Okolo sedemdesiat podujatí ponúkajú Dni mesta, ktoré sa začali vo štvrtok 15. júna a končia sa v nedeľu 18. júna. A potom je tu aj množstvo ďalších zaujímavých akcií, ktoré sa počas tohto víkendu konajú v Banskej Bystrici a okolí. Je už len na vás, čo si vyberiete. 

Tohtoročný program Dní mesta je opäť bohatý, pestrý, originálny a lákavý. Kompletný program nájdete v našom článku. Niektoré podujatia tohto veľkého mestského happeningu  vám bližšie predstavíme aj v našich tipoch na víkend.

Piatok 16. jún

Východisco v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

Piatkové Východisco v Záhrade bude patriť dídžejom Pilier a Gari. Môžete sa tešiť na 80s, afrobeat ale aj house, soft-rock či kolotočariny z deväťdesiatych rokov. Pilier sa venuje dídžejingu 20 rokov. Gari je zo Sásovej. Vstup je voľný.

Na farmu Hiadlovských

Farma Hiadlovský, Slovenská Ľupča – 16.00 h

Farma Hiadlovských pozýva milovníkov dobrého jedla, vína, skvelej zábavy a podmanivej prírody na dvojdňové podujatie Na farmu Hiadlovských (nielen) za vínom. Tešte sa na vínka od slovenských remeselných vinárov, jedlá výlučne z vlastných produktov a plodín pestovateľov, živú hudbu, posedenie pri ohníku, prehliadku farmy, kreatívne dielne pre deti, súťaže aj tombolu. V piatok od 16.00 do 21.00 h, v sobotu od 8.30 do 22.00 h.

Mliečna farma u Hiadlovských

Dni mesta: Po stopách Teofila Stadlera

Námestie SNP 1 (pred radnicou), Banská Bystrica – 16.30 h

Júnové Potulky mestom sa konajú v rámci Dní mesta v piatok o 16.30 hv sobotu o 14.00 h. Erudovaný banskobystrický sprievodca Jozef Ďuriančík vám porozpráva príbeh najznámejšieho filantropa novodobých banskobystrických dejín Teofila Stadlera a prevedie vás po miestacch, kde zanechal trvalú stopu.

Veľká Slatina v tej Zvolenskej

Olympic Fields (futbalové ihriská), Zvolenská Slatina – 16.30 h

Hudobné leto na už známych trávnikoch vo Zvolenskej Slatine otvorí koncert s názvom Veľká Slatina. Piatkové popoludnie bude plné skvelej hudby a zábavy s kapelami Horkýže slíže, Heľenine oči, Kreyson, Konflikt,  D.A.R.S a HDP.

Kynceľovské dni Paľa Bielika

DS Rotunda Kynceľová – 17.00 h

Kynceľovských dní Paľa Bielika sa konajú v piatok a v sobotu 16. a 17. júna v Kynceľovej, Banskej Bystrici a Selciach. V piatok je na programe workshop Paľo Bielik, zakladateľská osobnosť slovenskej kinematografie v kynceľovskej Rotunde (17.00 h) a premietanie filmu Jánošík z roku 1935 (r. Martin Frič) v hlavnej úlohe s Paľom Bielikom v Kinosále Múzea SNP (20.00 h). V sobotu si nenechajte ujsť medzibrodské Potulné dividlo J+T a ich predstavenie Legenda (Jánošíkowa?) v Kultúrnom dome v Selciach (18.00 h).

Dni mesta: Koncerty na námestí

Námestie SNP, Banská Bystrica – 17.00 h

Piatok na Dňoch mesta na bystrickom námestí ukončia tri koncerty. O 17.00 h zaspieva mladá talentovaná speváčka Tereza Králiková v sprievode skvelého akordeonistu Fera Kubiša, známeho zo skupiny Slovak Tango (17.00 h). Gitarový virtuóz a spevák Dávid Bílek vystúpi o 18.00 h a muzicírovanie na námestí zavŕši kapela Maringotka so svojím gypsy jazzom a v „záskoku“ so vzácnym hosťom, kontrabasistom Robom Raganom (19.00 h).

