnotné ceny a vystúpi aj Marián Greksa & Delykvenc.

Salsa pod holým nebom

Kúpele Sliač, kúpalisko – 21:00 h

Sobotný večer si môžete spríjemniť aj tancom pod letnou oblohou. Salsa latino pool party na sliačskom kúpalisku bude iste čarovná a vzrušujúca.

Nedeľa 29. júl

Banskobystrická kompostela

Banská Bystrica – Jakub, Kostol sv. Jakuba – 9:15 h

Púť spojená s duchovno-kultúrnym programom pri príležitosti 700. výročia posvätenia Chrámu sv. Jakuba v Jakube, sa začne o 9:15 h požehnaním pútnikov pri Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici. Slávnostná svätá omša v Kostole sv. Jakuba v Jakube bude o 11:00 h. Po nej nasleduje Agapé (pohostenie) a koncert duchovnej hudby.

Svätojakubské oslavy v Jakube

Na námestí v Polomke

Polomka – 10:00 h

Tanečný a spevácky dom na námestí v Polomke sa v nedeľu roztancuje tancami z Polomky, Bacúcha aj z Heľpy a zaznejú tiež tradičné spevy z Bacúcha, Polomky, Závadky a Heľpy. Aj vy sa môžete pridať, zaspievať si a zatancovať.

Tvorivé dielne pre deti

Banská Bystrica, SSG – 9:00 h

V obľúbených tvorivých dielňach si deti túto nedeľu môžu z kameňov vyrobiť žabku v jazere (Tihányiovský kaštieľ, 9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h) a letný venček s kvietkami z flisu, ktoré nikdy nezvädnú (Thurzov dom, 14:00 – 18:00 h).

Posviacka dopravných prostriedkov

Banská Bystrica, Koliba u sv. Krištofa – 14:00 h

Z posviacky motorových vozidiel sa už v Kolibe u sv. Krištofa stala každoročná tradícia, ktorá aj motoristom pripomína, že k riadeniu vozidiel je potrebné pristupovať s pokorou a rešpektom. Uskutoční sa aj túto nedeľu od 14:00 h na parkovisku pri Kolibe sv. Krištofa pri ceste E77, hlavnom ťahu od Banskej Bystrice v smere na Donovaly.

Pod Donovalmi už po pätnásty raz posvätia dopravné prostriedky

Viac informácií nájdete v priložených plagátoch.