Predposledný januárový víkend prináša množstvo športových podujatí, ale aj tancovačiek v Banskej Bystrici či okolí. Na svoje si prídu tiež milovníci divadla, filmu, ale aj chutných zabíjačkových pokrmov.

HC´05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HK POPRAD

Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs. HK Poprad - 22.02.2015 - Banska BystricaZimný štadión, piatok 22. január o 17.30 hod.

Hokejový zápas extraligy.

ČUDNÉ POPOLUDNIE DR.ZVONKA BURKÉHO

Tajov -Divadlo u Greškov, piatok 22. január o 18.45 hod.

Jedna z najlepších a najúspešnejších komédií v moderných dejinách československého divadla. Bravúrne a až akrobatické herecké výkony, humorné situácie, invenčná „hrajúca“ scéna, kostýmy s množstvom nápadov a vtipných detailov robia tento titul divadla Astorka príťažlivý pre široké vrstvy diváckej verejnosti. Dr. Burke, podnájomník pani Útechovej, je k svojej izbičke, kde žije dlhé roky, veľmi pripútaný. Pani Útechová sa však rozhodne zmluvu s Burkem zrušiť, pretože ide vydávať svoju dcéru Svetlanu a potrebuje viac priestoru pre nádejného zaťa. Burke si ale nevie predstaviť, že by Útechovcov opustil a bráni sa odchodu zubami-nechtami, čím spúšťa sled komických javov, absurdných stavov postáv a groteskných gagov. Vtipné výstupy ústia až do nečakaného, „úspešného konca zamotanej situácie“. Účinkuje Burke – Marián Miezga, Svetlana – Zuzana Konečná, Útechová – Lukáš Latinák, Tichý – Juraj Kemka, Václav- Róbert Jakab.

MAFIÁNSKE HISTORKY

indexAula SZU, piatok 22. január o 19. hod.

Divadelná komédia Mafiánske historky vznikla začiatkom tohto tisícročia a postupne obletela celé Slovensko. Spolu 250 repríz v najrôznejších kútoch Slovenska radia tento divadelný projekt medzi najúspešnejšie. Hra vznikala priamo na divadelných doskách interakciou hercov a režiséra, a je obohatená množstvom improvizačných vsuviek jednotlivých protagonistov, preto každé jedno predstavenie možno považovať za jedinečné. Dĺžka predstavenia: 100 minút. Predstavenie nie je vhodné pre divákov do 15 rokov. Vstupenky sú ešte v predaji a budú aj na mieste konania.

ZO ZOO

12510463_10205583429692939_7878187123544554289_nKlub HaD, piatok 22. január o 19. hod.

Zo ZOO je energická pohybová komédia jedného herca z prostredia zoologickej záhrady. Hra spája divadlo, pantomímu, absurdný humor, stand-up comedy a tanec. Bez použitia rekvizít počíta táto pestrá plejáda komických charakterov a zvierat s aktívnou predstavivosťou diváka. Hra bola pozitívne prijatá napr. v Divadle Na zábradlí v Prahe, v Huse na provázku v Brne či na festivale Pohoda 2015 v Trenčíne. Pavol Seriš je absolventom ateliéru pohybového divadla na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, kde momentálne pokračuje v doktorskom štúdiu. So svojimi hrami pravidelne vystupuje na Slovensku, v Česku a v zahraničí. Za svoje autorské inscenácie získal mnoho ocenení: najnovšie Poctu Objev roku na festivale …příští vlna/next wave… 2014 v Prahe, Cenu za najlepší herecký výkon na festivale FITUA 2015 v marockom Agadire či Hlavnú Cenu na European Young Theatre 2015 v talianskom Spolete. Vstupné sú 4 eurá.

ODTIAĽ POTIAĽ, NIEČO NAVYŠE

Tartaros RC, piatok 22. január

Punkový večer počas ktorého sa o zábavu postarajú kapely z Prešova a Bardejova a to ODTIAĽ POTIAĽ a NIEČO NAVYŠE.

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA BARISTA 2016

Záhrada CNK, sobota 23. január o 9. hod. a nedeľa 24. január o 9. hod.