Džuboks v Kino Vinárni

Kino Vináreň 1930, Kúpele Sliač – 19.00 h

Kúpeľoch Sliač v piatok slávnostne otvoria ikonickú Kino Vináreň 1930, a to po 50 rokoch od od prerušenia jej prevádzky. Premiérový večer bude plný umenia, rozhovorov, hudby aj dobrého jedla a vína. Hudobným hosťom bude herec a hudobník Ondro Daniš so svojím sólovým programom Džuboks.

Tanečné koncerty v opere

Štátna opera, Banská Bystrica – 19.00 h

Školský rok Tanečného odboru ZUŠ Jána Cikkera aj tohto roku ukončí Záverečný koncert v Štátnej opere. Predstavenia budú tri – v piatok o 19.00 h a v sobotu o 16.30 a 19.00 h. Tieto vystúpenia sú každoročne vypredané a niet sa čo čudovať, veď sú krásne a divákov napĺňajú radosťou, obdivom a neopakovateľnými zážitkami.

Letná party

Urban Spot, Banská Bystrica – 21.00 h

Koniec školského roka ešte síce nie je, no osláviť sa už môže. A kde inde ako v Urban Spot na piatkovej Welcome Summer Party? Čaká na vás TOP DJs Lineup, akčné drinky, vodné pištole a nafukovačky, súťaže o vstupy a merch a najväčšie party hity.

Sub Zero Project v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V Ministry of Fun sa v piatok večer môžete vyblázniť v spoločnosti holandského hardstyle DJ dua Sub Zero Project. Členmi dua sú Nigel Coppen a Thomas Velderman.

Sub Zero Project – Illusions

Skvelá elektronika v Klube 77

Klub 77, Banská Bystrica – 21.00 h

A to na piatok ešte stále nie je všetko. Farhof Art Club po dlhšej prestávke pozýva na skvelú elektroniku v podaní štyroch nadaných DJ´s – Nitromi Galien, Goyaa, Fat Fok, Sandpaper. Podujatie Lift Up! sa uskutoční v Klube 77 na Hornej. Príďte si „zakrepčiť“.

Invalid na Vlkanovskej deke

Priestor pri Obecnom úrade, Vlkanová – 21.30 h

A opäť je tu aj sezóna Vlkanovskej deky, letného kina, ktoré nájdete pri Obecnom úrade vo Vlkanovej. V piatok večer o 21.30 h uvedie skvelú slovenskú komédiu v réžii Jonáša Karáseka Invalid. Pripravené je aj malé občerstvenie.

Sobota 17. jún

Deň hasičov

Europa SC, Banská Bystrica – 9.00 h

Bude to horúci deň plný dynamických ukážok, adrenalínu, súťaží a zábavy. Pripravené sú aktivity pre dospelých a deti – detská penová párty, statické aj dynamické ukážky zásahov či prehliadka hasičskej techniky a aj tento rok sa bude súťažiť o titul Malý hasič (10.30 – 13.00 h). Samozrejme, chýbať nebude súťaž TFA (Najtvrdšie hasičské prežitie).

Deň Podlavíc a Skubína

Podlavice, Banská Bystrica – 9.00 h

V Podlaviciach už od rána 9.00 h budú deti súťažiť v rôznych disciplínach a zbierať na jednotlivých stanoviskách cibuliaky. Iste sa pritom budú aj dobre zabávať. Tradičný Deň Podlavíc a Skubína sa bude konať vo vnútrobloku Gaštanová, na ihrisku pri základnej škole JGT, pred OC Lienka ale aj v podlavickom Kultúrnom dome, kde deti navštívi aj Divadlo pod balkónom s rozprávkou Krajčír Demeter (16.00 h). Program celého dňa nájdete tu…

Dni ruží v Arboréte

Arborétum Borová hora, Zvolen – 9.00 h

Chceli by ste stráviť aspoň kúsok víkendu medzi ružami? V Arboréte Borová hora môžete krásu ruží obdivovať práve tento víkend. V sobotu aj v nedeľu od 9.00 do 18.00 h, s odborným výkladom o 10.00 a 14.00 h. Viac informácií nájdete aj v článku na ZVonline.sk.

