Pravdupovediac, v Banskej Bystrici sa toho tento víkend moc nedeje, ale je z čoho si vybrať. A aj v blízkom a trochu vzdialenejšom okolí je množstvo podujatí a akcií, ktoré stoja za pozornosť.

PIATOK 11. JÚL

Značenie Barborskej cesty

Celkom užitočne môžete prežiť víkend, ak sa zapojíte do značenia Barborskej cesty. Pracovný tím projektu Barborská cesta organizuje letný tábor, počas ktorého by sa mala vyčistiť trasa Barborskej cesty od Dubového po Staré Hory. Tábor bude na veľkej lúke blízko prameňa Červený medokýš pod Pustým Hradom a bude základňou pre všetkých dobrovoľníkov, ktorí majú chuť a vôľu spolupracovať na značení. Prvé stretnutie dobrovoľníkov sa uskutoční už tento víkend od piatku 11. júla do nedele 13. júla. Viac informácií na: www.terramontanae.sk.

Pozrite si aj video o Barborskej ceste:

Večer s archívom Divadla z Pasáže

Banskobystrické Divadlo z Pasáže počas svojej existencie naskúšalo 22 inscenácií, nakrútilo jeden celovečerný film Z denníka jedného vagóna, zrealizoval galaprogram pre Slovenskú televíziu Svetlá rámp v Pasáži a natočilo dokumentárny film Chránené územie. Niektoré tieto produkcie a ďalšie staršie inscenácie diváci už nebudú mať možnosť uvidieť a preto sa divadlo rozhodlo uskutočniť letné večerné premietanie všetkých starších inscenácií a iných produkcií z archívu.

Prvé premietanie sa uskutoční v piatok večer o 20. hod. v Divadle z Pasáže na Lazovnej ulici 21. Uvidíte inscenácie O popolvárovi ako ho nepoznáte a Skúšobňa. (V prípade nepriaznivého počasia sa akcia presunie na iný termín.)

detvaFolklórne slávnosti pod Poľanou

Od piatku do nedele máte možnosť navštíviť Folklórne slávnosti pod Poľanou, ktoré sa konajú tradične na amfiteátri v Detve. Program 49. ročníka slávností je každý deň bohatý a pestrý. Čítajte viac v našom článku…

Country stopa v Dudinciach

Na dvojdňovom festivale Country stopa v Dudinciach (piatok a sobota 11. a 12. júla) sa bude hrať country, folk, tramp a bluegrass. Vystúpia kapely ako David Koller Band, Bukasový masív, Veslári, Neřež a Katka Koščová, Willie Jones Band, Bystrík Band, zaspieva aj Věra Martinová a ďalší.

Nočné prehliadky na zámku

A opäť vás pozývame aj na nočné prehliadky zámkov. Na Starom zámku v Banskej Štiavnici Slovenské banské múzeum a Družina dobových zvyklostí organizujú tradičné nočné divadelné predstavenia – v piatok 11. júla, vstupy o 20.30, 21.00, 21.30 a 22. hod.

SOBOTA 12. JÚL

zuzmenievanie7Zumenievanie Pod Hrbčokom

Už po tretí raz sa v záhrade Pod Hrbčokom v Rudlovej (časť Banská Bystrica) stretnú priatelia od kumštu. Tretí ročník Zumenievania pod Hrbčokom, ktorý sa koná pod patronátom banskobystrickej Verejnej knižnice Mikuláša Kováča, sa uskutoční v sobotu, 12. júla. Čítajte viac v našom článku…

Až na koniec sveta

Áno, až na koniec sveta, na indonézsky ostrov Flores vás zavedie novinárka, cestovateľka a dokumentaristka Magdaléna Vaculčiaková. „Šesť týždňov, štyri ostrovy, desiatky skvelých ľudí a stovky malých aj veľkých zážitkov,“ takto opisuje svoju cestu po Indonézii. Stretnúť sa s ňou môžete v sobotu 12. júla o 18. hod. v Thurzovom dome.

Deň stromu vo Vydrovskej doline

7_železničkaV sobotu 12. júla sa v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu už po trinásty raz koná sviatok všetkých, ktorí majú radi les – Deň stromu. Na amfiteátri počas dňa vystúpia okrem iných FS Mladosť, akordeónový virtuóz Michal Červienka, huslista Filip Jančík, speváčka Zdenka Predná, kapela Polemic a ďalší. V areáli Lesného skanzenu si môžete pozrieť ukážky remesiel, ktoré majú blízko k lesu aj výstavu detských výtvarných prác k filmu Zomierajú postojačky. Sviatok stromu otvoria o 10.30 hod. slávnostné lesnice.

Do Vydrovskej doliny sa môžete doviezť aj Čiernohronskou železnicou, ktorá až do 30. septembra premáva každý deň. Cestovný poriadok nájdete na www.chz.sk.

Strigôňák na Habakukoch

Na Habakukoch (Donovaly) majú tento víkend zraz „všetky divné tvory, zabudnuté stvory, víly a vraj príde aj strigôňák“. Ak sa nebojíte, alebo sa bojíte radi/y, rozhodne by ste v sobotu a nedeľu na Habakukoch nemali chýbať. Hlavný program sa začína o 11. hodine a končí strigôňáckou zábavou (17. – 18. hod.)

Štiavnický živý Šach

Historický jarmok, šerm, tance, sokoliarske vystúpenia, šachová simultánka a hra veľmajstrov so živými figúrami… To je len krátke zhrnutie tradičného podujatia Štiavnický živý šach, ktoré sa koná túto sobotu na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici. Trhy otvoria o 10. Hodine, na pravé poludnie, o 12. hod. sa začína historický sprievod účinkujúcich, módna prehliadka historických kostýmov je na programe o 14. hod. a simultánka o 17. hod. V Štiavnickom živom šachu sa stretnú veľmajstri Sergej Movsesian a Richard Rapport. Viac o programe tu…

NEDEĽA 13. júl

9_Hrad ĽupčaPríďte si namaľovať svoj dielik

V nedeľu môžete svojou troškou, resp. dielikom, prispieť k skrášleniu mesta. Banskobystrický okrášľovací spolok pozýva na ďalšiu dobrovoľnícku akciu – dokončenie maľovania zábradlia na moste pri Malej železničnej stanici. Brigáda sa začína o 9. hod. Čítajte viac v našom článku tu…

Na hrad v Slovenskej Ľupči

V júli a auguste môžete Hrad Ľupča navštíviť denne okrem pondelka od 10. do 15.30 hod. Vstupy sú v polhodinových intervaloch, len so sprievodcom.

Hrad Ľupča je známy už od roku 1250 pod názvom Liptza. V roku 1255 sa spomína v súvislosti s výsadnou listinou Bela IV. pre mesto Banská Bystrica (nova villa Bystriciensis prope Lipche, r. 1255). Preto sa predpokladá, že kamenný hrad – veža, bol postavený už v prvej polovici 13. storočia, pravdepodobne na mieste pôvodného hradiska. Viac na stránke hradlupca.sk.

Zaplať za kávu bozkom

Príjemné nedeľné popoludnie sľubuje posedenie v Leroy Bar & Café na banskobystrickom námestí. V ktorúkoľvek, a teda každú augustovú nedeľu, v  čase od 16. do 17. hod., sa tu za kávu platí bozkom! A že je to pravda, o tom vás presvedčí toto video: