A už je to tu! Prázdniny sa skončili. Už len tento, posledný víkend, a ide sa do školy. Leto však ešte nekončí a v Bystrici či všelikde inde sa deje všeličo zaujímavé.

SOBOTA 1. SEPTEMBER

Minimaratón pre malých aj väčších

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 8:00 h

V parku pod Pamätníkom SNP si v prvú septembrovú sobotu v Minimaratóne Slovenskej sporiteľne zmerajú svoje sily malí aj väčší bežci a bežkyne. Čítajte viac v článku:

Minimaratón Slovenskej sporiteľne už tento víkend

Lietajúce legendy na Sliači

Letisko Sliač – 8:00 h

Celkom 26 stíhacích, 23 vrtuľových či 6 transportných lietadiel, jeden bombardér a desiatka vrtuľníkov. Túto techniku uvidia v rámci 29 letových vystúpení a 29 statických ukážok na leteckej základni Sliač návštevníci Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018 počas tohto víkendu. Čítajte viac v článku:

Letecké dni SIAF 2018 ponúknu pohľad na lietajúce legendy

Národný výstup na Pustý hrad

Pustý hrad, Zvolen – 8:00 h

Už 26. ročník Národného výstupu na Pustý hrad sa začne o ôsmej ráno v Parku Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Účastníci podujatia potom o 10:00 h na Pustom hrade privítajú účastníkov Cyklojazdy histórie – dlhoročného podujatia, ktoré spája dve najväčšie hradiská na Slovensku, Spišský a Pustý hrad. Nebude chýbať muzika, šermiarske vystúpenie, historická lukostreľba, hry a remeselné dielne pre deti či razenie mincí.

Fáranie do bane aj súťaž v pití piva

Handlová – 8:00 h

Oslavy Dňa baníkov, ktoré sa v Handlovej začali už vo štvrtok, pokračujú aj cez víkend. V sobotu zrána sa otvárajú dvere do bane aj do Slovenského banského múzea. Do bane môžete sfárať v čase od 8:00 do 11:00 h. V kultúrnom programe na Námestí baníkov vystúpia okrem iných aj Donskí kozáci (14:00 h), Richard Müller (18:30 h) či Vidiek (21:30 h). Na svoje si prídu aj „pivkári“, súťažiť sa bude v pití piva. Banícke oslavy ukončí v nedeľu 2. septembra prechádzka Turistickým banským náučným chodníkom (9:00 h pri Bani Handlová).

Dni svätého Huberta

Areál Múzea vo Svätom Antone – 8:30 h

Celoslovenské poľovnícke slávnosti vo Svätom Antone potrvajú dva dni – v sobotu aj nedeľu. Poľovníci aj „nepoľovníci“ si nimi pripomenú odkaz legendy o sv. Hubertovi, patrónovi poľovníkov – zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode. Súčasťou tohtoročných osláv v areáli kaštieľa vo Svätom Antone je množstvo zaujímavých podujatí, medzi nimi aj 20. majstrovstvá Európy vo vábení jeleňov či hádzanie flinty do žita. Podrobný program dvojdňových osláv nájdete tu…

Deň obce Telgárt

Telgárt – 9:00 h

Nielen na čučoriedky ale aj na guláš sa chodí do Telgártu. Sobotňajší deň obce má však aj iné, nielen miestne gastronomické lákadlá. Na dobrú náladu zahrajú, zaspievajú aj zatancujú DFS Turiec a FS Telgárt, ale aj kapela LOJZO. Predstavia sa sokoliari Biatec, rezbári, deti poteší jazda na koňoch či maľovanie na tvár. Bude aj inštruktáž Nordic Walking, prezentácia prác miestnych umelcov a výstava historických motoriek.

Výstava koní a zvod kobýl

Podzámocký dvor, Podzámčok – 9:30 h

Milovníkov koní iste poteší sobotňajšie podujatie na rodinnej farme Podzámocký dvor v Podzámčoku. Bude sa tu konať Stredoslovenská výstava koní a zvod kobýl plemena hafling. Podujatie sa začína o 9:30 h.