Sobota pri pancieráku

Pancierový vlak Hurban, Zvolen – 9.00 h

Pre všetkých, ktorí ešte nezabudli byť deťmi, je tu už 5. ročník parádneho podujatia pri zvolenskom pancierovom vlaku Hurban. Sobotňajší Deň detí pri pancieráku ponúkne virtuálnu realitu, tankovú aj Nerf arénu, príšerky z mikrokozmu, kolotoče, RC ukážky bojov,  skautský tábor, jazdu na koníkoch, cukrovú vatu aj popcorn a kopu ďalších aktivít a zábavy. Vstup je voľný (9.00 – 16.00 h).

Dni mesta: Art market aj čítačky

VD Laboratórium súčasného umenia, Banská Bystrica – 10.00 h

Dni mesta vo VD Laboratóriu na Hornej 36 začali už v piatok a pokračujú aj v sobotu Malým letným art Marketom na terase, s ponukou lokálneho umenia a dizajnu. Objavíte tam napríklad aj ručné šité ponožkové potvorky pre deti, smaltované šperky či opojné ríbezľové vínko (10.00 – 19.30 h). A budú aj čítačky – Detská knižná tvorba očami Terezy Oľhovej a Evy Škandíkovej (10.00 a 16.00 h) a komentovaná prehliadka výstavy Frederika Suju Space voll II s „live“ kreslením (14.00 – 20.00 h).

Dni mesta: Trh a Škridle v Poetike

Kaviareň Poetika, Banská Bystrica – 11.00 h

V malebnej kaviarni Poetika na Lazovnej ulici tu nájdete trh s ukážkami už zaniknutého belujského hrnčiarstva s unikátnym dekorom, ručne šité kožené výrobky či šperky Kristíny Sukupovej – LaLoky, ktorá má v kaviarni stálu predajnú výstavu (od 11.00 do 18.00 h). No a večer si nenechajte ujsť koncert dievčenskej kapely  Škridle (18.00 h).

V 365.labb bude swap

365.labb, Banská Bystrica – 12.00 h

Aj swapovať sa bude túto sobotu a už tradične v 365.labb na Lazovnej. Priniesť môžete dámske, pánske a detské oblečenie. 365.café bude k vašim službám, takže čakanie na unikátne kúsky do vašich šatníkov bude o niečo príjemnejšie (12.00 – 17.00 h). Viac informácií, najmä pre tých, čo idú swapovať prvý raz nájdete na Facebook evente.

Fingerboarding v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 12.30 h  

Fingerboard je zmenšený skateboard, na ktorom môžete pomocou prstov robiť rôzne fingerboardové triky a Neat Jam! / Fingerboarding je podujatie, ktoré sa koná v sobotu v Záhrade. Príďte si zajazdiť na 5 fingerboardových spotoch a užiť si jamovačku s kamarátmi. Viac informácií je na webe Záhrady.

Zdola ponickýho mlyna

Poniky – 14.30 h

Jubilejný 25. ročník Detského folklórneho festivalu Zdola ponickýho mlyna je aj tentoraz spojený so so stretnutím rodákov a priateľov obce. Festival začne v v sobotu o 14.30 h ekumenickými službami v Evanjelickom kostole, odkiaľ sa pohne krojovaný sprievod obcou až do areálu ihriska na Horedoliní. V sobotňajšom programe vystúpia folklórne skupiny Kýčera z Čierneho Balogu, Očovan z Očovej, Ľudová hudba Zacharovci z Poník a domáca Folklórna skupina Poničan. Festival pokračuje v nedeľu od 13.30 h sprievodom detských folklórnych súborov obcou. V popoludňajšom programe sa predstavia detské folklórne súbory Malá Kýčera z Čierneho Balogu, Sílešánek z Vinodolu, Stožkárik zo Stožku, Turiec z Martina, DFSž Zornička zo Zvolena a domáci Poničan.

Dni mesta: Známy neznámy Teofil Štadler

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Tohtoročné Dni mesta sú venované Teofilovi Štadlerovi. Dvesto rokov od jeho narodenia si Stredoslovenské múzeum pripomenie aj prednáškou Známy neznámy, ktorá sa usktutoční v Matejovom dome. Zoznámite sa na nej s osobnosťou tohto mecenáša a dobrodinca, ktorý bol jedným z najbohatších a najváženejších banskobystrických mešťanov.

Tancovačka na terase

Hostinec na Kopčoku, Banská Bystrica – 18.00 h

Na Kopčoku (Lazovná 64) bude tancovačka. Zahrá a zaspieva kapela Galaxy BB Music a tancovať sa bude na terase. Ak by ale pršalo, tak v interiéri hostinca. Každopádne… tancovačka bude.