Majstrovstvá Slovenska v príprave cappuccino technikou latte art a prvýkrát v histórii SR súťaž aj v kategórii brewers cups, teda alternatívnych príprav káv. Víťazi postupujú na Svetové majstrovstvá do Dubaja a Shanghaja. Prednášky, ochutnávky kávy.

ZABÍJAČKA V HROCHOTI

Hrochoť – Dom kultúry, sobota 23. január o 9. hod.

Obec Hrochoť pozýva na Obecnú zabíjačku, ktorá sa bude konať v sobotu 23. januára 2016. Pre návštevníkov je pripravený i zaujímavý program. Podujatie sa uskutoční do piatej hodiny popoludní pred Domom kultúry. Pripravený je i sprievodný program ako trh ľudových remesiel,  maškarný ples a maľovanie na tváre detí (od 12. hod.), kultúrny program, kde vystúpi Folklórna skupina Hrochoťan s ľudovou skupinou Mateja Kováča a Folklórny súbor Očovan (14. hod.).

memorialMEMORIÁL JOZEFA MICHALECHA A GUSTÁVA SCHLANKA

Kremnička, sobota 23. január o 16. hod.

Verejné preteky v behu na lyžiach. 10. ročník Memoriálu Jozefa Michalecha a Gustáva Schlanka.

BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA VS. MBK RUŽOMBEROK

Štiavničky – športová hala, sobota 23. január o 18. hod.

Domáce stretnutia Extraligy žien v športovej hale na Štiavničkách.

SĽUK: KRÍŽOM KRÁŽOM

Slovenská Ľupča – MKS, sobota 23. január o 18. hod.

Pozývame na hudobno-tanečný program súboru SĽUK KRÍŽOM – KRÁŽOM. Vstupné je 15 eur.

CRAZY NIGHT TROPHY – 7. ROČNÍK

Národný dom, sobota 23. január o 18. hod.

Srdečne pozývame na ples skialpinistov a partnerov podujatí. Tento ročník sa tradične koná v Národnom dome v Banskej Bystrici.

HRNČIARSKY BÁL

st.opera hrnciarsky balŠtátna opera, sobota 23. január o  18.30 hod.

Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery. Koncertný majster Oldřich Husák. Z dvanástich operiet Gejzu Dusíka je kvalitatívnym vrcholom Hrnčiarsky bál. Námet je zasadený do revolučných rokov 1848-1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené s národným hnutím Štúrovcov. Príbeh sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Záhorí. Opereta je kompozične prepracovaná a popretkávaná slovenským folklórom. Premiéru mala na scéne košického Štátneho divadla v roku 1956 a neskôr ju hrali takmer vo všetkých slovenských divadlách, aj v zahraničí. Dnes patrí toto dielo do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby. Vstupné je desať eur, zľavnené vstupné je sedem.

PRVÝ OBECNÝ BADÍNSKY PLES

badinky plesBadín – Reštaurácia Skalica, sobota 23. január o 19. hod.

Prvý ples v Badíne. Vystúpi tanečná skupina K-Dance, spevokol Evanjelického gymnázia z Banskej Bystrice a do tanca bude hrať skupina Galaxy – BB Music. Vstupné je 20 eur. V cene vstupenky je prípitok, predjedlo, hlavné jedlo, polnočná kapustnica, štrúdľa, káva, fľaša vína, tombola.

DONOVALSKÝ BÁL ŽIARA HVIEZD

Donovaly – Hotel Residence, sobota 23. január

O tom, že hviezdy nežiaria iba na oblohe vás po druhý krát presvedčíme na Donovalskom bále v žiarivú januárovú sobotu. Pri bielej snehovej perine okolitej prírody, zlatom dekóre a jedinečnej energii tohto podujatia si spoločne zaplesáme za sprievodu skvelých hudobníkov, fantastickej Marcely Molnárovej, tanečných a speváckych vystúpení, gurmánskej večere a polnočného prekvapenia. Prijmite pozvanie a zažiarte pod hviezdami v tento jedinečný večer na Donovaloch. Tešíme sa na vás už po druhý krát.

FILMOVÝ KLUB SV

Kapitulská 8, sobota 23. január o 20. hod.

