A máme tu (poniektorí) ďalší predĺžený víkend. Tentoraz sa z neho tešia najmä školopovinné deti, ktoré si v piatok „čerpajú“ riaditeľské voľno. Urobme im radosť a zájdime si s nimi napríklad do Bojníc. Tamojší zámok je po tieto dni v moci duchov a strašidiel…

BOJNICE – FESTIVAL DUCHOV A STRAŠIDIEL

1_BojniceUž po dvadsiaty prvý raz sa na Bojnickom zámku koná Medzinárodný festival duchov a strašidiel(MFDaS). Hlavnou postavou hranej, strašidelnej prehliadky zámkom s názvom  KRKAVEC – zlovestný šum krídel! je tento rok svetoznámy uhorský vládca, drsný, tajomný, láskavý, neopomenuteľný v histórii sveta, ktorý dokonca miloval Bojnice s hradom, kde rád sedával pod starou lipou… Kráľ Matej I. Huňady, zvaný Korvín! Môžete sa tešiť na výborné herecké výkony, živý spev, hudbu, scénické tanečné choreografie, tajomnú atmosféru svetla a tmy, kostýmy a hlavne strašenie! Námet MFDaS: Ján Papco, scenár a réžia: Vojtech Bartko, hudba: Róbert Mankovecký, choreografie: Jana Švorcová.

A ešte niečo – všetky vstupenky z MFDaS 2014 budú zaradené do žrebovania o hodnotné ceny! Podujatie potrvá do nedele 11. mája. Viac info na stránke Bojnického zámku.

NAT OSBORN BAND V ZÁHRADE CNK

Energickú smršť funku, soulu, rocku a popu prinesie v piatok 9. mája do banskobystrickej Záhrady CNK americká kapela Nat Osborn Band, združená okolo newyorského multiinštrumentalistu Nata Osborna. Koncert sa začína o 19. hodine.

DJ VEC A MARTIN VALIHORA

Na dobrú muziku si do Záhrady CNK môžete zájsť aj v sobotu 10. mája (20. hod.). DJ Vec a bubeník Martin Valihora, to je spojenie, v ktorom hlavnú úlohu hrajú improvizácia a freestyle. Jednoducho, duel bicie vs. gramofóny a sample na najvyššej úrovni v podaní dvoch fenoménov slovenskej hudobnej scény.

N3O AKUSTIKA

Najvýraznejšie meno posledného obdobia na slovenskej reggae scéne. Svojím poňatím reggae pomocou akustických nástrojov, dávajú tejto muzike nový rozmer. Ich hudba sa riadi heslom: Príroda, sloboda, jednota. Koncert sa uskutoční 10.mája v klube Teatro Mefisto na Námestí Štefana Moyzesa 17/A.

MÍĽA PRE MAMU

4_Míľa pre mamu SásováMíľa pre mamu je to, čo v sobotu 10. mája spojí 61 miest na Slovensku ale aj ďalších miest v zahraničí. Už jedenásty rok túto najväčšiu oslavu Dňa matiek na Slovensku dobrovoľnícky pripravujú materské a rodinné centrá. Rezervujte si tento deň pre seba a svoju rodinu a prejdite spolu symbolickú míľu (1 609 metrov). V Banskej Bystrici môžete Míľu pre mamu absolvovať v Jelšovom hájiku v Sásovej alebo v areáli pred Materským centrom Hviezdička (Ulica 9. mája).

Míľu pre mamu v tomto roku podporili Mária Čírová a Petra Polnišová. Program rodinných popoludní a viac informácií o podujatí nájdete na stránke Únie materských centier.

BON BON TRIO V KLUBE HaD

Atmosféru parížskych kaviarní a kaviarničiek prinesie v sobotu 10. mája do Klubu Hudby a Divadla (HaD) v Banskej Bystrici dievčenské hudobné zoskupenie BON BON trio. O koncerte, ktorý sa začína o 19. hodine, sa viac dočítate v našom predchádzajúcom článku.

CÁROVIČ V OPERE

Banskobystrická Štátna opera uvedie v sobotu večer veľkú klasickú operetu Franza Lehára – Cárovič, ktorá vznikla podľa literárnej predlohy poľskej autorky Gabriely Zapolskej. Premiéra sa uskutočnila v roku 1927 v Berlíne, a to hneď s veľkým úspechom. Napriek tomu, že ide o dielo „ľahšieho žánru“, nechýbajú mu ani vážne tóny a ponúka vypäté melódie priam Pucciniovského štýlu, reprezentovaného dvomi ústrednými postavami (soprán, tenor). Začiatok o 18.30 hod.

NAJMILŠÍ KONCERT ROKA

6_Najmilší koncert rokaTohtoročnú sériu koncertov detí z detských domovov a náhradných rodín odštartoval 12. apríla koncert v Prievidzi. Nasledovali Košice a Nitra. V Banskej Bystrici sa Najmilší koncert roka 2014 uskutoční v nedeľu 11. mája od 15. hod. v Ministry of fun. Prehliadka ponúka deťom priestor, aby prostredníctvom umenia vyjadrili svoje postoje, pocity, túžby a sny a príležitosť verejne vystúpiť je pre ne zároveň motiváciou, aby sa venovali rôznym umeleckým žánrom a pestovali svoju vôľu, ktorú neskôr budú môcť využiť pri dosahovaní životných cieľov. Koncert moderujú Veronika Fekiačová a Rastislav Zelina. V sprievodnom programe od 10. do 14.30 hod. si prídu na svoje najmä deti, čaká na ne nafukovací hrad aj rôzne súťaže. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

PRETEKY LEZÚŇOV

V tom istom čase, v nedeľu od 15. hodiny, sa v Europa SC konajú aj Preteky lezúňov. Informácie o podujatí, ktoré moderuje Richard Vrablec, nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

 7_ Záhrada den-matiekDEŇ MATIEK

Mamičkám a ich neposedným deťom je venovaný nedeľný popoludňajší tematický event v banskobystrickej Záhrade CNK. Ak ste zvedaví/zvedavé, čo sa bude diať, choďte sa pozrieť. Začiatok je o 16. hod.

NAŠIM MAMÁM

V operno-operetnom a muzikálovom koncerte, ktorý Štátna opera pripravila k sviatku matiek, zaspievajú Patrícia Solotruková, Oľga Hromadová, Dušan Šimo, Šimon Svitok a Ivan Zvarík. Klavírny sprievod: Martina Svitková. Koncert v sa uskutoční v nedeľu 11. mája o 18. hod. v Bohéma klube Štátnej opery.

 POTULKY RADVAŇOU

Májové Potulky mestom vás zavedú do mestskej časti Banskej Bystrice – Radvane, kde na Hôrke už veľmi dlho stojí gotický kostol Narodenia Panny Márie. Zaujíma vás, čo symbolizuje Hôrka a prečo je Radvanská katolícka farnosť starobylou? Ak áno, príďte v nedeľu o 14. hod. do Radvane, ku kostolu na Hôrke. Sprevádzať vás bude Branislav Stančík.

 HOKEJ NA NÁMESTÍ

A ešte niečo pre fanúšikov hokeja. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Bielorusku budú môcť Banskobystričania sledovať na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP. Čítajte viac v našom predchádzajúcom článku.