Za zbojníkmi do Terchovej

Terchová – 10:00 h

Ak chcete stretnúť zbojníkov, vyberte sa do Terchovej. A ako sa vraví, „neokúňajte sa prísť kuknúť, len pecivál doma zostane…“ Ľudový festival, oficiálne zvaný Medzinárodné stretnutie zbojníkov, „zaujme pocestných od malých prďúsov, mladých beťárov až po veľkých papľuhov. Návštevníci zočia nechyrované stretnutia zbojníkov v súboji o najfajnovejší guláš či grilované špécie. Kto sa nebude okúňať a dójde, bude mócť oprobovať, aký je mocný, šikovný a obratný v šakovakých súťažiach. Len merkovať potrebnô, žeby ste nespočinuli na dereši alebo neodvisli na šibenici…“ Aj v sobotu vás v Terchovej privítajú liptovskí zbojníci, zahrajú a zaspievajú DFS Chotár, Chotárik, Terchovská muzika, Ploštín Punk, Duski, Muzika Haštrle a večer prídu aj Desmod a Kandráčovci. Moderuje Erika Barkolová. Viac info o programe tu…

Streľba v Sebedíne-Bečove

Ihrisko, Sebedín – 13:00 h

V Sebedíne-Bečove sa v sobotu bude strieľať. A strieľať budú mladí aj starší, ba aj mladé a staršie. Súťaž v streľbe zo vzduchovky – Sebečovský brok sa začne o 13:00 h. Nebude chýbať kultúrny program, ale ani guláš z diviny a baraniny, držky, fazuľovica, klobásy a iné dobroty. Zastrieľajú si aj lukostrelci, predstavia sa remeselníci aj klub paličkovanej čipky. Deti potešia rôzne skákacie atrakcie, tvorivé dielničky, lezecká stena, maľovanie na tvár, no i cukrová vata či popcorn.

Kontakt v záhrade Skuteckých

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 15:00 h

Multižánrový festival Prvý človek bol umelec, ktorý sa začal v polovici augusta, pokračuje aj v septembri. Hneď v prvý septembrový deň, v sobotu o 15:00 h, sa v záhrade Vily Dominika Skuteckého uskutoční Kontakt – tanečný workshop nielen pre rodičov s deťmi. Viac info o podujatí nájdete na Facebooku.

Je to intenzívne a hlavne zážitkové

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

Sobota je posledným dňom nultého ročníka štvordňového festivalu Kre:π, zameraného na performance a performance art.  Program posledného festivalového dňa otvorí Klaunské laboratórium, ktoré pod vedením Jána Mikuša experimentuje ako sa len dá. Ďalší program, ktorý potrvá do neskorých nočných hodín, sa bude odohrávať aj v Literárnej bašte na Lazovnej 19, kde okrem iného môžete zažiť svetovú premiéru – Ningyō Jōruri performance Bunraku. Festival ukončí koncert White Noise (performance by Jorge Sánchez Chiong)o 22:00 h v Záhrade.

Hradné Huky v etnoštýle

Hrad, Slovenská Ľupča – 17:00 h

Na Hrade Ľupča po roku opäť bude znieť gajdošská hudba. Tradičný festival Hradné Huky ponúka tentoraz víkend s gajdošskou hudbou v etnoštýle. V sobotňajšom programe Zahraj mi, gajdoško (od 17:00 h), sa na nádvorí hradu predstavia The Reivers Quartet (PL, GB), PAWA (Bielorusko) a Balkansambel (SK). V nedeľu o 14:00 h v programe Gajdošská múzička zanôtia DFS Dratvárik, The Reivers Quartet, PAWA a Vrbovské vetry. Pripravené sú aj atrakcie pre deti a originálna kuchyňa z domácich surovín rodiny Hiadlovských.

Miro Žbirka na zámku

Zvolenský zámok – 17:00

Zvolenský zámok hostí prvý ročník nového festivalu  – Festivalu na zámku, so známymi československými interpretmi. Hviezdou piatkového koncertu pod holým nebom bol David Koller. V sobotu to bude Miro Žbirka. Zámocký areál sa otvára o 17:00 h. Ako prvá vystúpi kapela Hrdza (18:00 h), Miro Žbirka začína o 20:00 h a večer uzavrie skupina Love 4 Money (22:15 h).

NEDEĽA 2. SEPTEMBER

Rozlúčka s prázdninami

Lunterov ranč Kráľová, Zvolen – 12:00 h

Vozenie na koňoch a poníkoch, súťaž o naj koláčik aj o najkrajšie domáce zvieratko, hojdačky, šmýkačky, trampolína, luky vzduchovky, lasá aj biče, opekačka aj detský karneval! To všetko a ešte viac môžete v nedeľu zažiť na Lunterovom ranči v Kráľovej pri Zvolene. Bude to iste krásna rozlúčka s prázdninami.