Filmový večer vo Filmovom klube. Pozrieme si minimálne jeden z nasledujúcich filmov: Fontána, Ôsmy deň, Posledné dni Sophie Shollovej, 12 rozhnevaných mužov alebo Návrat idiota. Nezaváhajte a dôjdite si s nami urobiť pekný večer. Viac sa o filmoch môžete dozvedieť v novej relácii Filmový Klub Slobodného vysielača ktorá sa bude v premiére vysielať 20.1. o 17.30 hod. Reprízovať sa bude 22.1. o 20. hod. a 23.1. o 13. hod.

FILATELISTICKÁ BURZA V BANSKEJ BYSTRICI

Dom slovenského misijného hnutia, nedeľa 24. január o 8. – 12. hod.

Celoslovenské stretnutie zberateľov známok, mincí, pohľadníc, telefónnych kariet. Príďte si doplniť svoje zbierky, prípadne predať svoje prebytky.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 24. január o 9.-12. hod. a 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú pod heslom Geologická zbierka. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ČIARKOLÁRIUM

ciarkolariumBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 24. január o 10. hod.

Štvrté pokračovanie interaktívneho cyklu Batolárium. Pre deti od 18 mesiacov do 3 rokov. Téma inscenácie nadväzuje na prvé tri dielka pre batoľatá a vychádza z kreatívnej hry: kde sa všade skrýva LINAJKA, PRIAMKA okolo nás? Čo vytvoria ČIARKY, LINKY, LINAJKY, keď sú spolu? Ako vedno nažívajú? Stačí mať oči na stopkách! Tvorbe pre batoľatá sa BDNR programovo venuje už od roku 2011 (ako jediné divadlo na Slovensku) a nadväzuje tak na celosvetový fenomén nazývaný Theatre for very young (Divadlo pre najmladších a najmladšie). Doteraz vznikli tri batoláriá: Batolárium (2011), AKVAbatoláRIUM (2012), FARBAtolárium (2013).

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom,  nedeľa 24. január o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Vyrobme si hudbu. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

PA A GU

pa a guBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 24. január o 16. hod.

Dobrodružstvá PAličky a GUličky pomotaných. Pre deti od 3 do 5 rokov. DOlinami, vrchmi, (ob)linkami sa Pa(lička) a GU(lička), BROdili, pátrali a objavili, DRUŽice, zvery, ľudí i rôzne fantazíjne svety, STVOrené pre potešenie malých i veľkých. Toto nie jej len rozprávka, toto je. Dobrodružstvá PA a GU Pomotaných, rovnej PAličky a okrúhlej GUličky, nám odhaľujú, kde všade sa okolo nás PA a GU skrývajú a čo v sebe ukrývajú. Netreba veľa slov! Len ticho, čo na nás dočká, lebo má bystré očká. Neuveríte, možno ich stretnete na ulici, alebo možno PA a GU žijú priamo doma, s vami.

ORGANOVÝ KONCERT – STANISLAV ŠURIN

Katedrála Sv. Františka Xaverského, nedeľa 24. január o 16. hod.

Milovníkov organovej hudby v meste pod Urpínom pozývame v nedeľu 24. januára 2016 na organový koncert popredného a svetovo uznávaného slovenského organistu Stanislava Šurina, ktorý sa v Banskej Bystrici už viackrát predstavil ako znamenitý organový virtuóz. Tentoraz Stanislav Šurin prichádza predstaviť svoje nové CD, na ktorom sa nachádza jeho vlastná tvorba. Spolu s ním sa predstaví vynikajúca slovenská sopránistka Hilda Gulyásová.  Prijmite pozvanie na stretnutie s krásou súčasnej sakrálnej hudby z pera slovenského umelca. Z nového CD Missa Tirnaviensis et alia opera musiace sacrae zaznejú Šurinove Fanfáry, Alma Redemptoris Mater, Salve Regina a Ave Regina coelorum. Nie je časté, že sa v našich končinách uvádzajú albumy sakrálnej, tobôž ešte súčasnej a vlastnej tvorby. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť a vypočuť si autora a jeho aktuálnu duchovnú hudbu naživo.

ZáHaDy

12508755_10205583430052948_3668976026125931023_nKlub HaD, nedeľa 24. január o 20. hod.

V nedeľu sa opäť kvízuje v Klube Had. Do tohto kola sa prenáša 14,40 eur, tipovacie kolo bude zamerané na víno a kvízmajstrom bude opäť Patrik Kováč. HáDači, môžete sa hlásiť.