Semafor party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Sukowach, Anndy, Izzy… Títo traja dídžeji vás budú zabávať počas sobotňajšej noci v Ministry of Fun. Noc rozžiaria UV glowsticky a vy si môžete vybrať: zelená – nezadaný/á, žltá – flirt a červená – zadaný/á. Vstupenky v predaji na webe Ministry alebo na mieste od 21:00 h.

Nedeľa 18. Jún

Športový deň na Magurskej

Lukostrelnica v Sásovej, Banská Bystrica – 10.00 h

Nedeľa sa môže začať aj pohybom a športom. Na Lukostrelnici v Sásovej (Magurská 16) na vás čakajú lukostrelecké, vzduchovkové, airsoftové, lezecké, skautské a taekwondo aktivity, vhodné pre všetky vekové kategórie.

Horný koniec proti dolnému

Horné ihrisko Badín – 13.30 h

Futbalové derby Horný koniec Badín – Dolný koniec Badín odohrajú v nedeľu hráči nad 30 rokov na hornom ihrisku v Badíne. O divákov a fanúšikov núdza zrejme nebude.

Na Divokom západe

Kúpeľný areál Kováčová – 14.00 h

Kúpeľný areál obce Kováčová sa v nedeľu premení na Rozprávkový les na Divokom západe. Deti sa tu stretnú s kovbojmi aj Indiánmi, povozia sa na koči, vyšantia na nafukovacích skákacích hradoch aj sa pohrajú so psíkmi. A badínski hasiči im doprajú kopec peny.

Selčianka v kúpeľoch

Kúpele Sliač – 14.00 h

Prvý z cyklu nedeľných promenádnych koncertov v letnej sezóne Kúpeľov Sliač odohrá  Dychová hudba Selčianka  v Hudobnom pavilóne na nádvorí KH Palace. Koncert začína o 14.00 h a vstup je voľný.

Rodinná nedeľa s Elementami

CINEMAX, Banská Bystrica – 15.00 h

Rodinná nedeľa s filmom Elementy ponúka popoludnie plné zábavy. Deti aj rodičia sa môžu tešiť na milú rozprávku, zaujímavý program a tombolou. Príbeh animovaného filmu Elementy sa odohráva v meste živlov, kde spolu žijú obyvatelia ohňa, vody, zeme a vzduchu. Predstavuje Ember drsnú, pohotovú a ohnivú mladú ženu, ktorej priateľstvo so zábavným, roztopašným a prúdivým chlapcom menom Wade spochybňuje jej presvedčenie o svete, v ktorom žijú, a o osobe, ktorou chce byť.

Elementy – trailer

Dni mesta: Vo farbe malachitu

SSM  Thurzov dom, Banská Bystrica – 11.00

Na podujatí Vo farbe malachitu objavíte magický priestor jedinečnej Zelenej miestnosti v Thurzovom dome. Dozviete sa o histórii jej vzniku aj fázach reštaurovania až po jej súčasnú podobu, z čoho sa vyrábali farby, komu patria erby namaľované na klenbe a akú majú spojitosť s Banskou Bystricou. Vstupy sú o 11.00 a 15.00 h.

Dni mesta: Kamil – príbeh šteňaťa

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Nová inscenácia Bábkového divadla na Rázcestí prináša dojímavý príbeh psíka z útulku, ktorý sa ocitne u starého osamoteného pána. Obidvaja si musia na seba zvykať a to nejde bez rôznych nedorozumení, beťárstiev. Čo to všetko znamená pre psíka a pre jeho pána, porozpráva osobne pes Kamil. Nedeľná premiéra inscenácie Kamil je bodkou za programom tohtoročných Dní mesta. Viac informácií nájdete na webe BDNR.

Historické korzo

Námestie SNP, Zvolen – 17.00 h

Druhé júnové Zvolenské korzo bude historické. Archeológ Jána Beliak a publicista Jozef Poliak budú hovoriť o histórii starého Zvolena a Pustého hradu. Deti sa zabavia v pri tvorivých dielňach a pri rozprávke Huncút Gašpar v podaní Divadla Concordia.

Viac informácií nájdete aj v priložených plagátoch v galérii pod článkom.